Wydarzenia

Leasing i wynajem aut znów w górę


Leasing samochodów i wynajem aut nadal zyskują na popularności. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w pierwszej połowie tego roku za pośrednictwem leasingu sfinansowano samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t na łączną kwotę 17,8 mld zł (wzrost o 21,2 proc. r/r.).

To właśnie pojazdy lekkie zajmują niezmiennie pierwsze miejsce wśród wszystkich leasingowanych produktów (ich udział w rynku w pierwszym półroczu wyniósł aż 45,6 proc.)

Tendencja wzrostowa widoczna jest także w wynajmie długoterminowym aut. Jak informuje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży pojazdów osobowych do firm osiągnął w Polsce poziom 20,6 proc. (+2 pkt. proc. r/r). Na 189,5 tys. nowych aut osobowych sprzedanych w tym czasie do firm, w wynajmie długoterminowym znalazło się 39 tys. samochodów, czyli o 25,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W wynajmie długoterminowym cały czas dominują diesle (63,5 proc.), jednak ich udział w rynku uległ zmniejszeniu na rzecz aut benzynowych (35,2 proc.) i ekologicznych (1,3 proc.). Wolumen tych ostatnich – choć nadal skromy – wzrósł w pierwszym półroczu 2018 r. prawie 3-krotnie. Wydarzyło się to za sprawą aut hybrydowych, których w wynajmowanej flocie na koniec czerwca 2018 r. było 2270 (rok wcześniej – 772 szt.). Takiego wzrostu nie można natomiast zauważyć w „elektrykach” – ich liczba w analizowanym okresie wyniosła… 28 szt. (wobec 20 w roku wcześniejszym).