Wydarzenia

Grupa Cichy bliska fuzji z Auto Specialem


Grupa Cichy jest coraz bliżej sfinalizowania kolejnej transakcji. Biznes Mirosława Cichego wzbogacił się już w tym roku o spółkę Rowiński-Wajdemajer, a niebawem zainauguruje działalność wspólne przedsięwzięcie Grupy Cichy i Grupy Zasada.

Niespełna rok po podziale Grupy Krotoski-Cichy na dwa odrębne biznesy Mirosław Cichy systematycznie powiększa stan posiadania swojej firmy. Przypomnijmy, że na początku roku Grupa Cichy – dzięki zakupowi firmy Rowiński-Wajdemajer – weszła na warszawski rynek. AHC Grupa Cichy sp. j. nabyła wtedy 100 proc. udziałów w warszawskiej spółce. Tym samym liczba lokalizacji należących do Grupy Cichy wzrosła do 13: 5 na terenie Poznania, 6 na Pomorzu oraz 2 w Warszawie. Co ciekawe, na rynku pozostanie sama nazwa Rowiński-Wajdemajer, jako rozpoznawalny i dobrze odbierany w aglomeracji warszawskiej brand.

Teraz Grupa Cichy jest bliska sfinalizowania kolejnej transakcji. Od kilku miesięcy trwają bowiem zaawansowane rozmowy na temat połączenia kapitałowego biznesu należącego do Mirosława Cichego z częścią biznesu Sobiesława Zasady, a konkretnie: biznesu dealerskiego związanego z markami należącymi do Grupy Volkswagena (w Warszawie i Krakowie).

De facto chodzi więc o stworzenie zupełnie nowej grupy kapitałowej, w skład której wejdą 3 przedsiębiorstwa: AHC Grupa Cichy, Rowiński-Wajdemajer i Auto Special. Właścicielami nowego podmiotu mają być Mirosław Cichy i rodzina Sobiesława Zasady (zapewne proporcjonalnie do wartości wniesionego kapitału). Docelowo również wszystkie umowy dealerskie mają zostać „podpięte” pod nowo utworzoną grupę. – W pierwszych dniach maja otrzymaliśmy w sprawie koncentracji pozytywną decyzję UOKiK-u. Połączenie planujemy sfinalizować pod koniec lata, tworząc grupę dealerską pod nazwą Cichy-Zasada. Dokładny termin połączenia jest właśnie ustalany i zależy od technicznej i logistycznej strony związanej z połączeniem naszych firm oraz organizacji – powiedział Karol Obiegły, prezes zarządu Grupy Cichy.

Ostatnie ruchy transakcyjne Grupy Cichy (te sfinalizowane, jak i bliskie finalizacji) sprawiają, że w szybkim tempie wyrasta branży mocny kandydat do zawalczenia o pozycję sprzedażowego lidera rynku. W najnowszym rankingu TOP50 za rok 2019 (czyli pierwszym po podziale właścicielskim) Grupa Cichy, ze sprzedażą ponad 15 tys. aut, zajęła 2. miejsce. Strata do zwycięzcy, Grupy PGD-IP, wyniosła dokładnie 6 105 szt. Gdy jednak spojrzy się na wolumeny – w 2019 r. klasyfikowanych odrębnie – spółek Rowiński-Wajdemajer (2 940 aut; w 2019 r. firma należała jeszcze do poprzednich właścicieli) oraz Auto Special (ponad 4 600 aut, obecnie wciąż własność Sobiesława Zasady), to widać, że w kolejnej edycji zestawienia Grupa Cichy może urosnąć do miana jednego z głównych faworytów do zwycięstwa.

Więcej w najbliższym numerze miesięcznika „Dealer”