Księgowość

Od lipca paragony tylko z NIP-em?

W ostatnich dniach na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w ustawie o VAT i niektórych innych ustawach. Przewiduje on kilka istotnych zmian. Dealerów potencjalnie najbardziej dotyczy nowelizacja regulacji dotyczących wystawiania faktur na podstawie paragonów. Po zmianie przepisów w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę będzie można wystawić wyłącznie, jeżeli paragon zawiera numer NIP nabywcy.

Dziś nabywca ma trzy miesiące na ewentualną wymianę paragonu na fakturę. Po wejściu w życie nowych przepisów okres, w którym będzie możliwa wymiana paragonu na fakturę, również będzie wynosił trzy miesiące. Jednak by nabywca mógł odliczyć podatek naliczony, już w momencie zakupu będzie musiał uzyskać paragon z numerem NIP. Nowelizacja przepisów zakłada surowe kary dla podmiotów, które nie zastosują się do nowych wymogów. Sankcja będzie wynosiła 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej niezgodnie z przepisami. Kara ta będzie groziła zarówno sprzedającemu, który wystawi fakturę z naruszeniem prawa, jak i nabywcy, który uwzględni taką fakturę we własnej ewidencji.

Z czego wynikają zmiany? Jak uzasadnia Minister Finansów, to reakcja na zaobserwowany proceder polegający na wystawianiu faktur na zaprzyjaźnione firmy do paragonów fiskalnych wygenerowanych przez kasę, a nie odebranych przez klientów. Firmy na podstawie wystawionych faktur dokonują odliczenia podatku VAT, mimo że w rzeczywistości nie nabyły towarów lub usług, a tym samym zawyżają koszty podatkowe. I choć resort zaznacza, że nadużycia dotyczą głównie branży paliwowej (nabycie paliwa na stacjach) oraz budowlanej (zakupy materiałów budowlanych), to przekonuje, że zasadne będzie objęcie nowymi wymogami wszystkich transakcji na rynku.

Co istotne, dziś nie wszystkie funkcjonujące na rynku kasy rejestrujące posiadają możliwość umieszczenia na paragonie NIP nabywcy. W konsekwencji może to doprowadzić do sytuacji, w której część podmiotów w ogóle przestanie generować faktur w oparciu o paragony. Część firm natomiast będzie musiała zainwestować w urządzenia posiadające tę funkcjonalność.

Projekt ustawy przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie już 1 lipca 2018 r. Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych. Ministerstwo Finansów przeznaczyło na konsultacje niewiele czasu, uzasadniając to potrzebą pilnego wejścia w życie proponowanych rozwiązań. W zamierzeniu mają one uszczelnić system podatku VAT oraz przeciwdziałać nadużyciom w tym zakresie.


 

Czy wiesz, że…?

 

 Już 14 marca 2018 r. odbędzie się jedyne szkolenie z cen transferowych w branży dealerskiej. Udział w szkoleniu da Państwu pewność, że firma jest przygotowana do wymagań określonych przez nowe przepisy.

Przejdź na stronę szkolenia i zapoznaj się z pełnym programem warsztatów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.