Wydarzenia

Nagrody Rynku Dealerskiego 2019 rozdane!


Podczas 10. Kongresu Dealerów Samochodów tradycyjnie uhonorowano firmy i ludzi z branży. Nagrody Rynku Dealerskiego 2019 przyznano w 8 kategoriach. Człowiekiem Roku Miesięcznika „Dealer” został Piotr Mrugalski, właściciel Grupy Bemo.

Nagrody Rynku Dealerskiego to konkurs organizowany przez redakcję miesięcznika „Dealer”, w którym wyróżnienia odbierają najlepsi i najbardziej wyróżniający się w ostatnim roku dealerzy. Laureatami poszczególnych kategorii zostają więc osoby i firmy, do których należały biznesowo ostatnie miesiące. O rozstrzygnięciach decyduje kilkunastoosobowa Kapituła złożona z przedstawicieli firm z otoczenia rynku i branżowych ekspertów, a także – w mniejszym stopniu – głosowanie internetowe.

Dealerem Roku w kategorii duża grupa dealerska została Grupa Bemo, którą doceniono m.in. za ubiegłoroczne przejęcie dwóch salonów Citroena z rynku poznańskiego, należących do firmy Labijak Auto Lama, a także warszawskiego autoryzowanego serwisu Forda, prowadzonego przez firmę Lipski B.S. Grupa Bemo wkrótce swoją obecność zaznaczy również na Podkarpaciu.

Wschodzącą Gwiazdą Rynku Dealerskiego wybrano Jarosława Romańczuka z Grupy Auto Wimar. Najmłodszy z nominowanych w tej kategorii – i jednocześnie jej laureat – został doceniony za odważne zarządzanie jedną z największych grup dealerskich w Polsce, ale też za przejście rzadko spotykanej w tej branży ścieżki zawodowej. Romańczuk zaliczył bowiem niemal wszystkie szczeble kariery w Grupie Auto Wimar, by dziś być jej dyrektorem zarządzającym oraz członkiem zarządu. W branży postrzegany jako znakomity przywódca i menedżer, który nie postępuje według utartych schematów.

Podczas gali Nagród Rynku Dealerskiego tradycyjnie przyznano też tytuł Człowieka Roku Miesięcznika Dealer. Najbardziej osobista i prestiżowa nagroda trafiła do rąk Piotra Mrugalskiego – założyciela i twórcy Grupy Bemo, będącej w ścisłej czołówce największych polskich dealerów od czasów pierwszej Listy TOP50 (w 2018 r. na miejscu 6. ze sprzedażą ponad 10 tys. nowych aut). Laureat został doceniony za sukcesy, jakie odnosi jego firma i podejmowanie odważnych decyzji (w tym m.in. dotyczących portfolio markowego dealerstwa).

Wszyscy laureaci Nagród Rynku Dealerskiego 2019:

Dealer Roku – duża grupa dealerska

Grupa Bemo – ta wielomarkowa grupa dealerska wciąż się rozrasta. W 2018 r. przejęła dwa salony Citroena należące do firmy Labijak Auto Lama (zlokalizowane w Poznaniu i w Złotnikach k/Poznania) oraz warszawski autoryzowany serwis Forda, prowadzony dotychczas przez firmę Lipski B.S. Co istotne, Grupa Bemo nie mówi ostatniego słowa, wkrótce swoją obecność zaznaczy również na Podkarpaciu. Miniony rok grupa zamknęła sprzedażą ponad 10 tys. nowych aut.

Pozostali nominowani:

 • Grupa PTH
 • Grupa Zdunek

Dealer Roku – mała grupa dealerska

Autorud Stalowa Wola – uhonorowana za rozwijanie działalności na terenie Kielc. W ostatnim czasie portfolio firmy powiększyło się o dealerstwo Skody, a także – co było dla rynku sporym zaskoczeniem – Opla. W tej samej lokalizacji w najbliższym czasie portfolio firmy powinno powiększyć się jeszcze o umowę na sprzedaż marki SEAT, zaś kilka kilometrów na północ dealer zaczął już budowę nowego salonu Audi.

