Wydarzenia

Rowerem przez Islandię


Firma Renault Pietrzak postanowiła uczcić jubileusz swojego 25-lecia organizacją akcji charytatywnej, która łączy wyprawę rowerową niepełnosprawnego podróżnika ze zbiórką pieniędzy na ferie zimowe dla dzieci.

Huczne świętowanie firmowych jubileuszy jest w biznesie coraz bardziej modne. Bankiety, restauracje, spotkania z klientami, a nawet specjalnie przygotowane eventy z licznymi atrakcjami – nierzadko towarzyszą również okrągłym rocznicom powstania firm dealerskich.

Wyjątkowe urodziny
Na oryginalne uczczenie 25-lecia działalności, połączone z realizacją charytatywnego celu, zdecydowała się firma Renault Pietrzak z Katowic, należąca do Grupy Pietrzak. – Z okazji naszego jubileuszu postanowiliśmy przygotować coś specjalnego, a jednocześnie odejść od stereotypu organizowania wielkich, hucznych imprez. Chcieliśmy przygotować coś, co będzie miało znaczenie dla większej grupy osób niż tylko dla gości jubileuszowego bankietu. Zależało nam również na tym, by ta ważna dla nas rocznica była okazją do zrobienia czegoś pozytywnego i zaangażowania lokalnej społeczności – mówi Mateusz Widuch, marketing menedżer Grupy Pietrzak.

Niepełnosprawny podróżnik Dariusz Sobczak wyruszy 15 lipca w wyprawę rowerową po Islandii. Głównym organizatorem i jednym ze sponsorów akcji jest Renault Pietrzak

Dealer zdecydował się połączyć „urodziny” Renault Pietrzak ze wsparciem idei niecodziennej wyprawy rowerowej po Islandii, w którą wyruszy Dariusz Sobczak – niepełnosprawny narciarz poruszający się na wózku inwalidzkim, pasjonat sportów i podróżowania. – Pan Dariusz jest przyjacielem państwa Pietrzak i poprosił nas o wsparcie realizacji swojego marzenia. Pomysł akcji bardzo nam się spodobał. Mieliśmy równie świadomość, że znalezienie sponsora dla takiego przedsięwzięcia byłoby niezwykle trudne. Postanowiliśmy pomóc, a jednocześnie połączyć tę wyprawę z akcją charytatywną i naszym jubileuszem – tłumaczy Widuch.

Wyprawa z przesłaniem
W ten sposób dealer zainicjował akcję pod nazwą „Rowerem przez Islandię”. Jej pierwszym elementem jest realizacja wyprawy, w którą wyruszy Dariusz Sobczak wraz z rodziną. Renault Pietrzak jest głównym organizatorem, koordynatorem i jednym ze sponsorów przedsięwzięcia. – Wspieramy całą akcję na wielu polach: organizacyjnie, finansowo i logistycznie. Przekazaliśmy też panu Darkowi na realizację wyprawy dwa auta – mówi Mateusz Widuch.

Dariusz Sobczak podkreśla, że jego wyprawa nie będzie wyłącznie spełnieniem osobistych celów, ale przede wszystkim przesłaniem do osób pełno-, jak i niepełnosprawnych, że ograniczenia tkwią zazwyczaj w naszych głowach, a osiąganie trudnych celów jest w zasięgu każdego człowieka. – W dzisiejszych czasach niepełnosprawność nie musi być wyrokiem. Można żyć pełnią życia, spełniać się zawodowo, posiadać wspaniałą rodzinę i osiągać sportowe sukcesy. Trzeba tylko bardzo tego chcieć – podkreśla Dariusz Sobczak, który 15 lipca wraz z dwoma synami wyruszy w dwutygodniową podróż rowerową ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Islandii. Towarzyszyć im będzie żona pana Dariusza – Zofia, miłośniczka podróży i organizatorka wypraw, odpowiedzialna za część logistyczną całej eskapady. W Islandii zasiądzie za kierownicą przekazanego przez dealera Renault Kadjar, oficjalnego auta wyprawy.

