Księgowość

Inny moment powstania obowiązku podatkowego dla flot, inny dla klienta indywidualnego

Jeden z dealerów wystąpił o interpretację indywidualną w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodów. Pytał o trzy scenariusze. W pierwszym dealer sprzedawał samochód klientowi indywidualnemu za gotówkę. W drugim – kupującym był klient indywidualny, który korzystał z finansowania w formie kredytu. W trzecim – transakcja była zawierana z firmą leasingową lub flotową.

Jak dealer rozpoznawał moment powstania obowiązku podatkowego przy poszczególnych typach transakcji? W przypadku, gdy dochodzi do transakcji z klientem indywidualnym, faktura dokumentująca sprzedaż samochodu, wystawiana była przed jego fizycznym wydaniem. W przypadku jej opłacenia klient otrzymywał dokumenty auta, na podstawie których mógł dokonać jego ubezpieczenia oraz rejestracji w wydziale komunikacji. Gdy nabywcą samochodu był klient indywidualny korzystający z finansowania w formie kredytu wydanie faktury oraz karty pojazdu odbywało się jeszcze przed wydaniem auta. Zapłata za samochód następowała zaś najpóźniej w dniu wydania samochodu. Kolejnym krokiem było fizyczne wydanie samochodu i podpisanie przez obie strony transakcji protokołu odbioru auta. Inaczej było w przypadku umowy z firmą leasingową lub flotową. Tu również klient otrzymał fakturę oraz kartę pojazdu przed fizycznym wydaniem auta i na tej podstawie dokonywał rejestracji i ubezpieczenia. Zapłata za samochód następowała jednak dopiero po wydaniu pojazdu. Poszczególne okoliczności mają wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zdaniem Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej jeśli zapłata za samochód następuje przed jego dostawą, obowiązek podatkowy powstanie już z chwilą zapłaty (w przypadku częściowej zapłaty powstałej przed dniem wydania pojazdu obowiązek podatkowy powstaje proporcjonalnie do jej wysokości). To scenariusz, który występuje w relacjach z klientami indywidualnymi – samochód wydawany jest do ich dyspozycji po zapłacie pełnej kwoty za samochód (przez klienta bądź instytucję finansową). W przypadku transakcji z firmami leasingowymi i flotowymi, postawienie samochodu do dyspozycji klienta bywa niezależne od zapłaty ceny. Zdarza się, że następuje ono w dacie uzgodnionej z kupującym i wskazanej w protokole odbioru, czyli dacie fizycznego wydania samochodu firmie leasingowej lub flotowej. W takim przypadku – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy samochodów będzie dzień fizycznego wydania pojazdu nabywcy. Co istotne, dealer który wnioskował o wydanie interpretacji postępował dokładnie w opisany powyżej sposób i Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że jego stanowisko jest prawidłowe.


Zmiany w podatkach dochodowych w 2019 r., ich wpływ na działalność dealerów oraz 34 zagadnienia bieżące

Przejdź na stronę szkolenia i zapoznaj się z pełnym programem warsztatów.

 

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.