Księgowość

Jak poprawnie rozliczyć bonusy od importera?

Rozliczenia pomiędzy importerami a dealerami z tytułu bonusów jakościowych i ilościowych od dawna budzą dyskusje. Na szczęście w ostatnich kilku latach możemy mówić o ukształtowanym podejściu Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Jeśli dealer uzyskuje określoną kwotę od importera, a jej wysokość uzależniona jest od liczby sprzedanych samochodów oraz ich wartości, wówczas mamy do czynienia z rabatem. Taki rabat powinien zostać udokumentowany przez importera za pomocą faktury korygującej. Inną sytuacją jest wynagrodzenie, które przysługuje dealerowi z tytułu spełniania określonych warunków w zakresie np. wystroju stacji dealerskiej, działań marketingowych lub szkoleń pracowników. Wówczas według resortu finansów mamy do czynienia z usługami świadczonymi przez dealera, które powinny zostać udokumentowane fakturą.

Mimo ukształtowanego podejścia Ministerstwa Finansów w zakresie rozliczania bonusów jakościowych i ilościowych dealerskie działy księgowości w codziennej pracy wciąż napotykają pewne trudności. W kontekście rabatów pojawia się pytanie dotyczące momentu ujęcia faktury korygującej. Problemy praktyczne pojawiają się także przy rozliczaniu bonusów jakościowych. Jakie? I czy można z nimi sobie poradzić? Temat omawia Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej.


 

Czy wiesz, że…?

 

Zmiany w Ordynacji podatkowej oraz tzw. należyta staranność będą jednymi z tematów omawianych podczas jesiennego cyklu szkoleń: “Zmiany w VAT i podatkach dochodowych w 2018 r. oraz bieżące zagadnienia specyficzne dla dealerów”.

Przejdź na stronę szkolenia i zapoznaj się z pełnym programem warsztatów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.