Księgowość

Leasing finansowy zwrotny. Dealer bez prawa do odliczenia VAT?!

Kwestią budzącą wątpliwości księgowych w stacjach dealerskich – co widać także podczas pierwszych szkoleń w rozpoczętym w tym tygodniu wiosennym cyklu szkoleń – jest finansowanie samochodów za pomocą leasingu finansowego zwrotnego. Sytuację znacznie skomplikował wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 marca 2019 r. w sprawie C‑201/18, w efekcie którego w każdym przypadku, w którym finansowanie przybiera formę leasingu finansowego zwrotnego powstaje istotne ryzyko kwestionowania przez organy podatkowe prawa firmy leasingowej do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez dealera, a także prawa dealera do odliczenia VAT z faktury wystawionej „zwrotnie” przez firmę leasingową.

Do tej pory – na co wskazuje Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej – dealerzy mogli wykorzystywać interpretacje, które potwierdzały to, że moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT, wiąże się po stronie dealera z wystawieniem faktury. Czemu? Ponieważ faktura, którą dealer wydaje klientowi – w tym przypadku firmie leasingowej – uprawnia go do zarejestrowania pojazdu i rozporządzania nim jak właściciel. Czy będzie to nadal możliwe? A jeśli nie, co powinni zrobić dealerzy? Temat już dziś wstępnie omawia Marta Szafarowska. Wspomniany Wyrok Trybunału Sprawiedliwości przybliża zaś szczegółowo podczas szkoleń, na których przedstawia także rekomendacje dla firm dealerskich w rzeczonej sprawie.

 

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.