Księgowość

W jakich sytuacjach dealerowi grozi zarzut pozorności transakcji?

Coraz częściej organy podatkowe w stosunku do podatników wykorzystują zarzut pozorności transakcji. Zarzut wykorzystywany jest w celu zakwestionowania po stronie podatnika, który jest biorcą świadczenia, prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT. W określonych sytuacjach taki zarzut może dotyczyć także stacji dealerskich. Jedną z nich jest reeksport i transakcje z podmiotami powiązanymi. Inną sytuacją, w której dealer może spotkać się z zarzutem pozorności transakcji, jest stosowanie leasingu finansowego zwrotnego w celu finansowania stoku. Zarzut pozorności może pojawić się też w sytuacji, gdy zamówienie samochodu przez dealera kierowane jest do importera, ale nabycie pojazdu następuje od podmiotu powiązanego z dystrybutorem, np. spółki leasingowej.

O tym, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby obronić się przed zarzutami o pozorność transakcji w takich sytuacjach, mówi Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej.


 

Ryzyko pozorności transakcji i pustych faktur będą jednymi z tematów poruszanych podczas najbliższego cyklu dedykowanych szkoleń dla dealerskich księgowych
“Uszczelnianie systemu podatkowego. Zagrożenia dla dealerskiej księgowości”
 
[Przejdź na stronę szkolenia]

 

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.