Aktualności

Startuje program „Mój elektryk”. Nawet 27 tys. zł dopłaty do eko-samochodów

Ministerstwo Klimatu zapowiedziało program „Mój elektryk”, który ma oferować większe dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Wnioski będzie można składać od 12 lipca.

„Dotacja dla osób fizycznych do zakupu auta elektrycznego wyniesie 18 750 zł, a dla tych z Kartą Dużej Rodziny 27 tys. zł” ­– zadeklarował wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. 

Zyska, przedstawiając program, zaznaczył, że wsparcie dla pojazdów zeroemisyjnych ­– w tym wodorowych – będzie dostępne dla firm i organizacji, tak samo jak dopłaty do leasingu.

Ministerstwo Klimatu poinformowało, że limit ceny auta z dopłatą to 225 tys. zł (nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny), a budżet całego programu wyniesie pół miliarda zł – wnioski będą przyjmowane do 2025 r. lub do wykorzystania całego budżetu.

Jak podkreślił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Artur Lorkowski „program jest skierowany do wszystkich kategorii odbiorców. Od 12 lipca wnioski o dotacje na zakup pojazdów mogą składać osoby fizyczne, a za kilka tygodni taką możliwość otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje”.

Podczas prezentacji nowego programu Lorkowski zaznaczył, że równocześnie ruszą dotacje do leasingu. Niezależnie od formy finansowania „elektryków” (zakup, leasing, najem) – warunki wsparcia pozostaną niezmienne.

Wiceprezes NFOŚiGW wyjaśnił też, że wnioskodawcy, którzy nie są os. fizycznymi będą mogli ubiegać się o wsparcie do 27 tys. na pojazdy kat. M1, o ile zadeklarują średnioroczny przebieg min. 15 tys. km W przypadku pojazdów kat, L limit dofinansowania wyniesie 4 tys. zł.

Największe wsparcie otrzyma kategoria N1. W tym wypadku maksymalna kwota osiągnie wysokość 70 tys. zł, ale warunkiem jest zadeklarowanie średniorocznego przebiegu przekraczającego 20 tys. km – dodał Lorkowski.

Źródło: Businessinsider.com

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.