Księgowość

Rower jako pojazd zastępczy dla klientów serwisu? Możesz wrzucić go w koszty!

Zdarza się, że dealerzy, zamiast auta zastępczego, proponują klientowi np. na czas jednodniowej naprawy rower. Rozwiązanie to, w czasach coraz większej dbałości o ekologię oraz zwiększającej się liczby klientów uprawiających sport, cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej że w dużych, zakorkowanych miastach rower pozwala często na szybsze niż auto przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego. W tym kontekście istotna wydaje się być interpretacja, o którą wystąpiła właścicielka biura rachunkowego świadczącego usługi księgowe i doradztwa podatkowego. Kobieta zdecydowała, że na potrzeby działalności kupi rower, którym będzie dojeżdżać do biura, urzędów i na spotkania z kontrahentami (co ciekawe, nie brakuje też pracowników dealerstw, którzy chętnie dojeżdżają do firmy rowerem). Choć księgowa wykorzystuje w firmie samochód osobowy (w ramach umowy najmu długoterminowego), zwraca uwagę na utrudnienia komunikacyjne, problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, podkreślając, że rower jest w związku z tym szybszy, a ponadto bardziej ekologiczny. Poza tym dla księgowej problemem jest też wzrost cen paliwa.

Cena roweru wyniesie około 3-12 tys. zł netto, choć będzie on też wykorzystywany od czasu do czasu prywatnie, ale to – zdaniem księgowej – nie zmieniałoby jego głównego przeznaczenia. Księgowa uważa więc, że wydatki na kupno takiego pojazdu powinny być rozliczane w podatkowych kosztach. Fiskus w interpretacji indywidualnej z 7 października 2022 r. przychylił się do takiego spojrzenia: „W przypadku gdy, wartość zakupionego roweru będzie poniżej 10 tys. zł, wówczas wartość tego roweru może Pani zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Końcowo należy wskazać: ewentualne korzystanie z roweru w innych celach (osobistych) może być wyłącznie incydentalne”. A co gdy cena roweru przekroczy 10 tys. zł? Urząd proponuje podatnikowi trzy rozwiązania:

1) „może nie zaliczać danego składnika majątkowego do środków trwałych, natomiast wydatki związane z nabyciem tego środka trwałego zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów;

2) może zaliczyć dany składnik majątku do środków trwałych, a następnie jednorazowo go zamortyzować. Następuje to przez dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości odpowiadającej wydatkom na nabycie danego składnika majątku – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym;

3) może amortyzować dany składnik majątkowy na analogicznych zasadach jak wszystkie inne środki trwałe”.

Najważniejszym dla dealerów wnioskiem jest jednoznaczne potwierdzenie, że Urząd Skarbowy nie zakwestionuje zakupu rowerów na potrzeby klientów salonu czy pracowników firmy dealerskiej i zaliczenia ich do KUP.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.