W połowie lutego odbyła się konferencja uzgodnieniowa projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. W jej trakcie przedstawiono docelowy model KSeF, który wprowadza szereg ważnych zmian.
Zmiany, które wprowadzono, uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, a ponadto sektora IT oraz resortu infrastruktury. Wdrożenie KSeF przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw – przekonuje sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.
Jakie są najważniejsze zmiany?
Ministerstwo wymienia listę głównych zmian w projekcie KSeF:
- Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
- Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
- Faktury z kas fiskalnych będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
- Paragon z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.
- Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.
- Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.
- Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.
- Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.
- W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.
- ___ Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline.
- ___ W okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących
- ___ Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
- ___ Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w ramach KSeF (e-faktura jest dziś jedną z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży – tak jak faktury papierowe i faktury elektroniczne). W tym celu MF udostępniło bezpłatnie dwie aplikacje do stosowania KSeF – „e-Mikrofirma” oraz „Aplikację Podatnika KSeF”.