Aktualności

Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele

Podium Listy TOP50 2022 zajęli ponownie ubiegłoroczni liderzy, ale miniony rok był już dla nich trudniejszy. Pod kreską, łącznie ze zwycięską trójką, znalazło się aż siedmiu reprezentantów ścisłej czołówki. Lista wskazuje ponadto na postępującą konsolidację, bo po raz pierwszy w historii rankingu za ponad połowę sprzedaży nowych aut odpowiadało 50 największych firm dealerskich.

Ostatnia informacja o tym, że Grupa Cichy-Zasada zdecydowała się na zakup 100 proc. udziałów w spółce Auto Wimar, prowadzącej cztery dealerstwa Skody w aglomeracji warszawskiej, uwidacznia kierunek, w którym zmierza rodzimy rynek dealerski. Jeszcze lepiej rosnące znaczenie konsolidacji uwidaczniają liczby, których dostarcza nam Lista TOP50 2022.

Po raz pierwszy w historii rankingu 50 największych firm dealerskich odpowiadało za ponad połowę sprzedaży nowych aut (51,92 proc., +2,01 pkt. proc.), a jeśli do tego zestawienia dołożylibyśmy także salony producenckie, wskaźnik ten wzrósłby nawet do 55,15 proc. (+2,23 pkt. proc.). Należy też zauważyć, że w bieżącym rankingu w zasadzie nie widać jeszcze w wynikach sprzedażowych przejęcia RRG Warszawa przez Grupę PGD (warszawskie salony Renault i Dacii „pracują” na rzecz Holdingu 1 jeden dopiero od grudnia zeszłego roku, czyli po finalizacji transakcji).

Oprócz wskaźnika konsolidacji wzrósł także udział największych graczy w ogóle wszystkich autoryzacji na polskim rynku – o ile rok wcześniej TOP50 skupiało pod sobą 41 proc. rynku, w 2022 r. wartość ta wzrosła już do 44 proc., po części także za sprawą „debiutu” kilku elektrycznych marek z Chin – Seresa, Maxusa czy Skywella. Poszerzanie markowego portfolio o niszowe brandy negatywnie wpłynęło natomiast na średnią liczbę aut sprzedawanych na pojedynczą autoryzację. Dealerzy z TOP50, którzy jeszcze przed rokiem byli bliscy sforsowania bariery „pięćsetki”, w tym roku musieli zadowolić się wynikiem 418 aut.

Pierwsza dziesiątka TOP50 2022. Miejsca na podium są tak samo obsadzone jak w ubiegłym roku, ale wówczas tylko jeden dealer – Grupy Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive – odnotował spadek

Skupmy się teraz na samej Liście – o ile w pięćdziesiątce proporcje między „rosnącymi” i „spadkowiczami” rozkładały się idealnie pół na pół, o tyle wśród 10 największych grup dealerskich dominowały spadki. Pod kreską znalazło się aż siedmiu dealerów ze ścisłej czołówki, w tym członkowie branżowego podium – Grupa Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive, Grupa PGD oraz Grupa Plichta. Lider polskiego rynku miał za sobą raczej spokojny rok – mimo prawie 10-proc. spadku sprzedaży grupa dość pewnie utrzymała pierwsze miejsce z wolumenem na poziomie 18,6 tys. nowych pojazdów. Nowym elementem dealerskiego portfolio Grupy Cichy-Zasada stał się szczeciński showroom Skody w kompleksie biurowo-handlowym Posejdon Center.

Trzeci raz z rzędu najwięksi w Polsce. Grupa Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive sprzedażowym liderem w segmencie nowych aut w 2022 r. Z dyplomem prezes Karol Obiegły

Więcej o wynikach Listy TOP50 2022 pod tym adresem.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.