Aktualności

Covid: Chiny wracają do normalności?

Dobre wiadomości napływają z Państwa Środka. Tamtejsze władze planują przyspieszenie otwarcia zakładów zamkniętych w wyniku lockdownu. W tym czasie branża liczy straty związane z ograniczeniem produkcji półprzewodników.

Nawrót pandemii w Chinach był kolejnym z pasma nieszczęść, które od dwóch lat trapią branżę motoryzacyjną. Pomimo stosunkowo małej liczby wykrytych przypadków rząd w Pekinie zareagował szybko i z dużą stanowczością, wprowadzając surowe restrykcje w strefach ryzyka. Padło m.in. na Szanghaj, jeden z głównych ośrodków chińskiego przemysłu, który przez kilka tygodni był w jakimś stopniu odcięty od świata.

Informacje dochodzące z Azji sugerują jednak, że chińskim władzom zależy na jak najszybszym powrocie do normalności. Kilka dni temu rząd w Pekinie przygotował zestawienie 666 firm, które będą traktowane priorytetowo w kontekście ponownego otwarcia biznesu. Na tzw. białą listę trafili przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, tacy jak Tesla czy Volkswagen oraz podmioty zajmujące się wytwarzaniem półprzewodników.

Eksperci zastanawiają się jednak, jaki efekt na światową gospodarkę będą miały tymczasowe przestoje fabryk na terenach objętych lockdownem. Z danych Krajowego Urzędu Statystycznego wynika, że w I kwartale 2022 r. produkcja zaawansowanych układów scalonych spadła o 4,2 proc. względem poprzedniego roku. Problemy związane z zerwaniem łańcuchów dostaw dotknęły zagłębia technologiczne w Kunshan i Zhengzhou, gdzie znajduje się największa na świecie fabryka Iphone’ów.

W lepszych czasach kłopoty Chin z opanowaniem epidemii być może nie miałyby większego wpływu na przemysł motoryzacyjny, ale w wyniku  wojny na Ukrainie i nierozwiązanych problemów z zeszłego roku każdy kolejny kryzys stanowi cegiełkę, która podtrzymuje trudną sytuację na rynku aut. Pozostaje mieć nadzieję, że władze Chin wywiążą się ze swoich zapowiedzi – i to możliwie jak najszybciej.

Zdjęcie: Wikimedia Commons, Pixelflake

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Firmy z opłatą za auta spalinowe
Redakcja
11/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.