Aktualności

VW rozważa relokację fabryk w Europie Wschodniej

Niedobór gazu staje się rosnącym problemem dla niemieckiego producenta. Jednym z rozwiązań może okazać się przeniesienie zakładów w Niemczech, Czechach i na Słowacji do państw Europy Zachodniej.

Produktion des VW ID 3 am 08.06.2021 in Glaeserne Manufaktur von Vokswagen in Dresden . Foto: Oliver Killig

Na tak drastyczny krok Volkswagen miałby się rzekomo zdecydować, gdyby niedobory gazu były kontynuowane w kolejnych kwartałach 2023 r. Jak podaje Bloomberg, najbardziej zagrożone są placówki w Niemczech, Czechach i na Słowacji, bo wymienione kraje są w dużym stopniu uzależnione od dostaw surowców z Rosji.

Jako potencjalne lokalizacje dla przeniesionych oddziałów wymienia się państwa Europy Południowo-Zachodniej – Portugalię i Hiszpanię, w których grupa dysponuje już placówkami produkcyjnymi, oraz przybrzeżne regiony na północy, których problem dotyka w mniejszym stopniu.

Chociaż niemieckie magazyny mają być już wypełnione w 90 proc., a przetrwanie zimy nie budzi obaw, eksperci zadają sobie pytanie, jak sytuacja będzie wyglądać latem, kiedy rezerwy zostaną przynajmniej częściowo zużyte, a możliwość ich odbudowania – znacząco utrudniona.

Bloomberg zwraca jednak uwagę, że w samych Niemczech Volkswagen zatrudnia prawie 300 tys. osób, a przedstawiciele związków pracowniczych stanowią około połowę dwudziestoosobowej rady nadzorczej. Jakiekolwiek zmiany, zwłaszcza tak radykalne, jak wyniesienie produkcji poza kraj, mogą więc spotkać się z głośnym sprzeciwem.

Zdaniem Thomasa Stega, szefa ds. relacji zewnętrznych w firmie, problemem pozostają również nadmiernie wysokie ceny energii, które, jeśli nie zostaną opanowane, mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne dla dostawców części, zwłaszcza małych i średnich. A to z kolei grozi przerwaniem łańcuchów produkcji i powrotem przestojów.

Fot. Volkswagen

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Firmy z opłatą za auta spalinowe
Redakcja
11/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.