Wydarzenia

Pewny partner w pomaganiu


Działalność charytatywną firmy TOYOTA KOBOS trudno zmieścić na dwóch stronach. Dealer pomaga dzieciom, osobom niepełnosprawnym, chorym, podopiecznym hospicjów… Przy każdej wspieranej inicjatywie firma wychodzi z założenia, że pomaganie to przywilej.

Salony dealerskie służą zwykle osobom zainteresowanym kupnem samochodu. Od tej reguły zdarzają się jednak ciekawe odstępstwa. Firma Kobos, dealer Toyoty z salonami w Zgłobicach koło Tarnowa i Nowym Sączu, sprawiła, że jej salony stały się interesującym miejscem nie tylko dla dorosłych.

Z wycieczką u dealera
Na początku roku firma zaprosiła do swojego salonu i serwisu grupę dzieci, która korzysta z pomocy placówki wsparcia dziennego MobilEduPark Centrum Równych Szans. Placówka działa przy Parafii Świętego Krzyża i św. Filipa Neri w Tarnowie i obejmuje opieką dzieci w wieku szkolnym z Tarnowa pochodzące z rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym dzieci niepełnosprawne czy pochodzące z rodzin wielodzietnych. Firma zaangażowała się we współpracę z placówką dzięki jednej ze swoich pracownic, która prowadzi zajęcia z socjoterapii z dziećmi uczęszczającymi do MobilEduPark Centrum Równych Szans. – Z wykształcenia jestem nauczycielką i bardzo lubię pracę z dziećmi, dlatego chętnie zgłosiłam się do prowadzenia zajęć z socjoterapii. Kiedy poznałam swoich podopiecznych, pomyślałam, że odwiedziny w naszym salonie i serwisie byłyby dla nich wielką frajdą – mówi Natalia Gacoń, na co dzień pracująca jako specjalista ds. kontaktów z klientem w serwisie TOYOTA KOBOS.

Firma Kobos zaprosiła do swojego salonu i serwisu grupę dzieci, korzystających z pomocy placówki wsparcia dziennego MobilEduPark Centrum Równych Szans

Pomysł zorganizowania wycieczki spotkał się z entuzjazmem kierownictwa firmy. Podczas ostatnich ferii zimowych salon w Zgłobicach odwiedziły dwie grupy dzieci. – Zwiedzaliśmy po kolei wszystkie punkty salonu i serwisu. Zadawaliśmy dzieciom pytania, wręczając im za dobre odpowiedzi drobne upominki. Dzieciaki mogły też pytać pracowników znajdujących się na różnych stanowiskach o ich codzienne obowiązki. Najwięcej entuzjazmu wzbudził oczywiście serwis i kwestie dotyczące naprawy aut. Dzieci miały sporo pytań do naszych mechaników, a po zakończeniu zwiedzania mogły zobaczyć, jak Toyota Hilux radzi sobie z jazdą w trudnym terenie. Całością były po prostu zachwycone – wspomina Natalia Gacoń.

Flota SIEMACHY
TOYOTA KOBOS angażuje się także we wspieranie dzieci. Od 1993 r. firma pomaga Stowarzyszeniu SIEMACHA, które zajmuje się wychowaniem, sportem i terapią dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie prowadzi placówki dzienne, realizujące różnego rodzaju zajęcia pozaszkolne dla młodzieży, prowadzi domy dziecka, placówki terapeutyczne oraz centra sportowe. Łącznie – poprzez różne placówki – organizacja zajmuje się blisko 3 tys. dzieci.

Od początku współpracy dealer udostępnia Stowarzyszeniu swoje auta. Obecnie w użytku organizacji jest kilkanaście samochodów firmy Kobos. Dealer wspiera też różne aspekty działania Stowarzyszenia, w największym stopniu angażując się w pomoc dla ośrodka SIEMACHY w Odporyszowie koło Tarnowa, który został otwarty w 2014 r. Oprócz tradycyjnej infrastruktury, budynek powstałego tu domu dziecka wyposażono w wiele pracowni do zajęć edukacyjnych, sale fitness i krytą pływalnię. Dzieci uczą się gry na instrumentach, biorą udział w warsztatach kulinarnych, stolarskich, opiekują się pszczołami, uprawiają ogródek. W Odporyszowie otwarto również Centrum Sportów Konnych. Firma Kobos pomaga m.in. w utrzymaniu jednego z koni.

Od wielu lat SIEMACHA i dealer Toyoty spotykają się również przy okazji organizowanych przez którąś ze stron imprez. – My bierzemy udział w prezentacjach nowych modeli, a nasz zaprzyjaźniony dealer w organizowanych przez nas uroczystościach, jak Wieczór Kolęd dla tysiąca podopiecznych, Dzień Dziecka, turnieje sportowe, pikniki japońskie czy rajdy konne – opowiada ksiądz Andrzej Augustyński, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA.

