Aktualności

Dealerskie Oskary przyznane! Odwaga popłaca

13. edycja Nagród Rynku okazała się szczęśliwa dla osób i firm niebojących się odważnych, a przede wszystkim nieoczywistych ruchów i inwestycji. Wyróżnienia personalne trafiły do Pawła Czeredysa, Karola Obiegłego oraz Sebastiana Szica.

Okazuje się, że nieszablonowość popłaca, szczególnie w czasach burzliwych zmian, malejącego car parku serwisowego czy niezbyt korzystnych dla branży regulacji prawnych. Człowiekiem Roku Miesięcznika Dealer został Paweł Czeredys, szef Grupy PTH, jednej z największych grup dealerskich w Polsce. Wielomarkowy dealer uruchomił niedawno m.in. nowe stacje Peugeot i SsangYonga, ale nie to było jego głównym osiągnięciem w ostatnich miesiącach. Prawdziwym błyskiem strategicznym Czeredysa, choć na początku odbieranym przez otoczenie z lekkim uśmiechem, było wzięcie na swoje barki importerstwa marki SsangYong, która z absolutnego Kopciuszka wyrosła na w miarę solidny i całkiem nieźle już reprezentowany na rynku brand (w 2022 r. sprzedano ponad 1,6 tys. SsangYongów), zaś sam importer zajął właśnie miejsce w TOP10 najlepiej ocenianych przez sieć dealerską central.

Podczas gali nagrody dla branży były przyznawane w 8 kategoriach

Tytuł Wschodzącej Gwiazdy Rynku Dealerskiego otrzymał Sebastian Szic, właściciel i szef opolskiego dealerstwa Szic, posiadającego autoryzację Kii i serwis Mitsubishi. Laureat jest związany z firmą od 15 lat, choć zarządza nią dopiero od 2022 r. Mając tylko jedną lokalizację, firma osiąga dobre wyniki finansowe i wolumenowe (w ub.r. sprzedała blisko 500 nowych aut).

Po raz drugi przyznaliśmy też tytuł w nowej, ale za to jednej z najmocniej obsadzonych, kategorii – Menedżer Roku (chodzi o nagrodę dla osób zarządzających segmentem dealerstwa bądź całą organizacją, niekoniecznie będących właścicielami firmy). Ten laur trafił tym razem do Karola Obiegłego z Grupy Cichy-Zasada, czyli aktualnego lidera sprzedaży nowych samochodów w Polsce. Konkurencja? Nietuzinkowa, bo rywalizował z Krzysztofem Dudziakiem z Grupy Zdunek oraz Andrzejem Miszkiewiczem z Toyoty Dobrygowski.

Najlepszych w branży dealerskiej za „sezon” 2022/2023 poznaliśmy podczas uroczystej wieczornej gali Kongresu Dealerów, która odbyła się 19 września w hotelu Hilton w Łodzi. Nagradzanym towarzyszyły owacje ponad 800-osobowej publiczności. To nowy rekord frekwencyjny w historii imprezy. Wyboru nagrodzonych dokonali tradycyjnie: ponad 40-osobowa Kapituła Nagród (75 proc. wagi wszystkich głosów) oraz internauci (25 proc. wagi).

Gala Nagród była zwieńczeniem I dnia Kongresu. Na zdjęciu prowadzący: Marek Konieczny, partner zarządzający DCG Dealer Consulting, oraz konferansjer Robert Jarek

Poniżej pełna lista laureatów Nagród Rynku Dealerskiego 2023

DEALER ROKU – GRUPA DEALERSKA

GRUPA BEMO

W ubiegłym roku w tej kategorii tryumfowała Grupa PGD (wicelider Listy TOP50), podczas gdy Grupa Bemo nie była nawet nominowana. Ale dziś tryumfuje, m.in. wskutek odważnych i licznych inwestycji. Dealerstwo poszerzyło portfolio o autoryzację Opla (Łódź, Poznań, Warszawa), zaś obecnie kończy budowę wielomarkowego centrum motoryzacyjnego w podwarszawskich Falentach. Na tym jednak nie koniec. W strukturze Bemo pojawiły się nowe obiekty Auto Clubu (stacje Citroena i Peugeota w Szczecinie), a także świeżo nabyte dealerstwa Grupy Szpot, prowadzącej obiekty Opla, Citroena oraz Hyundaia w Swarzędzu k. Poznania.

