Aktualności

Akio Toyoda ustępuje ze stanowiska szefa Toyoty

Japoński koncern informuje o roszadach na samym szczycie firmowej hierarchii. Koji Sato, dotychczas zarządzający marką Lexus i jednostką Gazoo Racing, obejmie funkcję prezesa i dyrektora generalnego Toyoty, zastępując Akio Toyodę, który stał na czele firmy od 2009 r.

Fot. newsroom.toyota.eu – Od lewej: Akio Toyoda, Koji Sato, Takeshi Uchiyamada

66-letni Toyoda przewodził działaniom Toyoty przez 13 lat, umacniając firmę na pozycji największego producenta motoryzacyjnego na świecie. Teraz planuje przekazać pałeczkę w ręce 53-letniego Kojiego Sato, który do tej pory odpowiadał za Lexusa oraz Gazoo Racing, markę fabrycznych zespołów wyścigowych Toyoty.

Sato będzie miał za zadanie przestawić japoński koncern na zwrot w stronę elektromobilności. „Jestem producentem aut z krwi i kości, i w taki sposób zmieniałem Toyotę. Ale to zarazem moje ograniczenie. Nowy zespół pod prezesem Sato będzie musiał przemienić Toyotę w firmę zajmującą się mobilnością” – przekazał Toyoda.

Cel, który stoi przed nowym szefem koncernu, nie jest łatwy. Zdaniem ekspertów Toyota przegapiła właściwy moment na wejście do elektrycznego wyścigu i obecnie musi nadrabiać zaległości zarówno względem tradycyjnych producentów, jak i firm koncentrujących się wyłącznie na pojazdach zeroemisyjnych.

W pierwszej połowie 2022 r. pod względem wolumenu aut elektrycznych (BEV) Toyota zajmowała odległe miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki, będąc jednym z nielicznych producentów, który w tym segmencie zanotował spadek – wynika z analizy przeprowadzonej przez stronę EV-Volumes.

Akio Toyoda pozostanie w Toyocie na stanowisku prezesa zarządu, zastępując Takeshiego Uchiyamadę. Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2023 r.

Fot. newsroom.toyota.eu – Od lewej: Akio Toyoda, Koji Sato, Takeshi Uchiyamada

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Firmy z opłatą za auta spalinowe
Redakcja
11/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.