Wydarzenia

Z pasją do pomagania


Przez Facebooka, zbiórki pieniędzy i rozklejanie plakatów – należąca do Konsorcjum Arefiew firma TOP AUTO postanowiła pomóc choremu synkowi jednego ze swoich pracowników. O potrzebujących dealer pamięta także podczas biegów, a nawet… balu.

TOP AUTO sponsoruje wiele imprez biegowych w Białymstoku. Podczas jednej z nich firma wylicytowała pierwszy numer startowy, a pieniądze z licytacji zostały przekazane na leczenie niepełnosprawnej dziewczynki

 

Wielu dealerów wspiera fundacje i stowarzyszenia dobroczynne, bo zostali o to poproszeni lub samodzielnie wyszukali odpowiedni podmiot. Należąca do Konsorcjum Arefiew firma TOP AUTO z siedzibą w Krupnikach koło Białegostoku, dealer marek Opel i Isuzu, prowadząca również autoryzowane serwisy Chevroleta, Saaba, Skody i VW Samochody Użytkowe, postanowiła włączyć się w pomoc osobie z najbliższego otoczenia. – Nie musieliśmy szukać organizacji pomocowych, które można wesprzeć. Trudna sytuacja, wymagająca zaangażowania, zdarzyła się w rodzinie jednego z naszych pracowników – mówi Karol Chrzanowski, szef marketingu TOP AUTO.

 

Dwie choroby jednego dziecka

Cała historia rozpoczęła się kilka miesięcy temu, przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy okazało się, że niespełna ośmioletni Piotruś Malinowski, syn jednego z mechaników TOP AUTO, jest ciężko chory. – Chłopca często bolała głowa, lekarze radzili, by odpoczywał i zmieniał otoczenie. Gdy w końcu prześwietlono głowę, okazało się, że to mięsak – rak, który „zjada” czaszkę – opowiada Karol Chrzanowski. Piotruś trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie przeprowadzono operację czaszki. Niestety na tym nie skończyły się problemy. Szybko okazało się, że jeden nowotwór atakuje układ kostny, a drugi układ limfatyczny. – Bardzo chcieliśmy pomóc rodzinie kolegi w tej trudnej sytuacji, dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie kilku różnych działań – mówi przedstawiciel firmy.

Zarząd Konsorcjum Arefiew postanowił przekazać znaczną kwotę pieniędzy Fundacji Nasze Dzieci przy Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka, której podopiecznym jest Piotr. W pomoc włączyli się także pracownicy. – Tata Piotra, w związku z chorobą syna, pracuje mniej niż dotąd, a Piotr ma jeszcze dwie siostry i mamę, która nie może pracować, bo opiekuje się nim w szpitalu. Zorganizowaliśmy więc zbiórkę pieniędzy wśród pracowników, by wesprzeć finansowo rodzinę w wydatkach na dojazdy do Warszawy i inne niezbędne na co dzień rzeczy – mówi Karol Chrzanowski.

 

Pomaganie przez Facebooka

TOP AUTO włączyło się w pomoc rodzinie jednego ze swoich pracowników, którego syn choruje na nowotwór. By pomóc Piotrusiowi, m.in. zorganizowano zbiórkę pieniędzy i rozklejano na mieście plakaty

Pieniądze to nie jedyna forma pomocy skierowana do rodziny chorego chłopca. Firma zaangażowała się również w pomoc Piotrowi poprzez Facebooka. Przyjaciółka rodziny chłopca Maria Majka Onoszko założyła fanpejdż na Facebooku o nazwie: Piotruś Malinowski: Żegnam potwo-RAK-u. Z kolei Karol Chrzanowski z TOP AUTO przygotował facebookową grupę pod nazwą: Pomóżmy Piotrusiowi Malinowskiemu Pokonać raka. Zamieszczane są tam aktualne informacje na temat postępów w leczeniu chłopca, który aktualnie przechodzi chemioterapię. TOP AUTO sponsorowało również facebookowy post, w którym opisano historię Piotra z prośbą o wsparcie dla niego. – Media społecznościowe mają dziś ogromną skalę oddziaływania, więc postanowiliśmy z tego skorzystać. Sponsorowany post dla Piotra, który zamieściliśmy na naszym firmowym profilu na Facebooku, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Do dziś zebrał już ponad 1500 udostępnień i 200 tys. zasięgu, z czego bardzo się cieszymy – mówi Chrzanowski. To także zasługa pracowników TOP AUTO, którzy często udostępniali post na własnych profilach, chcąc przekazać informacje o Piotrze jak najszerszej grupie osób.

Zespół firmy zaangażował się także w akcję informacyjną w Białymstoku. – Przygotowaliśmy ulotki i plakaty informujące o chorobie Piotra z prośbą o pomoc. Roznosiliśmy je po firmach należących do Konsorcjum Arefiew, tutejszych szkołach, przedszkolach, spółdzielniach mieszkaniowych. Chodziliśmy z tymi materiałami wszędzie, gdzie się dało – opowiada przedstawiciel firmy. Pracownicy dealera zdecydowali także, że przekażą chłopcu 1 proc. podatku.

