Wydarzenia

Nagrody Rynku Dealerskiego 2018 rozdane!


Podczas 9. Kongresu Dealerów Samochodów tradycyjnie uhonorowano najlepszych i najprężniej działających dealerów. Nagrody Rynku Dealerskiego 2018 przyznano w 8 kategoriach. W najbardziej personalnej z nich – Człowiek Roku Miesięcznika „Dealer” – zwyciężył Aleksander Plichta.

Za nami ogłoszenie wyników kolejnej edycji Nagród Rynku Dealerskiego – wyjątkowego konkursu organizowanego przez naszą redakcję, w którym odbierają wyróżnienia najlepsi i najbardziej wyróżniający się w ostatnim roku dealerzy. Osoby i firmy, do których należały ostatnie miesiące.

Dealerem Roku w kategorii duża grupa dealerska została wywodząca się z Gorzowa Wlkp. Grupa Gezet, którą doceniono m.in. za ugruntowywanie swojej pozycji na Ziemi Lubuskiej, wzmacnianie obecności na rynku zachodniopomorskim, a także za kolejny krok rozszerzający – i tak bardzo bogate markowe portfolio (Grupa Gezet będzie się mogła niebawem pochwalić autoryzacją Opla).

Wschodzącą Gwiazdą Rynku Dealerskiego wybrano Mikołaja Szadkowskiego (z firmy Motortest). Laureat został doceniony w szczególności za wcielenie się w rolę lidera zespołu i poprowadzenie firmy w momencie trudnej i niezaplanowanej sukcesji. A także za stosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które są wykorzystywane w zarządzaniu stacją dealerską.

Tradycyjnie przyznano także nagrodę specjalną – tytuł Człowieka Roku Miesięcznika Dealer. Ta prestiżowa nagroda trafiła do rąk Aleksandra Plichty (firma Plichta Dealer Park). Dealer z Trójmiasta związany z koncernem Volkswagena ma za sobą bardzo udany rok – po raz pierwszy w historii grupy znalazł się na sprzedażowym podium polskiego rynku dealerskiego oraz przekroczył granicę 10 tys. sprzedanych aut, co dało wzrost na poziomie +40 proc. r/r. Co więcej, wiele wskazuje na to, że firma osiągniętym wynikiem nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i planuje dalszy rozwój.

 

Laureaci Nagród Rynku Dealerskiego 2018:

Kategoria 1. Dealer Roku – duża grupa dealerska

Grupa Gezet – wywodząca się z Gorzowa Wlkp. grupa już nie tylko konsekwentnie ugruntowuje dominującą pozycją na Ziemi Lubuskiej, ale również wzmacnia swoją obecność na rynku zachodniopomorskim (na dziś GEZET posiada w Szczecinie 4 z 10 reprezentowanych przez siebie marek: Fiata, Hondę, Jeepa oraz Iveco). Wiele wskazuje też na to, że nie jest to bynajmniej koniec inwestycji lubuskiego dealera, a kolejne miesiące przyniosą następną autoryzację (Opel).

Pozostali nominowani:

 • Grupa Pietrzak
 • Plichta Dealer Park

 

Kategoria 2. Dealer Roku – mała grupa dealerska

Duda-Cars – nie tylko za zwiększenie liczby lokalizacji w ostatnich latach, ale także za ich umiejętne wdrożenie w strukturę grupy dealerskiej, co przekłada się na okazałe wzrosty sprzedaży. W rezultacie firma związana wyłącznie z producentem marki Mercedes-Benz w 2018 r. zadebiutowała na Liście TOP50 – i to od razu na wysokim 33. miejscu. Duda-Cars dywersyfikuje też swoje działania sprzedażowe, oferując nie tylko samochody nowe i używane, ale również auta klasyczne (ta działalność odbywa się w ramach brandu Legends Duda-Cars).

Pozostali nominowani:

 • Auto Grupa Lis
 • Carolina Car Company

 

Kategoria 3. Dealer Roku – dealer z jedną lub dwoma lokalizacjami

Frank-Cars – za wyniki osiągane na trudnym częstochowskim rynku. Przed kilkoma laty dealer wprowadził do Częstochowy brand BMW, a już w 2017 r. jego salon zdobył tytuł sprzedażowego dealera roku niemieckiej marki premium. Łącznie – wraz z salonem Forda – Frank-Cars sprzedał w ubiegłym roku ponad 1400 nowych samochodów. Od wielu lat dealer prowadzi też dział adaptacji samochodów dostawczych, które dostarcza do klientów instytucjonalnych z całej Polski.

