Aktualności

Dealerskie Oskary rozdane! Kobiety w rolach głównych

Rekordowe w historii Kongresu Dealerów audytorium, nowa kategoria Menedżera Roku i aż dwa wyróżnienia personalne dla przedstawicieli płci pięknej. Za nami najważniejsza dealerska gala roku, na której poznaliśmy ósemkę laureatów Nagród Rynku Dealerskiego 2022. Ale zasłużoną chwilę uniesienia przeżyła też cała branża.

Ostatni rok znów nie był łaskawy dla rynku dealerskiego. Do problemów z dostępnością samochodów dołączyły te, które spowodowała wojna w Ukrainie (m.in. kolejne zerwane łańcuchy dostaw), inflacja czy rosnące stopy procentowe (jeszcze rok temu o tej samej porze stopa referencyjna NBP była bliska zeru…). Tym większe słowa uznania dla nagrodzonych, bo prowadzone przez nich firmy pokazały, że można osiągać sukcesy wręcz na przekór otaczającym biznes realiom. Który to już raz dealerzy udowadniają, że są „nie do zdarcia”?

Człowiekiem Roku Miesięcznika Dealer, jako druga kobieta w historii (po Marii Karkoszce w 2014 r.), została Beata Cygan–Przygońska z Grupy Cygan, największego dealera Toyoty w Polsce, który w 2021 r. mógł się pochwalić ponad 30-proc. wzrostem sprzedaży nowych aut, awansem na 7. miejsce najnowszej Listy TOP50, a także otwarciem salonu aut użytkowych.

Tytuł Wschodzącej Gwiazdy Rynku Dealerskiego otrzymała Agnieszka Luzar, menedżer sprzedaży młodego pokolenia z Auto Group Luzar, dealerstwie związanym ze Skodą, Volkswagenem, a niebawem również z Mazdą. Po raz pierwszy przyznaliśmy również tytuł Menedżera Roku – nagrodę dla osób zarządzających segmentem dealerstwa bądź całą organizacją (niekoniecznie będących właścicielami firm). Ten laur trafił do Grzegorza Hankusa z Grupy PGD, uznanej zresztą przez Kapitułę za najlepszą grupę dealerską w Polsce (co nie powinno dziwić po informacjach sprzed kilku tygodni o hitowej transakcji spodziewanej na linii Grupa PGD-RRG Warszawa, a także odważnej ekspansji dealera na terenie Wrocławia).

To jednak nie wszystko. Jako że czasy wyjątkowe, Kapituła przyznała też jedną wyjątkową nagrodę: tytuł honorowego Dealera Dobrych Uczynków dla całego środowiska dealerskiego za pomoc niesioną Ukrainie i Ukraińcom. Nie jest przecież tajemnicą, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na naszego południowo-wschodniego sąsiada branża rozpoczęła działania pomocowe na ogromną skalę (i robi to nadal). Wartościowanie poszczególnych akcji mija się z celem, stąd wyróżnienie – i zobowiązanie na przyszłość! – dla ogółu pomagających.

Zgodnie z tradycją najlepszych w branży dealerskiej za „sezon” 2021/2022 poznaliśmy podczas uroczystej wieczornej gali Kongresu Dealerów, która odbyła się 13 września w hotelu Hilton w Łodzi. Nagradzanym towarzyszyły owacje niemal 800-osobowej publiczności, co uczyniło tegoroczny Kongres największą dealerską konferencją w historii.

Najlepszych dealerów A.D. 2022 wybrała ponad 40-osobowa Kapituła Nagród składająca się z przedstawicieli otoczenia rynku oraz laureatów nagród personalnych z poprzednich lat (75% wagi wszystkich głosów), a także internauci (25% wagi), którzy w tej edycji oddali rekordowe prawie 16,5 tys. „kliknięć”.

Poniżej pełna lista laureatów Nagród Rynku Dealerskiego 2022:

GRUPA DEALERSKA
GRUPA PGD

Kiedy w 2020 r. Grupa Cichy połączyła się z „volkswagenową” częścią biznesu Sobiesława Zasady, wydawało się, że pozycja branżowego numer 1 zostaje zarezerwowana na dłużej. Tak mocnej odpowiedzi ze strony Grupy PGD nie spodziewał się chyba nikt – na początku sierpnia potwierdziliśmy informację, że wicelider TOP50 podpisał list intencyjny zakupu RRG Warszawa. Kropkę nad „i” stanowią inwestycje na wrocławskim rynku – nowe placówki Mitsubishi oraz Forda, a także 19-proc. wzrost sprzedaży nowych aut w 2021 r.

Pozostali nominowani:
Grupa Plichta
MM Cars

**
DEALER ROKU (1-2 lokalizacje)
AUTO PARTNER GARCAREK

Dealer Mercedesa z Ociąża k. Kalisza to branżowy fenomen. Do stacji zlokalizowanej z dala od największych ośrodków miejskich zjeżdżają klienci z całej Polski, a wyniki finansowe firmy stanowią wzór i marzenie dla większości firm dealerskich w Polsce. Po wielu latach działalności w jednej lokalizacji dealer postanowił nas jednak zaskoczyć – już w październiku Auto Partner Garcarek otworzy swój drugi punkt: nowoczesną stację serwisową w Koninie.

