Księgowość

Wynajem aut pracownikom – ważny wyrok NSA

Od wielu miesięcy toczą się dyskusje dotyczące możliwości wynajmu samochodów firmowych pracownikom po godzinach pracy. Wątpliwości budzi między innymi to, czy w przypadku takiego użytkowania samochodów, dealer może odliczać 50 czy 100 proc. podatku VAT od wydatków związanych z tymi samochodami. Pytanie też, czy wynajem na rzecz pracowników musi mieć charakter odpłatny, jaka kwota nie zostanie zakwestionowana przez fiskusa oraz czy ewentualnemu pełnemu odliczeniu musi towarzyszyć ewidencja przebiegu. Na większość z tych pytań odpowiada najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niestety nie są to odpowiedzi pozytywne dla dealerów, którzy chcieliby udostępniać – choćby odpłatnie – część swojej floty pracownikom po godzinach pracy. Wyrok I FSK 129/17 z 19 marca 2019 r. został wydany dla firmy, która planowała udostępniać samochody pracownikom zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych (po godzinach pracy). Ten drugi rodzaj użyczeń miał odbywać się na podstawie umowy najmu i miała towarzyszyć mu odpłatność w wysokości 250 lub 400 zł – w zależności od pojemności silnika wypożyczanego samochodu. W przypadku użytkowania pojazdu w godzinach pracy firma zobowiązywała się do prowadzenia ewidencji przebiegu. W związku z tym podmiot planował złożenie do urzędu skarbowego formularza VAT-26, by od wydatków związanych z tą grupą pojazdów odliczać podatek VAT w pełnej wysokości.

Mimo wcześniejszego – pozytywnego – wyroku w tej sprawie, który wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował prawo do pełnego odliczenia. Czemu? NSA znalazł dwie przyczyny. Pierwsza to możliwe nadużycie prawa przez firmę – jeśli schemat udostępniania pracownikom samochodów został zorganizowany w taki sposób, by podatnik zachował prawo do pełnego odliczenia VAT-u. Druga możliwa przyczyna to używanie samochodów w sposób wykluczający ich wyłączne wykorzystanie do prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd powołał się w tym kontekście na art. 8 ust. 2 pkt. 1 ustawy o VAT.

Co ciekawe, wcześniej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że skoro samochody spółki będą wykorzystywane do celów prywatnych pracowników, to mimo odpłatnej umowy najmu, pojazdy będą wykorzystywane w sposób mieszany, co oznacza możliwość odliczenia wyłącznie 50 proc. VAT-u. Z kolei wspomniany Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że umowa najmu powoduje, że spółka nie będzie wykorzystywała aut na swoje prywatne potrzeby, ale że będą one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej.

To już kolejny niekorzystny dla dealerów wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł w sprawie możliwości odliczenia VAT-u od samochodów wynajmowanych pracownikom. Na jednym z poprzednich szkoleń Dealerskiej Akademii Podatkowej opisywaliśmy wyrok z kwietnia 2017 (I FSK 1721/15), zgodnie z którym wykorzystywanie samochodów do celów prywatnych przez pracownika, również gdy jest odpłatne, oznacza, że nie są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, wobec czego taka praktyka nie daje 100 proc. prawa do odliczenia VAT.

 


“Problemy podatkowe firm dealerskich w 2019 r. Praktyczne rozwiązania, wyliczenia, przykłady”

Katowice, 7 maja
Wrocław, 8 maja
Warszawa, 9 maja
Gdańsk, 14 maja
Warszawa, 15 maja
Poznań, 28 maja
Kraków, 29 maja

Przejdź na stronę szkolenia: 

   
 

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.