Pozostali nominowani:

 • Auto Idea
 • Grupa Auto Wimar

Dealer Roku – dealer z jedną lub dwiema lokalizacjami

Witman – firma nagrodzona za finalizację prowadzonej z dużym rozmachem inwestycji, która zaowocowała nie tylko powstaniem nowego salonu marki Mercedes-Benz w Gdańsku, ale także zlokalizowanego obok salonu AMG. To pierwszy taki obiekt w Europie i czwarty – po Tokio, Pekinie i Sydney – na świecie.

Pozostali nominowani:

 • Auto Fus Group
 • Dynamica

Dealer Roku – dealer aut używanych

Sobiesław Zasada Automotive – firma Sobiesława Zasady to jeden z dealerskich rekordzistów, jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży samochodów używanych. Sprzedaż „używek” skoczyła u niego w ubiegłym roku aż o blisko 109 proc. Wynik 1 584 sprzedanych aut używanych zapewnił dealerowi 12. lokatę w rankingu największych dealerskich sprzedawców samochodów „z drugiej ręki”.

Pozostali nominowani:

 • Inchcape Motor
 • Toyota Ukleja

Dealer Roku – dealer flotowy

Grupa Krotoski-Cichy – nagrodzona za konsekwentne realizowanie polityki flotowej i kontraktów na terenie niemal całej Polski. Działania działu flotowego firmy pomogły jej w osiągnięciu blisko 10-proc. wzrostu sprzedaży, co tylko umocniło pozycję numer jeden na Liście TOP50 wywodzącej się z Poznania grupy.

Pozostali nominowani:

 • Grupa Cygan
 • Grupa PTH

Wschodząca Gwiazda Rynku Dealerskiego

Jarosław Romańczuk, Grupa Auto Wimar – najmłodszy z nominowanych w tej kategorii, ale już z bardzo bogatym doświadczeniem. Przeszedł przez kolejne szczeble kariery w Grupie Auto Wimar, by dziś być jej dyrektorem zarządzającym oraz członkiem zarządu. W firmie – ale też w całej branży – postrzegany jako znakomity przywódca i menedżer, który nie postępuje według utartych schematów.

Pozostali nominowani:

 • Rafał Garcarek, Auto Partner Garcarek
 • Maja Kleszczewska, Toyota Radość

Dealer Dobrych Uczynków

Grupa Bednarek – nagrodzona za współpracę z Fundacją JiM, która wspiera osoby z autyzmem; za ufundowanie specjalnego kalendarza na 2019 rok, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz podopiecznych fundacji. Za naukę i propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym za zaangażowanie pracowników Grupy Bednarek w pomoc w biciu ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób w całym kraju.

Pozostali nominowani:

 • Korczyk
 • Toyota Kobos

Człowiek Roku Miesięcznika „Dealer”

Piotr Mrugalski, Grupa Bemo – człowiek-legenda polskiego rynku dealerskiego. Założyciel i twórca potęgi Grupy Bemo, będącej w ścisłej czołówce polskiego TOP50 od czasów pierwszej Listy (w 2018 r. na miejscu 6. ze sprzedażą ponad 10 tys. nowych aut). Przez ostatnie lata grupa umacnia się zarówno na rynku poznańskim (zakup dwóch salonów Citroena), jak i warszawskim (poszerzenie portfolio o serwis Forda należący wcześniej do firmy Lipski), a lada chwila pojawi się na nowym dla siebie Podkarpaciu. W czasie swojej działalności nie wahał się podejmować odważnych biznesowych decyzji (ostatnią może być chociażby rozstanie się z marką Suzuki).

Pozostali nominowani:

 • Zbigniew Głuchy i Łukasz Krześniak, Grupa Gezet
 • Olga Witman, firma Witman