W zeszłym roku Stowarzyszenie zorganizowało dla swoich podopiecznych „Dzień Japoński”. Dzieci mogły zapoznać się z kuchnią japońską, sztuką parzenia herbaty, techniką karate i innymi aspektami tamtejszej kultury. – TOYOTA KOBOS edukowała zaś uczestników z obszaru japońskiej motoryzacji. Pracownicy firmy prezentowali samochody Toyoty i zabierali dzieci na przejażdżki – mówi Justyna Łukawska, menedżer ds. partnerstw Stowarzyszenia SIEMACHA. Stowarzyszenie ocenia wieloletnią współpracę z dealerem zdecydowanie pozytywnie. – Bardzo odpowiada nam rodzinny charakter firmy i to, że takie wartości jak uczciwość, rzetelność i wrażliwość społeczna przechodzą w niej z pokolenia na pokolenie – mówi ksiądz Andrzej Augustyński.

W zeszłym roku dealer uczestniczył w „Dniu Japońskim” zorganizowanym przez Stowarzyszenie SIEMACHA. TOYOTA KOBOS edukowała uczestników z obszaru japońskiej motoryzacji

Auto do zadań specjalnych
Od 2017 r. firma Kobos współpracuje także z hospicjami domowymi dla dzieci i dorosłych, które działają w ramach Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Fundacja prowadzi liczne formy wsparcia osób niepełnosprawnych – oprócz hospicjów są to oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej z pododdziałem dla chorych na stwardnienie rozsiane, pracownia fizjoterapii ambulatoryjnej, poradnia lekarska, ośrodek prewencji rentowej ZUS, warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywizacji zawodowej. – Wystąpiliśmy do dealera o wsparcie i nieodpłatnie otrzymaliśmy do użytku Toyotę Yaris, dzięki której możemy sprawniej dojeżdżać do naszych hospicyjnych pacjentów. Firma przygotowała dla nas także bardzo atrakcyjną ofertę na wynajem długoterminowy dwóch kolejnych aut – mówi dr Marcin Ozon, dyrektor ds. medycznych Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Toyota Yaris od dealera codziennie pokonuje co najmniej kilkadziesiąt kilometrów, ułatwiając transport do domów małych pacjentów lekarzowi, pielęgniarce i fizjoterapeucie. – Pomoc od firmy Kobos znacząco ułatwia naszą pracę oraz wpływa na jakość wykonywanych usług. A dzięki temu, że nie musieliśmy kupować auta, hospicjum mogło sobie pozwolić na zakup sprzętu ratującego i podtrzymującego życie naszych podopiecznych – mówi Marcin Ozon.

Przywilej, nie obowiązek
To jednak nie wszystko, bo dealer od kilku lat wspiera też finansowo fundację Podziel Się Nadzieją. Organizacja od 2009 r. przygotowuje w Tarnowie koncerty charytatywne, z których dochód jest przeznaczony na rzecz osób chorych i potrzebujących. W każdym koncercie uczestniczą gwiazdy polskiej muzyki i estrady. Zeszłoroczny koncert uświetnili Monika Kuszyńska i Krzysztof Piasecki. Co roku koncert służy wsparciu innego charytatywnego celu. – TOYOTA KOBOS należy do grona naszych sponsorów od samego początku, z czego bardzo się cieszymy. Współpracujemy już 10 lat, więc wiemy, że dealer to pewny i stały partner, na którego można liczyć – mówi Ryszard Knapik, prezes fundacji Podziel Się Nadzieją.

Na pomoc finansową firmy Kobos liczyć mogą także podopieczni Stowarzyszenia „Prometeusz”. Organizacja wspiera wychowanków i rodziny dzieci uczęszczających do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach, który do 2018 roku działał w Zbylitowskiej Górze. Stowarzyszenie wspomaga finansowo leczenie, wycieczki i sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Od wielu lat dealer Toyoty przekazuje pieniądze dla stowarzyszenia, z których organizacja funduje podopiecznym paczki z okazji świąt Bożego Narodzenia.

TOYOTA KOBOS, mimo wspierania wielu różnych celów charytatywnych, do każdej kolejnej współpracy podchodzi z maksymalnym zaangażowaniem. Dealer podkreśla, że zaangażowanie w dobroczynność jest niezwykle przyjemne i satysfakcjonujące. – Liczy się dla nas wrażliwość na potrzeby innych. Uważamy, że pomaganie jest przywilejem, nie obowiązkiem, i po prostu lubimy to robić – mówi Krzysztof Kobos, dyrektor zarządzający TOYOTA KOBOS. Pozytywne nastawienie firmy potwierdzają wszystkie współpracujące z nią organizacje, podkreślając, że zawsze mogą liczyć
u dealera na zrozumienie dla potrzeb swoich podopiecznych. Auta i pomoc finansowa TOYOTA KOBOS sprawiają zaś, że opieka świadczona przez fundacje i stowarzyszenia staje się lepsza, pełniejsza i bardziej skuteczna. To szczególnie ważne dla chorych, którzy na właściwe wsparcie długo czekać po prostu nie są w stanie.