Wydarzenia

Wrażliwi na słabszych


Firma Mitcar z Warszawy jest zaangażowana w wiele działań dobroczynnych. Jej samochody służą chorym oraz niedożywionym dzieciom, a załoga dealerstwa wspiera niepełnosprawnych klientów w wyborze odpowiedniego samochodu.

Charytatywne festyny, pikniki czy rywalizacja sportowa połączona z dobroczynną zbiórką – o tego rodzaju imprezach słyszymy coraz częściej, szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, gdy oprócz licznych atrakcji do udziału w takich akcjach zachęca z reguły także piękna pogoda. Pod koniec sierpnia w wyjątkowym charytatywnym wydarzeniu sportowym wzięła udział firma Mitcar, warszawski dealer marek KIA oraz Subaru.

 

Licytacje w szczytnym celu

Główną atrakcją sierpniowej imprezy w Nowej Iwicznej pod Warszawą był charytatywny mecz piłki nożnej, w którym lokalni samorządowcy zmierzyli się z drużyną złożoną z mieszkańców. Dla uczestników przygotowano także mnóstwo innych atrakcji – dmuchańce i strefę zabaw dla dzieci, pokaz zumby, koncerty, loterie oraz liczne charytatywne licytacje. Przedmiotem jednej z nich był voucher na auto na weekend od dealerstwa Mitcar. – Nasza firma bardzo często uczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, o których dowiadujemy się od przyjaciół, znajomych lub z przysłanych do nas listów. Jeśli przekazujemy voucher na samochód, o wyborze konkretnego modelu z naszej oferty decyduje osoba, która wylicytuje taką nagrodę – mówi Agnieszka Duda-Truszkowska, specjalista ds. marketingu i PR firmy Mitcar. Mecz w Nowej Iwicznej zorganizowano, by pomóc zbierać pieniądze na leczenie i rehabilitację małego Michałka z Nowej Woli. Chłopiec urodził się z rzadką chorobą układu kostno-szkieletowego oraz wadą serca. Szansą na poprawę jego stanu zdrowia była kosztowna operacja ortopedyczna w Stanach Zjednoczonych. – Operacja wymagała zebrania 370 tys. zł.

Auta stołecznego dealera od lat pomagają Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Załoga dealerstwa wspólnie oklejała serduszkami auto Kia Sorento przed tegorocznym finałem WOŚP

 

Na szczęście cel został osiągnięty. Michał jest już po zabiegu, powoli dochodzi do siebie, ale wciąż wymaga kosztownej rehabilitacji – mówi ksiądz Andrzej Sikorski, prezes Fundacji „Być Bardziej”, która włączyła się w to wydarzenie. Auta stołecznego dealera od lat pomagają także Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku Mitcar przekazał na charytatywną licytację WOŚP aż trzy vouchery na auta na weekend, uczestniczył również w charytatywnym rajdzie Wawa4x4.

 

Ciepły obiad to podstawa

Mitcar wspiera również wspomnianą już Fundację „Być Bardziej”, która w szczególny sposób zajmuje się walką z niedożywieniem wśród dzieci. Od kilku lat realizuje ona program „Dzwonek na obiad”, którego celem jest podarowanie w szkole ciepłego obiadu uczniom, których rodzice lub opiekunowie nie są w stanie samodzielnie zapewnić go swoim pociechom. Każdego roku w ramach akcji „Dzwonek na obiad” wydawanych jest kilkanaście tysięcy posiłków. W tym roku Fundacja chce zorganizować obiady dla tysiąca dzieci. – Naszym głównym celem jest oczywiście walka z niedożywieniem dzieci, ale także propagowanie zdrowego sposobu odżywiania – mówi ksiądz Sikorski. Działania Fundacji wspiera grupa podróżujących po Polsce wolontariuszy, którzy zajmują się m.in. wizytowaniem szkół realizujących program dożywiania dzieci. Od ponad roku Fundacja w realizacji swoich celów korzysta z różnorodnego wsparcia firmy Mitcar.

W zeszłym roku dealer był jednym ze sponsorów „Biegu po dynię”. Auto Mitcaru „przewodziło” biegaczom. Część środków z opłat startowych została przekazana na dożywianie dzieci

 

W zeszłym roku dealer był jednym ze sponsorów „Biegu po dynię”, który organizowały Gmina Lesznowola i miejscowe Centrum Sportu, we współpracy z Fundacją „Być Bardziej”. Podczas imprezy odbył się bieg główny dorosłych na 5 km, a także kilka biegów dziecięcych. Część środków z opłat startowych została przekazana na dożywianie dzieci w ramach akcji „Dzwonek na obiad”. – Auto Mitcaru przewodziło biegaczom uczestniczącym w imprezie, firma była także sponsorem nagród głównych – mówi przedstawiciel fundacji.

