Wydarzenia

O przyszłości mobilności na „IT in Automotive”


We wtorek 16 kwietnia w Szczecinie odbyła się III edycja konferencji „IT in Automotive”. Motywem przewodnim wydarzenia była przyszłość mobilności.

Podczas konferencji rozmawiano m.in. o kierunku rozwoju branży w kontekście najnowszych rozwiązań technologicznych, w szczególności tych, które dotyczą rozwoju oprogramowania. „Cyfryzacja branży motoryzacyjnej postępuje bardzo szybko. To rewolucja, która zmienia oblicze pojazdów i transportu na całym świecie. IT in Automotive jest wyjątkowym wydarzeniem, platformą do dzielenia się wiedzą z zakresu rozwoju tego obszaru motoryzacji. Naszym celem jest to, aby w ciągu najbliższych lat konferencja na stałe wpisała się w kalendarz jako ważny punkt dla branży motoryzacyjnej i potwierdziła ogólnopolską, a nawet międzynarodową renomę” – mówił Piotr Krzysztofik, prezes GlobalLogic Polska i Chorwacja.

Jednym z prelegentów konferencji był Ivan Kondratenko, z firmy Frost & Sullivan, który poruszył zagadnienia przyszłości transportu, jak również opisał kluczowe megatrendy w branży motoryzacyjnej i transportowej. Przełomowe technologie, takie jak łączność i automatyzacja samochodowa, silniki elektryczne czy sztuczna inteligencja, diametralnie zmieniają sposób postrzegania pojazdów i koegzystowania z nimi. Nowe modele biznesowe, takie jak samochody współużytkowane, w istotnym stopniu przekształcają sposób poruszania się w wielu regionach. Ważne jest to, by producenci, dostawcy i inni gracze w ekosystemie motoryzacyjnym reagowali na zmieniającą się rzeczywistość i w celu utrzymania konkurencyjności zdefiniowali siebie na nowo.

Wśród prelegentów znalazł się również Joerg Tischler, reprezentujący firmę T-Systems, który wygłosił prelekcję na temat samochodów podłączonych do sieci oraz jazdy autonomicznej. Według eksperta jazda autonomiczna jest dziś kluczowym tematem w branży i porusza aspekty, takie jak projektowanie, produkcja, czy sposób funkcjonowania przyszłych samochodów – w połączeniu z przełomowymi zmianami w działalności biznesowej przedstawicieli sektora.

Konferencję zakończył Tomasz Klekowski, Ekspert w dziedzinie transformacji cyfrowej, który przedstawił tematykę dotyczącą kompetencji informatycznych w transformacji przemysłu motoryzacyjnego. Jego zdaniem transformacja cyfrowa ukazuje pełnię swojego potencjału w punktach styku różnych branż. Innowacje, jakie przynosi, stwarzają nowe możliwości i wyzwania. Przedsiębiorstwa mogą przyśpieszyć swoją podróż ku transformacji i zmniejszyć związane z nią trudności, jeśli wypracują zestaw kompetencji, które pozwolą im wspólnie zbudować fundamenty technologiczne.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Urząd Miasta Szczecin oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Patronem medialnym konferencji jest portal w Szczecinie.pl. Sponsorami wydarzenia są GlobalLogic S.A. oraz Mercedes-Benz Grupa Mojsiuk.