Pozostali nominowani:
Euro-Car Gdynia
Toyota Mikołajczak

**
DEALER AUT UŻYWANYCH
GRUPA CICHY-ZASADA

Grupa Cichy-Zasada oferuje auta używane nie tylko w swoich stacjach oraz na zewnętrznych stronach internetowych. Pod koniec 2021 r. dealer uruchomił własną, autorską internetową platformę samochodyużywane.pl, która służy zarówno do sprzedaży, jak i odkupu aut. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań portal wyróżnia się dużą funkcjonalnością oraz sposobem prezentacji samochodów (m.in. dobrej jakości, dokładne zdjęcia pojazdów, obraz 360 o itd.). A klienci mają z czego wybierać – w serwisie prezentowanych jest średnio 500 aut.

Pozostali nominowani:
G&G Auto
Inchcape Polska

**
DEALER FLOTOWY
FRANK-CARS

Firma, którą znają floty z całej Polski. Głównie – choć nie tylko – za sprawą stworzonej przez dealera własnej „fabryki” zabudów do pojazdów specjalnych. Dzięki temu Frank-Cars skutecznie obsługuje firmy z regionu, ale też wygrywa ogólnopolskie przetargi, dostarczając auta m.in. dla firm budowlanych, straży pożarnej czy przemysłu spożywczego. Floty to dla dealera Forda i BMW wręcz osobny biznes, z odrębną ścieżką sprzedaży i dedykowaną kadrą.

Pozostali nominowani:
Grupa Zdunek
Motorpol Wrocław

**
DEALER DOBRYCH UCZYNKÓW
AUTORUD STALOWA WOLA

Grupa inwestuje w sportowe talenty dzieci i młodzieży z regionu (m.in. wsparcie finansowe akademii piłkarskiej Stowarzyszenia KKP Korona oraz kieleckiego klubu pływackiego Orka). W ramach corocznych akcji firma wspiera też instytucje społeczne, niesie pomoc osobom niepełnosprawnym (w tym zespołowi szkół specjalnych w Stalowej Woli) oraz uchodźcom z Ukrainy (m.in. osobista pomoc pracowników dealerstwa w punktach recepcyjnych na granicy).

Pozostali nominowani:
Grupa Lellek
Inter-Car Silesia

**
MENEDŻER ROKU
GRZEGORZ HANKUS (GRUPA PGD)

Od prawie 10 lat prezes zarządu Grupy PGD, dealera 16 marek w 9 miastach Polski. W zeszłym roku firma zanotowała 19-proc. wzrost sprzedaży w segmencie aut nowych, co zapewniło jej 2. miejsce na krajowej Liście TOP50. A niewykluczone, że już niedługo zawalczy skutecznie o pozycję lidera rynku, bo Holding 1, do którego należy PGD, podpisał niedawno list intencyjny w sprawie zakupu RRG Warszawa. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, firma wzbogaci się o nowe marki – Renault i Dacię, a także cenne lokalizacje w stolicy.

Pozostali nominowani:
Karol Obiegły (Grupa Cichy-Zasada)
Krzysztof Dudziak (Grupa Zdunek)

**
WSCHODZĄCA GWIAZDA RYNKU DEALERSKIEGO
AGNIESZKA LUZAR (AUTO GROUP LUZAR)

Menedżer sprzedaży młodego pokolenia. Związana z rodzinną firmą z pogranicza Krakowa i Wieliczki, posiadającą autoryzacje Volkswagena, Skody, a wkrótce – również Mazdy. Na stanowisko menedżerskie przygotowywana od 2012 r., gdy rozpoczęła pracę w dealerstwie (wówczas tylko Skody). Firmą zarządza wspólnie z ojcem Pawłem oraz bratem Łukaszem.

Pozostali nominowani:
Przemysław Stasiak (BMG Goworowski)
Adam Pietraszko (Frank-Cars)

**
CZŁOWIEK ROKU MIESIĘCZNIKA DEALER
BEATA CYGAN-PRZYGOŃSKA (Grupa Cygan)

Największy dealer Toyoty w Polsce. Za świetne wyniki (32-proc. wzrost sprzedaży aut nowych w 2021 r.), które zaowocowały awansem na 7. miejsce listy TOP50 (w jakiejś mierze pomogło w tym zapewne otwarcie nowego salonu Toyota Professional dedykowanego pojazdom użytkowym). Jej firma zanotowała także 10-proc. wzrost w samochodach używanych.

Pozostali nominowani:
Robert Pakosz (Inter-Car Silesia)
Aleksander Plichta (Grupa Plichta)

Więcej o Nagrodach Rynku Dealerskiego 2022 w październikowym numerze miesięcznika „Dealer” oraz w naszych mediach społecznościowych.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Aktualności
Polski debiut marek Omoda i Jaecoo
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.