 

Bieg w szczytnym celu

Wielopłaszczyznowa pomoc dla Piotrusia i jego rodziny to tylko część charytatywnych działań realizowanych przez TOP AUTO. Od kilku lat firma TOP AUTO angażuje się także w organizację białostockich imprez biegowych, które wspierają dobroczynne cele. – Od 4 lat jesteśmy sponsorem i współorganizatorem biegów realizowanych przez Fundację Białystok Biega – opowiada Karol Chrzanowski. Jedną z imprez, w które angażuje się TOP AUTO, jest PKO Białystok Półmaraton, który odbywa się w maju. Każdy chętny może wpłacić darowiznę na chorą lub niepełnosprawną osobę, na którą w danym roku zbierane są pieniądze. – Oprócz środków zebranych w ten sposób, przy okazji biegu organizowane są także charytatywne licytacje. TOP AUTO wygrało jedną z takich właśnie licytacji, uzyskując pierwszy numer startowy. Postanowiliśmy go jednak zwrócić fundacji Spartanie Dzieciom do ponownego wylicytowania – i tym samym zwiększenia puli zebranych pieniędzy – wspomina przedstawiciel dealera.

Pracownicy TOP AUTO chętnie uczestniczą w imprezach biegowych, które realizują cele dobroczynne. Firmowa drużyna biegaczy jest coraz liczniejsza

 

W tym roku w miejsce TOP AUTO wśród sponsorów PKO Białystok Półmaratonu znalazła się firma NORD AUTO, koncesjoner Hyundaia i Volvo z Białegostoku, również należąca do Konsorcjum Arefiew. Z kolei TOP AUTO sponsoruje tegoroczną edycję Electrum Ekiden – białostockiej sztafety maratońskiej, której dystans wynosi ponad 42 km. Pracownicy TOP AUTO czynnie włączają się w biegi indywidualne i sztafetę. – W firmie jest wiele osób zainteresowanych bieganiem. Rozsyłam do pracowników informacje o biegu i zapisach. Każdy chętny wybiera odpowiedni dla siebie dystans. W sztafecie naszą firmę reprezentuje od 12 do nawet 20 zawodników, a ci, którzy nie biegną, przychodzą obserwować rywalizację i kibicować – mówi Karol Chrzanowski.

Sponsorowana przez TOP AUTO sztafeta Electrum Ekiden to także sposób na wsparcie najciężej chorych dzieci. Część środków z opłat startowych przekazywana jest Fundacji Pomóż Im. Organizacja działa na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi i prowadzi domowe hospicjum dla najmłodszych. Hospicyjnym podopiecznym zapewniana jest opieka w ich domach rodzinnych. Mogą liczyć na pomoc fundacyjnych lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i psychologów. Rodziny mogą także otrzymać wsparcie duchowe ze strony współpracujących z fundacją duszpasterzy. Zespoły lekarsko-pielęgniarskie są do dyspozycji pacjentów przez
24 godziny, 365 dni w roku.

 

Auta na pomoc chorym

Zarząd Konsorcjum Arefiew, w którego skład wchodzą firmy TOP AUTO i NORD AUTO, angażuje się również w pomoc nieuleczalnie chorym dorosłym, pozostającym pod opieką Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie. Fundacja prowadzi społeczne Hospicjum Domowe na wiejskich obszarach wschodniego Podlasia, ubogich w ośrodki hospicyjne. Organizacja świadczy bezpłatną pomoc 34 osobom nieuleczalnie chorym, aby mogły godnie przeżyć ostatnie miesiące swego życia. Wspiera też rodziny podopiecznych oraz inne osoby pracujące z chorymi u kresu życia.

Od lipca 2017 r. fundacja może pomagać około połowie podopiecznych dzięki finansowaniu NFZ, ale pozostali chorzy otrzymują pomoc dzięki wsparciu darczyńców indywidualnych i instytucji. Od 2012 r. cyklicznie organizowany jest bal charytatywny połączony z aukcją dobroczynną. Przyjaciele, darczyńcy i pracownicy fundacji spotykają się, aby bawiąc się, wspólnie wspierać Hospicjum Proroka Eliasza. – Państwo Arefiew wspierają nasze działania od kilku lat, m.in. uczestnicząc w balu charytatywnym i przekazując na aukcję różne wartościowe przedmioty i usługi, choćby vouchery na weekend z wybranymi modelami aut – mówi dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza. Lekarz podkreśla, że prezenty przekazywane na aukcje przez Konsorcjum Arefiew cieszą się dużym zainteresowaniem licytujących, co pozwala zebrać dla podopiecznych fundacji każdorazowo kilka tysięcy złotych.

Różnorodne działania charytatywne firm należących do Konsorcjum Arefiew pokazują, że skuteczne pomaganie to nie zawsze udział w wielkich akcjach o ogólnopolskim zasięgu. Często równie dobrze, a może nawet lepiej, pomóc można tym, którzy znajdują się bardzo blisko nas: w naszej firmie, mieście czy regionie. O ich potrzebach wiemy przecież najwięcej. Ważne, by się zaangażować, i – tak jak firmy TOP AUTO i NORD AUTO – z pomysłem i pasją wspierać tych chorych, którzy pomocy potrzebują najbardziej. Bo dla nich każdy życzliwy gest ma wielkie znaczenie. Może przywrócić nadzieję i dać siłę do dalszej walki z chorobą.