Aktualności

Luksusowe auta spalinowe z odroczeniem wyroku?

Na początku czerwca europarlamentarzyści przegłosowali zakaz sprzedaży aut z napędem spalinowym po 2035 r. Możliwe jednak, że część producentów będzie mogła liczyć na preferencyjne traktowanie.

Nie milkną echa decyzji Parlamentu Europejskiego, który zdecydował się poprzeć projekt zakazu sprzedaży „spalinówek” na terenie UE. Wyniki głosowania stanowią potężny cios dla tradycyjnej motoryzacji, ale okazuje się, że nie wszystkim producentom oberwie się po równo. A to za sprawą poprawki nr 121, zgłoszonej przez grupę około 60 posłów, która zakłada, że marki niskowolumenowe zostaną potraktowane ulgowo.

Mowa tu o firmach rejestrujących mniej niż 10 tys. szt. rocznie w przypadku samochodów osobowych oraz 22 tys. szt. w segmencie pojazdów użytkowych. Producenci spełniający powyższe założenia otrzymaliby dodatkowy rok na rezygnację z napędów spalinowych, ale, co ważniejsze, nie podlegaliby celom pośrednim ustalonym na 2025 (zredukowanie emisji o 20 proc.) i 2030 r. (już o 55 proc.).

Beneficjentami takiego rozwiązania byłyby przede wszystkim marki luksusowe i sportowe, takie jak Ferrari (11 tys. aut zarejestrowanych w 2021 r.), Lamborghini (8,4 tys. szt.) czy Rolls-Royce (5,6 tys. szt.). Do redukcji wolumenu musiałoby z kolei dojść w Bentleyu (15 tys. szt.) i Maserati (24 tys. szt.). Z zakazu sprzedaży modeli spalinowych zupełnie wyłączone zostałyby natomiast marki niszowe, których produkcja nie przekracza 1 tys. pojazdów.

Poprawka nr 121 nie jest przy tym inicjatywą nową. Już przed rokiem włoski rząd naciskał na władze UE, aby te zagwarantowały wybranym producentom możliwość działania w drodze wyjątku. Nie jest jednak powiedziane, że pomysł europarlamentarzystów znajdzie akceptację Rady UE. Już teraz pojawiają się bowiem głosy oburzenia, zwłaszcza z obozu „Zielonych”, że tego typu wyjątek byłby przejawem hipokryzji ze strony władz UE.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.