Aktualności

Większość warszawiaków nie chce „spalinówek”?

Większość mieszkańców Warszawy i Krakowa ma popierać zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2030 r. – tak wynika przynajmniej z sondażu zleconego przez proekologiczną organizację Transport & Environment.

Wyniki badania pokazują, że 60 proc. warszawiaków i taki sam odsetek krakowian popiera pomysł, żeby po 2030 r. dopuszczane do sprzedaży były tylko samochody zeroemisyjne.

Warto dodać, że mieszkańcy Hamburga i Berlina w mniejszym stopniu niż krakowianie i warszawiacy opowiadają się za zakazem sprzedaży aut spalinowych – to odpowiednio 52 proc. i 51 proc. Ale już np. w Barcelonie na dalsze ograniczenia względem „spalinówek” stawia aż 74 proc. ankietowanych, w Budapeszcie – 72 proc., w Londynie – 65 proc., zaś w Rzymie nawet 77 proc.

Sondaż przeprowadzono w 15 miastach Europy w ośmiu krajach: Belgii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W badaniu wzięło udział w marcu tego roku 10 050 osób.

Ankietę zleciła jednakże brukselska organizacja pozarządowa Transport & Environment (T&E), która dała się poznać m.in z kontrowersyjnej propozycji usunięcia ulg w podatku VAT dla samochodów służbowych z silnikami spalinowymi. Jeśli dodamy do tego ciągle znikomy udział aut elektrycznych w Polsce, to wydaje się, że do wyników sondażu YouGov należy podejść z dystansem.

Przypomnijmy, że producenci samochodów są otwarci na unijne propozycje dalszej redukcji emisji CO2. Chcą jednak, by kraje członkowskie rozwinęły infrastrukturę ładowania. Podczas spotkania zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) przedstawiciele sektora zaproponowali, żeby unijne regulacje w sprawie aut niskoemisyjnych były powiązane z jasno określonymi wymogami dotyczącymi rozbudowy infrastruktury ładowania, za którą byłyby odpowiedzialne krajowe rządy.

Źródło: Transport & Environment
Fot. PxHere

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Tesla zlikwiduje 10 proc. etatów
Redakcja
16/4/2024
Aktualności
Już nie Milano. Nowa nazwa Alfy Romeo, która powstanie w Polsce
Redakcja
15/4/2024
Aktualności
Emisja CO2: producenci dali radę
Redakcja
12/4/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.