Aktualności

Byli dyrektorzy VW zapłacą za aferę Dieselgate

Volkswagen ogłosił, że zawarł w związku z aferą Dieselgate wartą 288 mln euro ugodę z byłymi dyrektorami, w tym z dawnym szefem koncernu Martinem Winterkornem. Porozumienie przewiduje, że Winterkorn zapłaci koncernowi z własnej kieszeni 11,2 mln euro odszkodowania.

Afera kosztowała koncern ponad 32 mld euro wydanych na odszkodowania, wymianę aut i koszty prawne. Większa część kwoty ustalonej w ramach ugody, 270 mln euro, zostanie pokryta z ubezpieczeń menadżerów. Sam Winterkorn będzie musiał wyłożyć „jedynie” 11,2 mln euro, zaś kolejne 4,1 mln euro zapłaci były szef Audi Rupert Stadler, choć powyższe ustalenia muszą jeszcze zostać przyjęte przez walne zgromadzenie 22 lipca.

Problemy Winterkorna są jednak znacznie poważniejsze, bo prokuratura postawiła mu zarzut składania fałszywych zeznań przed komisją niemieckiego parlamentu. Winterkorn miał twierdzić, że o manipulowaniu wynikami emisji silników dowiedział się dopiero we wrześniu 2015 r. (w czasie, gdy sprawa stała się już publiczna), tymczasem śledczy utrzymują, że były szef VW wiedział o wszystkim już kilka miesięcy wcześniej.

We wrześniu 2015 r. amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) poinformowała, iż w latach 2009-2015 Volkswagen sprzedał w USA prawie pół miliona samochodów audi i volkswagen z silnikami Diesla 2.0 TDI, w których zamontowano oprogramowanie do fałszowania testów emisji spalin oraz zaniżania zawartości szkodliwych toksyn w spalinach. Koncern przyznał, że sprzedał na świecie ponad 11 mln tak przygotowanych pojazdów marek audi, seat, skoda i volkswagen. Po niespełna tygodniu od ujawnienia afery Winterkorn zrezygnował z kierowania Volkswagenem, utrzymując, że nie wiedział nic o procederze. Co więcej, kilka miesięcy później EPA oskarżyła Volkswagena o spalinowe manipulacje w silnikach Diesla 3.0 i 4.2 V-TDI, które montowano przy produkcji luksusowych modeli audi, porsche i volkswagena.

Przypomnijmy, że francuscy śledczy przy okazji afery Dieselgate oskarżyli Peugeota o oszukiwanie konsumentów. Koncern został obciążony karą 10 mln euro kaucji, jak i 30 mln euro gwarancji bankowej. Podobne oskarżenia spadły także na Renault, a na celowniku śledczych znalazł się również Citroen.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”
Redakcja
21/6/2024
Aktualności
Europa: maj bez rewelacji
Redakcja
20/6/2024
Aktualności
Grupa Romanowski zaprezentowała mediom nowy salon Lexusa w Kielcach
Redakcja
18/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.