Pozostali nominowani:

Auto Forum

Grupa Cichy-Zasada

Nagrodę w kategorii Dealer Roku – Grupa Dealerska wręczył Błażejowi Mrugalskiemu (wiceprezesowi Grupy Bemo) Jacek Chrząszcz, development manager na Centralną Europę w AkzoNobel

**

DEALER ROKU – DEALER Z 1-2 LOKALIZACJAMI

TOYOTA BIELANY

Toyota Bielany jest związana z japońską marką od ponad 30 lat, działając tylko w jednej lokalizacji na warszawskich Bielanach. Skromnie? Nie, gdy spojrzymy na wyniki firmy. W 2022 r. dealer sprzedał 3766 nowych aut, notując ponad 43-proc. wzrost (to najlepszy procentowy wskaźnik na Liście TOP50). Z kolei roczne przychody przedsiębiorstwa wzrosły w ostatnich czterech latach ponad 2,5 razy (ze 174 mln zł w 2019 r. do 438 mln zł w 2022 r.).

Pozostali nominowani:

Auto-Servis Boroń

Grupa Germaz

Nagrodę dla Dealera Roku z 1-2 lokalizacjami wręczyła Michałowi Bąkowi (dyrektorowi zarządzającemu Toyota Bielany) Magdalena Salamucha, dyrektor PPG Refinish

**

DEALER ROKU – DEALER AUT UŻYWANYCH

GRUPA PLICHTA

W kategorii poświęconej autom używanych zabrakło niespodzianki, choć firmy Dynamica i RiA walczyły o głosy do końca. Wygrała Grupa Plichta, czyli wolumenowy lider sprzedaży „używek”. W 2022 r. grupa sprzedała 6,4 tys. samochodów z drugiej ręki, co pozwoliło firmie wyprzedzić wicelidera aż o 1,2 tys. pojazdów. Grupa Plichta dysponuje w segmencie używanych wieloma kanałami sprzedaży (salony, place, dedykowana strona) i stawia przy tym na zarządzanie procesowe (podkreślało to kilku członków Kapituły). Dość powiedzieć, że każde z aut przechodzi przed sprzedażą rygorystyczny – ponadstuetapowy – proces weryfikacji.

Pozostali nominowani:

Dynamica

RiA

Nagrodę dla najlepszego Dealera Aut Używanych wręczył Rafałowi Skórowskiemu (dyrektorowi ds. samochodów używanych w Grupie Plichta) Łukasz Liss, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią i Centralną w CarGarantie

**

DEALER ROKU – DEALER FLOTOWY

GRUPA BOŃKOWSCY

Grupa Bońkowscy nie zwalnia tempa, dbając o wieloletnich partnerów na polu flotowym, a zarazem ciągle pozyskując nowych. Dealer w ostatnim czasie wydał Żabce Polska 500 modeli Toyoty Yaris Cross, a ponadto sprzedał kilkadziesiąt hybrydowych Corolli firmie GLS Poland. Firma Dominiki i Dariusza Bońkowskich, dealer BMW, MINI, Toyoty i JLR (z salonami w Poznaniu, Gorzowie Wlkp. oraz Szczecinie), niezmiennie działa więc na wysokich obrotach.

Pozostali nominowani:

Grupa PGD

Toyota Dobrygowski

Nagrodę dla Dealera Flotowego Roku odebrał Paweł Majewski (dyrektor zarządzający w Grupie Bońkowscy – z prawej). Dyplom i gratulacje przekazał Tomasz Kisiel, członek zarządu Pekao Leasing nadzorujący sprzedaż

**

DEALER DOBRYCH UCZYNKÓW

GERMAZ

Najbardziej zaszczytna nagroda, tytuł Dealera Dobrych Uczynków, trafiła tym razem do Wrocławia, do Domu Samochodowego Germaz. Jak najbardziej zasłużenie, bo dealer od lat wspiera lokalne i ogólnopolskie organizacje pożytku publicznego, a także angażuje się w promocję zdrowia oraz pomoc pacjentom borykającym się z różnymi chorobami, zwłaszcza onkologicznymi (logistyczne wsparcie firma adresuje m.in. do fundacji Cancer Fighters).