Pozostali nominowani:

 • Auto-Zięba
 • Grupa Bońkowscy

 

Kategoria 4. Dealer Roku – dealer aut używanych

Grupa Cygan – za sukcesywny i profesjonalny rozwój działu samochodów używanych oraz znaczącą aktywność w tym obszarze, która zaowocowała imponującym wolumenem sprzedanych „używek”, wynoszącym w 2017 r. blisko 2 tys. aut. Przyniósł on firmie niemal 50-proc. wzrost sprzedaży rok do roku oraz bardzo wysoki – jak na polskie warunki – współczynnik samochodów używanych do nowych (0,41). To wszystko sprawiło, że firma zajęła 4. lokatę na liście największych dealerów aut używanych.

Pozostali nominowani:

 • Auto Centrum Golemo
 • Grupa Krotoski-Cichy

 

Kategoria 5. Dealer Roku – dealer flotowy

Impwar – wieloobiektowy, choć jednomarkowy, dealer Nissana (Wrocław, Bielany Wrocławskie, Legnica) w 2017 r. sprzedał blisko 1,5 tys. nowych aut. Nie byłoby to możliwe bez szerokiego rozwoju różnych kanałów sprzedaży flotowej – firma dostarczyła m.in. 200 „elektrycznych” Nissanów (190 Leafów i 10 eNW200) dla Vozilli, czyli projektu car sharingowego zainicjowanego przez miasto Wrocław (dealer zajmuje się też serwisem tych aut).

Pozostali nominowani:

 • Auto Watin
 • Grupa Auto Wimar

 

Kategoria 6. Wschodząca Gwiazda Rynku Dealerskiego

Mikołaj Szadkowski – za umiejętność wcielenia się w rolę lidera zespołu i poprowadzenia firmy w momencie bardzo trudnej i niezaplanowanej sukcesji (do tego firma Motortest w ciągu roku podwoiła swoje przychody). Za wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które są niezbędne w zarządzaniu stacją dealerską na konkurencyjnym, warszawskim rynku.

Pozostali nominowani:

 • Przemysław Chwaliński, BCH Chwaliński
 • Adam Fiedorowicz, Polbis Auto Toruń

 

Kategoria 7. Dealer Dobrych Uczynków

Nazaruk Service – za otwartość na potrzeby osób chorych i pozostających w trudnej sytuacji oraz zaangażowanie w wiele działań na rzecz wychowanków domów dziecka, podopiecznych szpitali i hospicjów. Za udział w akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. A także – co nie mniej ważne – za wyjątkowe i osobiste zaangażowanie prezesa Jerzego Nazaruka w działalność Lubelskiej Akcji Charytatywnej, w tym aktywny udział – jako aktor na scenie – w spektaklach charytatywnych.

Pozostali nominowani:

 • Grupa Dąbrowscy
 • Grupa Karlik

 

Kategoria 8. Człowiek Roku Miesięcznika „Dealer”

Aleksander Plichta – za imponujący sukces sprzedażowy firmy. Grupa Plichta z Trójmiasta, związana z koncernem Volkswagena, po raz pierwszy w historii grupy znalazła się na sprzedażowym podium polskiego rynku dealerskiego oraz przekroczyła granicę 10 tys. sprzedanych aut (osiągając dokładnie 10 055 nowych samochodów; +40 proc. r/r). Co więcej, z głosów płynących z rynku da się wyciągnąć wniosek, że dealer nie powiedział ostatniego słowa – tak pod kątem ekspansji terytorialnej, jak posiadanych marek (w branży mówi się w tym kontekście o Bydgoszczy i Fordzie).

Pozostali nominowani:

 • Stanisław Górski i Stanisław Sobiło, Grupa Autorud
 • Jarosław Kulej, JD Kulej

 

Nagrody Rynku Dealerskiego zostały przyznane już po raz ósmy. O wyborze laureatów zadecydowały głosy Kapituły Nagród Rynku Dealerskiego (złożonej z ekspertów rynku, przedstawicieli firm z otoczenia branży oraz dziennikarzy), a także głosowanie internautów. Gratulujemy zwycięzcom!