Aktualności

Szef Renault: poważne skutki społeczno-gospodarcze elektryfikacji

Luca de Meo, dyrektor generalny Renault, w wywiadzie dla serwisu Autokult.pl zabrał głos m.in. na temat zmian społeczno-gospodarczych, które przyniesie elektryfikacja.

Wielu zadaje sobie już dziś pytanie o to, kiedy „elektryki” będą kosztowały tyle, co auta spalinowe. Tymczasem Luca de Meo odpowiada pytaniem: „Dlaczego ktokolwiek spodziewa się, że zupełnie nowa, opracowana od podstaw technologia auta elektrycznego będzie kosztowała tyle, co napęd spalinowy, który jest z nami od 123 lat?”. I dodaje: „Jeśli przyszłość stanowią auta o zerowej emisji, to nie unikniemy trudnej prawdy: podróżowanie stanie się droższe i będzie na nie stać mniej ludzi” – zakłada szef Renault. Mimo to, choć producenci nie mają decydującego głosu w kwestii „Fit for 55”, de Meo twierdzi, że sam popiera ideę dbania o planetę.

Jego zdaniem Unii Europejskiej zależy na szybkim wyeliminowaniu z rynku aut spalinowych, ponieważ pozwoliłoby to na utorowanie sobie drogi do bycia światowym liderem „zielonej gospodarki”. „UE przegapiła dwa poprzednie trendy, które ukształtowały nowy rozkład sił w przemyśle. Dziś nie ma europejskiego Google’a, europejskiego Amazona, europejskiego Samsunga. Europa przegapiła tę szansę” – ocenia ekspert.

Wszystko to będzie jednak oznaczało poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze. „Mobilność stanie się znacznie droższa. Trzeba być jednak świadomym faktu, że nie oznacza to, że przemysł motoryzacyjny upadnie. Może nastąpić sytuacja dokładnie odwrotna” – przybliża Luca de Meo. Przypomina, że Nokia była absolutnym numerem jeden w czasach, kiedy liczyły się solidne, przystępne cenowo komórki z tradycyjną klawiaturą, ale gdy do gry weszli Apple i reszta ze smartfonami wyposażonymi w dotykowy ekran, to kosztowały one dwa razy więcej od wówczas najdroższych modeli. „A jak wygląda sytuacja teraz, nie trzeba nikomu tłumaczyć” – podsumowuje de Meo.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Tesla zlikwiduje 10 proc. etatów
Redakcja
16/4/2024
Aktualności
Już nie Milano. Nowa nazwa Alfy Romeo, która powstanie w Polsce
Redakcja
15/4/2024
Aktualności
Emisja CO2: producenci dali radę
Redakcja
12/4/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.