Aktualności

Duży spadek sprzedaży we Francji

Rynek europejski od dłuższego czasu boryka się ze spadkami sprzedaży, a i tak już trudną sytuację pogorszył konflikt na Ukrainie. Dobrze odzwierciedlają to rezultaty francuskiego rynku z ostatnich trzech miesięcy, a zwłaszcza z marca, które nie napawają optymizmem.

Rejestracje we Francji spadły o 20 proc. w marcu br. względem analogicznego miesiąca 2021 r. – podaje grupa handlowa PFA. Tak duży spadek jest oczywiście spowodowany ograniczeniami produkcyjnymi, które są efektem braku części. W ubiegłym miesiącu Francuzi kupili tylko 147 079 aut. Co więcej, pierwsze trzy miesiące 2022 r. przyniosły spadek sprzedaży o 17 proc.

Są jednak marki, które mimo trudnej rynkowej sytuacji odnotowały w marcu wzrosty. Mowa m.in. o Dacii (+32 proc.), która osiągnęła tak dobry wynik po tym, jak jej ofertę wzmocnił kompaktowy crossover Jogger. Model sprzedał się w liczbie 1895 sztuk. Komu jeszcze powiodło się w minionym miesiącu? Sprzedaż Tesli wzrosła o 7,1 proc., Kii o 6,5 proc., zaś Hyundaia o 1,9 proc. Co ciekawe, jednym z liderów sprzedaży był importowany z Korei Południowej Renault Arkana, który w pierwszym kwartale znalazł się na 10 miejscu sprzedaży. Dla porównania, Tesla Model 3 była 12. Takie wyniki nie zaskakują, bo to właśnie koreańscy producenci mają ułatwiony dostęp do podzespołów.

Dodajmy, że udział aut z silnikiem benzynowym w sprzedaży wyniósł w pierwszym kwartale 38 proc. (spadek z 44 proc. w 2021 r.), samochody z silnikiem Diesla spadły zaś do 17 proc. (-7 proc.). W pełni elektryczne auta miały natomiast 12-proc. sprzedaż, a hybrydy pełne oraz plug-in – 28-proc.

Francuska branża motoryzacyjna stoi przed tym większym wyzwaniem z uwagi na fakt, że Renault boryka się z trudną sytuacją w Rosji. Koncern postanowił bowiem o zawieszeniu działalności w państwie, które rozpoczęło wojnę na Ukrainie. Tymczasem dla francuskiego producenta Rosja jest drugim co do wielkości rynkiem zbytu, a w dodatku Renault ma 69 proc. udziałów w AwtoWAZ, firmie odpowiedzialnej za produkcję Łady.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.