Prezentacja firmy

Kolor w rękach maszyn. Cyfrowa rewolucja w warsztacie

Proces dopasowania koloru i przygotowania lakieru powinien być prosty i maksymalnie wydajny. To dlatego PPG Refinish stawia kolejny krok na drodze do automatyzacji środowiska pracy warsztatów lakierniczych. Nowy cyfrowy ekosystem firmy, PPG LINQ™, pomaga osiągać większą rentowność i oszczędność materiałów lakierniczych.

Branża blacharsko-lakiernicza długo broniła się przed radykalną transformacją związaną z cyfryzacją środowiska pracy. Owszem, zmian nie brakowało, a najwięksi dostawcy i producenci lakierów nieustannie prześcigali się w oferowaniu coraz to lepszych rozwiązań, które wznosiły dealerski warsztat na jeszcze wyższy poziom. Ale w dziedzinie automatyzacji działo się stosunkowo niewiele, zaś charakter pracy w serwisie blacharsko-lakierniczym niewiele różnił się od tego, do czego przyzwyczailiśmy się 10 czy nawet 20 lat temu. Do czasu.

SKOK DO PRZODU

Ten impas postanowiło przerwać PPG Refinish, światowy lider branży produktów lakierniczych. W 2019 r. firma wprowadziła na rynek system Moonwalk®, automatyzując proces dozowania pigmentów. Narzędzie zapewniało nieosiągalną dla ludzkich rąk precyzję i powtarzalność, oszczędzało czas pracowników, a także zużycie materiałów. Maszyna dozowała pigmenty z dokładnością do jednej setnej grama, ponad dziesięć razy lepiej względem nawet najbardziej doświadczonych lakierników, w praktyce marginalizując szansę na wystąpienie błędu. Specjalnie zaprojektowana głowica rozwiązywała problem marnotrawienia materiałów, który w standardowym podejściu manualnym skutkował tym, że minimum 5 proc. lakieru każdorazowo szło do kosza.

I chociaż od debiutu systemu Moonwalk® minęły już ponad trzy lata, a na globalne rynki trafiło ponad tysiąc sztuk popularnej „szafy”, narzędzie to nadal pozostaje rozwiązaniem unikatowym w branży. Pomimo swojego znaczenia dla rozwoju usług blacharsko-lakierniczych Moonwalk był zarazem dopiero pierwszym etapem procesu cyfrowej integracji warsztatu. Na kolejny skok, tym razem w dziedzinie doboru kolorów, musieliśmy poczekać do 2023 r.

REWOLUCJA W DWÓCH KROKACH

Zaczęło się tak jak zawsze, czyli od konieczności zrozumienia rynkowych potrzeb. – Zauważyliśmy, że warsztaty borykają się z problemami dotyczącymi wysokich kosztów prowadzenia biznesu. Generowane straty, połączone niekiedy z niską produktywnością, stawiały dealerów w trudnej sytuacji, a zadaniem PPG stało się znalezienie lekarstwa na kłopoty branży. Za sprawą systemu Moonwalk ® zaoferowaliśmy rynkowi nowatorskie rozwiązanie dotyczące mieszania pigmentów, ale proces skutecznego, a równocześnie oszczędnego dopasowania koloru wciąż pozostawał nierozwiązany – wyjaśnia Magdalena Salamucha, Refinish Director w PPG.

Jeszcze kilkanaście lat temu gama kolorów była inna niż dzisiaj, zaś powszechnym sposobem dopasowania barwy naprawianego elementu było korzystanie z usług kolorystów. Wraz z poszerzaniem się gamy oferowanej przez producentów dobór właściwego odcienia stawał się coraz bardziej skomplikowany. Aby pomóc lakiernikom dopasować właściwy kolor, opracowano metodę tzw. katalogów kart kolorystycznych (color boxów). Dzięki rosnącej dokładności w odwzorowywaniu barw lakiernik mógł przed przystąpieniem do pracy dobrać kolor, oglądając go na próbniku. Proces katalogowania wymagał jednak czasu, a jakby tego było mało, color boxy trzeba było systematycznie aktualizować, co było zadaniem żmudnym i długotrwałym.

Następnie rozpoczęła się „epoka” spektrofotometrów, które w ograniczonym stopniu pozwalały na wizualizację koloru na ekranie, ale szybko okazało się, że w większości przypadków nie dawały stuprocentowej gwarancji uzyskania satysfakcjonującego efektu za pierwszym razem. Dlatego, pomimo kolejnych usprawnień, lakiernik wciąż musiał zazwyczaj wykonać przynajmniej kilka prób natryskowych, zanim uzyskał optymalny rezultat. W przypadku „trudnego” koloru (bądź jego braku w color boxie) przedłużający się proces wpływał negatywnie na przepustowość stacji, a co za tym idzie – także na jej rentowność.

Celem PPG stało się zatem stworzenie inteligentnego narzędzia, które pomogłoby efektywnie dopasować kolor, ograniczyło potrzebę wykorzystywania kart natrysku, a do tego mogłoby współpracować z systemem Moonwalk® w ramach szerszego ekosystemu, przekształcając mozolny proces przygotowywania barw w krótkie i niemal w pełni zautomatyzowane doświadczenie. Chodziło przy tym o zmianę dotychczasowego sposobu postrzegania warsztatu, jako miejsca niezbyt atrakcyjnego dla młodych ludzi – odmieniona stacja ma przyciągać potencjalną nową kadrę nowoczesnym, zdigitalizowanym podejściem do pracy. Ma być prościej, nowocześniej i wydajniej.