Trasa podróży będzie liczyła około 500 km, a suma podjazdów wyniesie ponad 6000 m. Trasa jest niezwykle wymagająca nawet dla osób pełnosprawnych. Pan Dariusz zamierza ją pokonać na swoim handbike’u, czyli specjalnym trójkołowym rowerze napędzanym pracą rąk, posiadającym również wspomaganie elektryczne, którego konstrukcję udoskonala od wielu lat. – Nasza wyprawa będzie wyglądała w ten sposób, że ja wraz z synami będziemy podróżować na rowerach, a żona jadąc autem, będzie nas wspierała logistycznie – mówi Dariusz Sobczak. Po drodze nie będzie komfortowych hoteli, w trasie zastąpi je ekwipunek turystyczny i namioty. W ekipie podróżników znajdą się także partnerzy techniczni wyprawy – fotografowie Wojciech Radwański, specjalizujący się w fotografii lotniczej, który w kraju i za granicą tworzy materiały reklamowe dla biur architektonicznych i firm motoryzacyjnych, oraz Filip Blank, fotograf związany z branżą motoryzacyjną (jego prace publikowane były w magazynach „Ramp”, francuskim „Sportauto” oraz w magazynie Bugatti „Ettore”).

Kilometry na ferie
Co równie ważne, akcja „Rowerem przez Islandię” ma cel dobroczynny. 1 lipca rusza charytatywna zbiórka kilometrów w aplikacji Endomondo. – Akcję może wesprzeć każdy zainteresowany za pośrednictwem aplikacji i strony internetowej www.roweremprzezislandie.pl, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu. Jeśli do 31 sierpnia, kiedy kończy się akcja, uda się wspólnymi siłami zebrać 500 tys. km, Renault Pietrzak wraz z firmą OKAM Capital oraz INSPIRE, które są sponsorami i partnerami akcji, przekaże 50 tys. zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego „Wzrastanie” w Katowicach – mówi Mateusz Widuch. Centrum jest jednostką Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Zapewnia całodobową opiekę pedagogiczną, wychowawczą, lekarską i terapeutyczną, a także dba o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych. Centrum prowadzi działalność opiekuńczo-wychowawczą – jako formę instytucjonalnej pieczy zastępczej – dla grupy ponad pięćdziesięciorga dzieci i młodzieży.

Jeśli do 31 sierpnia uda się zebrać 500 tys. km w aplikacji Endomondo, dealer wraz z innymi sponsorami, przekaże 50 tys. zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego „Wzrastanie” w Katowicach

Do COW „Wzrastanie” należą cztery placówki opiekuńczo-wychowawcze, które działają na zlecenie prezydentów Miast Chorzowa i Świętochłowic. W czterech domach, które prowadzi Centrum, dzieci mają zorganizowane warunki zbliżone do panujących w tradycyjnych, normalnych rodzinach. – Wybraliśmy tę organizację jako beneficjenta naszej akcji, gdyż Grupa Pietrzak wspiera ją już od kilkunastu lat. Postanowiliśmy też, że sfinansujemy podopiecznym placówki ferie zimowe, a nie na przykład zakup sprzętu komputerowego, bo tego typu wyjazd dla tak dużej grupy dzieci jest zorganizować bardzo trudno. Dla nas samych organizacja ferii również stanowi większe wyzwanie niż samo kupienie komputerów, ale postanowiliśmy ofiarować dzieciom coś, czego na co dzień trudno im doświadczyć – mówi Mateusz Widuch.

Wiele celów, jedna akcja
Partnerem charytatywnym wyprawy jest Fundacja Biegamy z Sercem. To organizacja non-profit, która od 2013 r. zorganizowała już 50 różnego rodzaju akcji sportowo-charytatywnych. – Fundacja ma doświadczenie w zbieraniu „charytatywnych” kilometrów. Będzie czuwała nad tym, żeby ludzi, którzy będą uczestniczyli w akcji, było jak najwięcej. Uruchomi również naszą zbiórkę na Endomondo. Na ręce fundacji zostaną przekazane środki ze zbiórki i będzie ona sprawować pieczę nad właściwą organizacją ferii zimowych dla jak największej grupy dzieci – mówi Mateusz Widuch. Dealer bardzo liczy na zainteresowanie akcją i pozytywny finał zbiórki. – Będziemy namawiać do udziału w akcji wszystkich zainteresowanych, także przyjaciół naszej firmy, przyjaciół pana Darka i całego Centrum „Wzrastanie”. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zebrać zakładane 500 tys. kilometrów – opowiada przedstawiciel dealera.

My również trzymamy kciuki za realizację każdego założenia tej „wielopoziomowej” akcji. Pozytywny finał pozwoli zrealizować niejedno marzenie o wspaniałej przygodzie – tej na Islandii, ale także wśród dzieci uczestniczących w feriach. Sukces będzie też namacalnym dowodem na to, że ciężka praca i silna determinacja w dążeniu do celu mogą sprawić, że w zasięgu ręki znajdzie się nawet najtrudniejsze do realizacji marzenie. Inicjatywa firmy Renault Pietrzak może przypomnieć o tym nam wszystkim.

Więcej informacji o akcji:
www.roweremprzezislandie.pl