Aktualności

Opóźnienia w produkcji coraz większym problemem

Problem z dostępnością nowych pojazdów wyhamował wyniki sprzedażowe w pierwszym kwartale. Trudna sytuacja wynika nie tylko z pandemii.

W fabrykach brakuje podzespołów, pojawiają się ponadto utrudnienia w transporcie międzynarodowym. To wszystko skutkuje brakiem nowych aut. Taki stan nie jest wyłącznie spowodowany pandemią, ale i ostrą zimą w Teksasie czy pożarem fabryki w Japonii – sytuacjami, które utrudniły dostęp do półprzewodników i chipów.

„Terminy odbioru są coraz bardziej odległe. Stocki samochodowe są prawie wyprzedane. Po roczniku 2020 nie ma już praktycznie śladu. Produkcja nowych modeli jest wydłużona o co najmniej miesiąc, choć są przypadki, że czas produkcji przesuwa się o pół roku i więcej. Widzimy nawet takie sytuacje, że auta, które miały zjechać z taśm produkcyjnych w pierwszym kwartale, zostały przesunięte z dostawą na czwarty kwartał” – twierdzi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Producenci, czekając na dostawy wyświetlaczy, automatycznych skrzyń biegów czy nawet foteli, stają przed dużym wyzwaniem. Nissan został zmuszony przerwać produkcję w zakładach w USA i Meksyku, a Stellantis produkuje auta ciężarowe bez chipów. Koncern liczy, że sytuacja niedługo się zmieni i będzie mógł dołożyć brakujące części.

A to tylko kilka przykładów, bo kłopoty odczuwają także Volkswagen, Toyota, Renault, Ford, Honda czy marki należące do General Motors. Ford oszacował, że braki półprzewodników wpłyną na pomniejszenie zysku o 2,5 mld dol. W wypadku General Motors będzie to około 2 mld dol.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Grupa Gezet większościowym właścicielem spółki Auto Plus
Redakcja
1/4/2023
Aktualności
Bońkowscy podsumowali wyniki za 2022 rok
Redakcja
31/3/2023
Aktualności
PSPA: 10-krotny wzrost rejestracji „elektryków” w Polsce do końca dekady
Redakcja
30/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.