Pozostali nominowani:

Ignaszak Auto Salony

Motorpol Wrocław

Nagrodę Dealera Dobrych Uczynków dla Grupy Germaz wręczył Michałowi Mazurowi Paweł Pabisiak, wicedyrektor sprzedaży w Warta TUiR

**

MENEDŻER ROKU

KAROL OBIEGŁY (GRUPA CICHY-ZASADA)

W 2020 r. został prezesem zarządu Grupy Cichy-Zasada, lidera polskiego rynku sprzedaży nowych aut (w 2022 r., licząc z wolumenem grupy Sobiesław Zasada Automotive, grupa sprzedała ponad 18,5 tys. nowych aut). Ostatnim miesiącom towarzyszyły informacje o kolejnych przejęciach grupy – stołecznego Auto Wimaru z jego salonami Skody oraz bielskiego salonu Audi firmy Inter-Welm. Ponadto dealer inwestuje w budowę stacji Porsche w Szczecinie, Audi w Wieliczce oraz Audi Select Plus w Nowym Sączu i Koszalinie.

Pozostali nominowani:

Krzysztof Dudziak (Grupa Zdunek)

Andrzej Miszkiewicz (Toyota Dobrygowski)

Menedżerem Roku został Karol Obiegły (Grupa Cichy-Zasada). Dyplom wręczył Leszek Radzikowski, dyrektor sprzedaży na kraje Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Castrol

**

WSCHODZĄCA GWIAZDA RYNKU DEALERSKIEGO

SEBASTIAN SZIC (SZIC)

Tytuł Wschodzącej Gwiazdy Rynku Dealerskiego trafił do Sebastiana Szica, właściciela i dyrektora zarządzającego opolskiego dealerstwa Szic, posiadającego autoryzację Kii i serwis Mitsubishi. Laureat jest związany z firmą od 15 lat, choć w roli właściciela i dyrektora zarządzającego występuje dopiero od 2022 r. Stanowi też przykład udanej i przemyślanej sukcesji w rodzinnym dealerstwie. Firma Szic, mimo pojedynczej lokalizacji na niedużym rynku, osiąga dobre wyniki finansowe i wolumenowe (w ub.r. sprzedała blisko 500 nowych aut).

Pozostali nominowani:

Łukasz Adamski (Scandinavia Auto/Technotop)

Michał Bąk (Toyota Bielany)

Nagrodę dla Sebastiana Szica wręczył Robert Sadowski, dyrektor sprzedaży środków smarnych na Polskę i kraje nadbałtyckie w TotalEnergies

**

CZŁOWIEK ROKU MIESIĘCZNIKA DEALER

PAWEŁ CZEREDYS (GRUPA PTH)

Paweł Czeredys, szef Grupy PTH, postanowił, że zmieni oblicze marki SsangYong w Polsce, zostając jej importerem. Dzięki temu dziś koreański brand liczy się na rynku, a importer ma ambitną strategię jego dalszego rozwoju. Odwaga i ambicja biznesowa jest chyba zakorzeniona w DNA Pawła Czeredysa, bo dynamicznie rozwija on współpracę z siecią Stellantisa oraz ma kolejne importerskie plany względem marek z Dalekiego Wschodu.

Pozostali nominowani:

Piotr Mrugalski i Błażej Mrugalski (Grupa Bemo)

Ireneusz Sikora (Grupa Sikora)

Człowiek Roku Miesięcznika „Dealer” Paweł Czeredys (Grupa PTH). Dyplom przekazał Robert Wysocki, dyrektor zarządzający AXALTA Polska

Więcej o Nagrodach Rynku Dealerskiego 2023 w październikowym numerze miesięcznika „Dealer” oraz w naszych mediach społecznościowych.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.