Aktualności

Ceny aut używanych mocno w górę

Średnia wartość używanego auta wynosi dziś w Polsce już około 23 tys. zł – wynika z informacji AAA Auto.

AAA Auto, jeden z największych dealerów samochodów używanych w Europie Środkowo-Wschodniej, podaje, że mediana ceny modeli używanych dla wszystkich województw w Polsce wyniosła w lutym 2022 r. 23 tys. zł i była o 2,5 tys. zł wyższa niż przed rokiem. Najdroższe samochody z drugiej ręki kupimy niezmiennie w województwie mazowieckim, choć największy wzrost mediany ceny miał miejsce w województwie śląskim – wyniósł on 3 190 zł.

„O ile dwa lata temu rynek aut używanych w poszczególnych województwach charakteryzował się większą różnorodnością, miały miejsce zarówno wzrosty, jak i spadki cen, obecnie możemy obserwować wyłącznie ich wzrost. Duża dysproporcja między województwami występuje pod względem wieku sprzedawanych samochodów. W województwie mazowieckim są one najmłodsze, ale już w województwie lubelskim samochody używane są niemal aż o trzy lata starsze” – omawia Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes spółki Aures Holdings, operatora sieci AAA Auto.

Z kolei eksperci z firmy Carfax, dostarczającej raporty dotyczące aut używanych, twierdzą, że w niektórych przypadkach wzrost przekracza o ponad 30 proc. poziom sprzed pandemii. Przedsiębiorstwo przybliża, że obecnie średnia cena auta używanego w Polsce wynosi 23 tys. zł i wciąż wzrasta, co pokrywa się z danymi AAA Auto. „Dostępnych jest coraz mniej samochodów używanych, a na tych, które są na rynku, można dobrze zarobić. Dla sprzedających to dobra sytuacja, dla kupujących – ryzyko” – zwraca uwagę Marcel Rotzoll, specjalista ds. PR w Carfax Europe GmbH.

Dziś podstawowym problemem dealerów jest źródło pozyskiwania aut używanych (zwłaszcza w wieku 1-3 lat), choć trzeba przyznać, że przy obecnej inflacji oraz sytuacji za naszą wschodnią granicą zapędy konsumenckie, które jeszcze niedawno były tak rozbudzone, zmalały. Skalę problemu zobaczymy wyraźnie pewnie jednak dopiero za jakiś czas – i na pewno będzie on bardziej widoczny w wypadku popytu na samochody nowe, a nie używane. Mimo to dochodzimy już do momentu, w którym coraz mniej osób, z uwagi na wysokie ceny i niepewną sytuację społeczno-gospodarczą, decyduje się na kupno samochodu (także używanego).

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.