Aktualności

Wzrost rejestracji „elektryków” o 81 proc. w Polsce

I kwartał 2023 r. zaowocował w Polsce liczbą 54 tys. rejestracji aut osobowych z napędami alternatywnymi (+38,6 proc. r/r), z czego największy wzrost odnotowały samochody elektryczne (+81 proc. r/r). Na rodzimym rynku wciąż jednak dominują hybrydy – wynika z kwartalnego raportu PZPM i KPMG „Branża motoryzacyjna”.

W okresie styczeń-marzec zarejestrowano w Polsce 123 tys. nowych osobówek (+21 proc. r/r), przy czym pojazdy z napędami alternatywnymi zostały zarejestrowane w liczbie 54 tys. szt. (+38,6 proc. r/r). „Mimo że samochody hybrydowe nadal dominują na rynku [mobilności niskoemisyjnej – red.], stanowiąc prawie 87 proc. sprzedanych pojazdów (+37,4 proc. r/r), to właśnie auta elektryczne zanotowały największy wzrost liczby nowych rejestracji – aż o 81 proc. r/r. Przyczyniły się do tego cieszące się dużą popularnością programy dofinansowania zakupu samochodów i oczekiwany rozwój infrastruktury ładowania” – tłumaczy w raporcie Mirosław Michna z KPMG.

Jakub Faryś, prezes PZPM, zwraca zaś uwagę, że „w rejestracjach nowych samochodów wszystkich kategorii bardzo wyraźnie widać trend przechodzenia na nisko- i zeroemisyjną mobilność”, przy czym „szczególnie w segmencie premium pojazdy bateryjne i hybrydy plug-in notują bardzo wysokie wzrosty”.

Przypomnijmy, że – zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) – globalna sprzedaż aut elektrycznych przekroczyła w 2022 r. poziom 10 mln szt., a wynik ten ma wzrosnąć o 35 proc. jeszcze w tym roku. Pełne „elektryki” mają stanowić w br. blisko jedną piątą światowego rynku handlu samochodami. Wzrost sprzedaży w 2023 r. o 35 proc. (do 14 mln szt.) zapewniłby „elektrykom” 18 proc. udziału w rynku, na którym jeszcze w 2020 r. pojazdy zeroemisyjne stanowiły jedynie 4 proc. łącznej sprzedaży.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”
Redakcja
21/6/2024
Aktualności
Europa: maj bez rewelacji
Redakcja
20/6/2024
Aktualności
Grupa Romanowski zaprezentowała mediom nowy salon Lexusa w Kielcach
Redakcja
18/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.