Aktualności

Skoda planuje wstrzymać produkcję do końca roku

Czeski producent stanął przed kolejnym przestojem w produkcji. Na klientów czekają już prawie gotowe auta, którym brakuje jedynie chipów – podaje Agencja Reutera.

Body shop: automated door installation

Od 18 października Skoda planuje wstrzymać lub znacznie ograniczyć produkcję, co może potrwać nawet do końca roku. Ostatni przestój miał miejsce na przełomie września i października.

Skoda ma już w swoich fabrykach dziesiątki tysięcy aut, które wciąż czekają na chipy. Dlatego dealerzy mówią o wielomiesięcznym oczekiwaniu na nowe samochody. „Nawet Skoda nie jest w stanie uniknąć globalnego kryzysu” – przekonuje Tomas Kotera, szef komunikacji Skody. Producent ma jednak nadzieję, że problemy z dostawami półprzewodników będą znacznie mniej odczuwalne w drugiej połowie przyszłego roku.

Czeski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przewiduje, że ogólna produkcja aut w Czechach powinna być w br. na podobnym poziomie jak w 2020 r., kiedy to wyniosła 1,15 mln szt. (za 750 tys. odpowiadała Skoda). Początkowa prognoza była bardziej optymistyczna i wynosiła 1,3 mln szt. Co ważne, nie tylko Skoda zmaga się w Czechach z przestojem w produkcji, gdyż podobna sytuacja spotkała Toyotę.

Przypomnijmy, że część ekspertów zakłada, że kryzys związany z półprzewodnikami może potrwać nawet do 2023 r. Możemy więc spodziewać się, że opóźniające się dostawy potrwają jeszcze przez dłuższy czas, wpływając negatywnie na rynek dealerski w Europie Środkowo-Wschodniej.

Skontaktuj się z autorem
Kacper Czachor
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
BYD wygra z Teslą? Prognoza na 2024 r.
Redakcja
3/10/2023
Aktualności
Niezbędni dealerzy
Redakcja
2/10/2023
Aktualności
Grupa Gezet z kolejną Hondą
Redakcja
2/10/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.