SYSTEM NACZYŃ POŁĄCZONYCH

Efektem realizacji tych oczekiwań jest PPG LINQ™, czyli ekosystem zintegrowanych narzędzi odpowiadających za poszczególne etapy procesu dobierania koloru. W kolejności „chronologicznej” są to PPG DigiMatch™ oraz PPG VisualizID™, zaś całość uzupełnia wspomniany Moonwalk®, połączony z systemem za pomocą specjalnego oprogramowania Paint Manager XI PRO. PPG Digimatch™ to kompaktowy i prosty w obsłudze spektrofotometr, który na tle innych tego typu urządzeń wyróżnia się m.in. lekką konstrukcją pozwalającą obsługiwać sprzęt jedną ręką. Przyrząd jest wyposażony w sześciokątową, kolorową kamerę cyfrową, a trzy czujniki rozmieszczone wokół portu pomiarowego umożliwiają szybki odczyt nawet na nierównych powierzchniach. Być może najważniejszym atutem spektrofotometru DigiMatch™ jest jednak możliwość podglądu i porównania wykonanej analizy w odpowiednio wysokiej jakości – o ile w starszych spektrofotometrach użytkownicy musieli w jakimś sensie działać „po ciemku”, a uzyskany kolor był raczej rekomendacją, o tyle w przypadku produktu PPG Refinish, otrzymujemy wierne odwzorowanie, które pozwala skrócić cały proces doboru koloru. Opowiadając o nowym spektro od PPG, nie można też nie wspomnieć o opcji automatycznej wysyłki odczytu za pośrednictwem WiFi.

Ten z kolei trafia do pamięci TouchMix™ Ultra, komputera dysponującego ekranem o wysokiej rozdzielczości. Sprzęt działa w oparciu o autorskie oprogramowanie PPG VisualizID™ zaprojektowane z myślą o hiper-realistycznej, trójwymiarowej wizualizacji kart natrysku. Uzyskany odczyt możemy oglądać z dowolnej perspektywy, przybliżać, oddalać, uwzględniając nawet efekt oświetlenia światłem słonecznym. System oferuje ponadto możliwość sprawdzenia tego, jak nasz kolor będzie się zachowywał na nierównej powierzchni – sytuacja, z jaką pracownicy warsztatu spotykają się w zasadzie codziennie.

Ale to nie koniec zalet PPG VisualizID™, bo w łatwym dopasowaniu koloru pomaga również mnogość wariantów znajdujących się w bazie. – Trudno to porównywać z możliwościami standardowego color boxa. Producenci opracowują nowe odmiany każdego dnia, ale zanim te do nas fizycznie trafią, musi minąć trochę czasu. Tymczasem baza VisualizID™ jest na bieżąco aktualizowana – wskazuje Magdalena Salamucha. W rezultacie wykorzystanie technologii LINQ™ umożliwia zredukowanie liczby natrysków próbnych o 70 proc., a w przyszłości popularne color boxy staną się całkowicie zbędne. – Nie chcemy całkowicie eliminować natrysków próbnych, przynajmniej na razie, bo zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach będą zapewniały lakiernikowi dodatkowy komfort. Ale już teraz tak radykalne ograniczenie ich liczby pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy – dodaje przedstawicielka PPG.

KOMPLETNA OFERTA

Rzeczywiste rozmiary rewolucji technologicznej autorstwa PPG będziemy w stanie dostrzec jednak dopiero z pewnego „oddalenia”, czyli po połączeniu funkcjonalności oferowanych przez ekosystem PPG LINQ™ oraz Moonwalk®. Jeśli pierwszy z wymienionych elementów pozwala na niemal bezbłędne dopasowywanie kolorów, drugi gwarantuje ich precyzyjne dozowanie. Wykorzystywane razem zapewniają powtarzalność uzyskiwanej barwy na poziomie bliskim stu procent, bo oba narzędzia funkcjonują w ramach połączonego systemu. Czynności, które do tej pory zajmowały lakiernikom nawet dwie godziny, a przy tym wymagały od nich szczególnej koncentracji, teraz w dużej mierze będzie można wykonać przed ekranem komputera. Z systemu PPG LINQ™ może skorzystać każdy – kompaktowość wprowadzonych rozwiązań nie wymaga od dealerów przemodelowania warsztatu, a subskrypcyjny model płatności sprawia, że wybór tego rozwiązania nie obciąży przesadnie firmowego budżetu.

Digitalizacja procesu doboru koloru to kolejny milowy krok do pełnej automatyzacji usług blacharsko-lakierniczych, a przede wszystkim wartość dodana, zarówno dla właścicieli, którzy chcą zwiększyć atrakcyjność i rentowność swojej stacji, jak i pracowników, którzy mogą pracować bardziej efektywnie i w lepszych warunkach. Trzy lata temu PPG Refinish zaskoczyło branżę, wprowadzając na rynek Moonwalk®. Dziś chciałoby się powiedzieć: znowu to zrobili. Czekamy na dalsze kroki.

REKLAMA
Zobacz również
Prezentacja firmy sponsorowany
Myjnia i detailing – duet potęgujący korzyści
Redakcja
20/6/2024
Prezentacja firmy sponsorowany
Chcemy być liderem nowoczesnej mobilności
Redakcja
7/5/2024
Prezentacja firmy sponsorowany
Po swojemu: od profilu na Facebooku do wielomilionowego biznesu
Redakcja
6/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.