 

Wyjątkowi klienci

Mitcar pomaga nie tylko dzieciom z ubogich rodzin, ale także kierowcom i pasażerom, którzy potrzebują wyjątkowych aut. Od marca 2017 r. dealer współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SPiNKa, które od dawna walczy o to, by stworzyć w Polsce profesjonalny rynek usług motoryzacyjnych dla środowiska niepełnosprawnych kierowców i pasażerów (na stronie internetowej SPiNKi można znaleźć m.in. apel o powołanie Krajowego Ośrodka Mobilności Osób Niepełnosprawnych). Organizacja ma dwóch głównych sponsorów – PZU i PKO BP, którzy regularnie przekazują fundusze na jej działalność statutową. Stowarzyszenie dofinansowuje m.in. zakup nowych aut z automatyczną skrzynią biegów, przystosowanie pojazdów do potrzeb niepełnosprawnych kierowców lub pasażerów, a także kursy nauki jazdy dla niepełnosprawnych. Organizacja ma podpisane umowy z dealerami aut większości marek, w tym właśnie z firmą Mitcar, która pomaga nabyć odpowiednie auta marki KIA. – Kiedy zgłasza się do nas niepełnosprawny kierowca, który chce kupić auto, nasze stowarzyszenie kontaktuje go z odpowiednim handlowcem w salonie konkretnej marki. Handlowiec wraz z klientem dopasowują odpowiednie auto i ofertę. Gdy klient ma środki na dopłacenie do auta ponad wysokość naszego dofinansowania, a samo auto spełnia warunek finansowy – nie jest droższe niż 60 tys. zł – przygotowujemy zamówienie. Kiedy auto jest już gotowe do odbioru, SPiNKa przekazuje na konto dealera określoną sumę pieniędzy, a resztę należności reguluje beneficjent. Następnie
auto jest odbierane albo dodatkowo adaptowane do potrzeb konkretnego użytkownika – mówi Zbigniew Zawada, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom.

Mitcar ma już za sobą udane realizacje zamówień na auta dla niepełnosprawnych użytkowników. Dealer jest oceniany przez SPiNKę bardzo wysoko. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Mitcarem. Firma podchodzi do pracy z niepełnosprawnymi kierowcami profesjonalnie i rzetelnie, poświęcając im naprawdę wiele uwagi – mówi Zawada.

 

Baza prezentowa w ASO

Dealer angażuje się także w inną związaną z motoryzacją inicjatywę – wspiera działania fundacji Mitsumaniaki Dzieciom. W 2011 r. akcję Mitsumaniaki Dzieciom (z której wywodzi się obecna fundacja) zapoczątkował Patryk Schultz, jeden ze współzałożycieli Mitsumaniaków, oficjalnego klubu polskich miłośników marki Mitsubishi (Mitcar pozostawał przez wiele lat dealerem japońskiego brandu). Fundacja powstała, by spełniać marzenia dzieci nieuleczalnie chorych, które przebywają pod opieką hospicjów w całej Polsce. – Hospicja zgłaszają nam potrzeby swoich podopiecznych. Czasem jest to opłacenie wakacji nad morzem rodzinie z południa Polski, czasem bezpłatne przewiezienie dziecka na wymarzony występ w odległym mieście – opowiada Patryk Schultz. Fundacja spełnia także marzenia dzieci opisane w listach świątecznych, wspiera je z okazji dnia dziecka i przygotowuje wyprawki szkolne. Prośby dzieci i ich rodzin zawarte w listach często dotyczą produktów pierwszej potrzeby, choćby pampersów czy środków opatrunkowych. Działania organizacji od początku wspiera wielu dealerów. – Mitcar pomaga nam, sprzedając nasze charytatywne kalendarze i udostępniając auta lub samodzielnie rozwożąc prezenty dla naszych podopiecznych – mówi Schultz. W 2016 i 2017 r. firma podjęła się także udzielenia Mitsumaniakom pomocy logistycznej, przyjmując u siebie paczki dla dzieci z hospicjów w Warszawie i okolicach, w tym prezenty przeznaczone dla podopiecznych Fundacji Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek” w Otwocku. – W naszej stacji znajdowała się baza, gdzie przesyłano prezenty dla dzieci. Zajmowaliśmy się ich odbieraniem, przechowywaniem oraz transportem do Otwocka. Część prezentów przygotowała również bezpośrednio nasza firma – mówi Agnieszka Duda-Truszkowska z Mitcaru.

W 2016 r. Mitcar wspierał logistycznie fundację Mitsumaniaki Dzieciom. Dealer przygotował część prezentów, w ASO przyjmowano też paczki od darczyńców przeznaczone dla dzieci z hospicjów w Warszawie i okolicach

 

Wielokierunkowa działalność dobroczynna firmy Mitcar dowodzi, że w naszych głowach i sercach miejsca na dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka mamy bez liku. Wystarczy chcieć usłyszeć prośbę o pomoc i – tak jak warszawski dealer – wyciągnąć rękę do ludzi, którzy wsparcia potrzebują szczególnie. Czasem ta pomocna dłoń ratuje komuś zdrowie, czasem poprawia jakość życia, ale zawsze sprawia, że osoby zmagające się z trudnościami czują, że nie są same. Niekiedy to właśnie ta świadomość dodaje im sił, by wygrać walkę z przeciwnościami.