Wydarzenia

Forum TOP100 już za kilka dni


Do konferencji Forum TOP100, która odbędzie się 21 marca w Hotelu Warszawianka w Jachrance k/Warszawy, pozostało jedynie kilka dni. Szczegółowy program, a także formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Forum

Jak co roku, podczas Forum TOP100 oprócz wystąpień i dyskusji o tym, jak najlepiej i najskuteczniej rozwijać dealerskie biznesy, ogłoszona zostanie Lista TOP50. Kto tym razem zajmie pierwsze miejsce? Kto zaliczy największe wzrosty? Kto zadebiutuje na Liście? I w końcu, czy konsolidacja przekroczy 50 proc.? Na te pytania odpowiemy już za tydzień. A dziś przypominamy, jak wyglądała ogłoszona na poprzednim Forum, Lista TOP50 za 2016 r.
  
W 2016 r. zarejestrowano nad Wisłą 475,9 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 16,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zsumowana sprzedaż dealerów, który znaleźli się w rankingu, wynosiła 214,4 tys. nowych aut. W stosunku do 2015 r. to wzrost aż o jedną piątą.
 
Jak co roku, także podczas poprzedniego Forum TOP100, najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie pierwszej piątki Listy TOP50. Od kilku lat grupa największych dealerów jest „stabilna” – niewiele firm z niej wypada i niewiele nowych firm się w niej pojawia. Podobnie było i w 2016 r. Choć nie oznacza to, że nic się nie zmieniło. Po raz trzeci liderem rynku została Grupa Krotoski-Cichy. Jednak to nie jedyny sukces tej firmy. Po raz pierwszy w historii polska grupa dealerska przekroczyła próg 20 tys. sprzedanych samochodów w jednym roku (dokładniej – 20 187 aut, o 28,5 proc. więcej niż w 2015 r.). W 2011 r. świętowaliśmy moment, w którym ówczesny lider rynku, Grupa PGD, przekroczył roczny wolumen 10 tys. samochodów. W 2016 r. przekroczyliśmy kolejną granicę – taką, która stawia największą polską firmę wśród największych grup dealerskich w Europie. Warto też zwrócić uwagę, jak bardzo lider rynku odskoczył konkurencji: Grupę Krotoski-Cichy i Polską Grupę Dealerów dzielił dystans dokładnie 3,5 tys. samochodów (w 2016 r. PGD – wraz z należącą do Holdingu 1 spółką IP, dystrybuującą auta Infiniti – sprzedała 16,7 tys. aut, o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej). Trzecie miejsce zajęła poznańska Grupa Bemo, która sprzedała 8 913 samochodów, notując tym samym wzrost o 19,6 proc.
 
W 2016 r. w gronie największych pojawiła się jedna nowa firma – Grupa Plichta Dealer Park z Trójmiasta, która od razu trafiła na miejsce 5. Wzrost sprzedaży zanotowany przez tego dealera – 49,5 proc. – jest prawie trzykrotnie wyższy niż ubiegłoroczny wzrost całego rynku sprzedaży aut w Polsce. To drugi największy wzrost na liście – i to osiągnięty pomimo rezygnacji z dystrybucji jednej z marek – Mitsubishi. Drugą firmą, której udało się wywalczyć duży awans w pierwszej dziesiątce, była firma PGA Polska. Awans o cztery pozycje pozwolił tej grupie z europejskim kapitałem zameldować się na czwartym miejscu zeszłorocznego rankingu.
 
Wskaźnik konsolidacji polskiego rynku w 2016 r. wyniósł 47,9 proc. – to udział w rynku 50 największych polskich grup dealerskich (na potrzeby wyliczenia tego wskaźnika do puli włączane są też wyniki dwóch największych spółek importerskich – Porsche Inter Auto i Renault Retail Group). Sprzedaż zdecydowanej większości dealerów rosła bardziej niż rynek – grupa spełniająca ten warunek w 2016 r. liczyła aż 35 dealerów. 17 dealerów zanotowało wzrost sprzedaży większy niż 30 proc., 9 firm wzrosło aż o 40 proc.
 
Lista TOP50 w 2017 r. została opracowana po raz 10. Była to świetna okazja, aby stworzyć dodatkowy ranking – Listę sumującą sprzedaż samochodów największych firm dealerskich począwszy od pierwszego roku, kiedy powstała lista TOP50.
 
Na pierwszym miejscu tego jubileuszowego zestawienia znalazła się Polska Grupa Dealerów, z wynikiem 113,5 tys. aut sprzedanych w latach 2007-2016. Drugie miejsce zająła Grupa Krotoski-Cichy, z wynikiem 91,9 tys. samochodów dostarczonych klientom. Na ostatnim miejscu podium rankingu 10-lecia zameldowała się Grupa Carservis, z wynikiem 57,2 tys. aut. W pierwszej piątce znalazła się również Grupa Bemo z Poznania, która sprzedała 55,3 tys. samochodów i firma Pol-Mot Auto, która w ciągu dekady przekazała swoim klientom ponad 44 tys. aut.
 
Analiza Listy 10-lecia pokazała również, że liderów polskiej branży dealerskiej można podzielić na dwie grupy. W pierwszej z nich znajdują się dealerzy, którzy przez ostatnie 10 lat inwestowali i stale zwiększali swoje wolumeny. Druga grupa to firmy, które od dekady utrzymują mniej więcej stałą roczną sprzedaż aut na poziomie ok. 3 tys. sztuk. Obecnie taki poziom sprzedaży nadal pozwala im zajmować miejsca w czołówce rynku. Jeśli jednak polski rynek wciąż będzie rozwijał się w takim tempie, jak w ciągu ostatnich trzech lat, to na liście 20-lecia z pewnością ich nie zobaczymy.

Zobacz Listę TOP50 za 2016 r. oraz Listę 10-lecia.  

 
Program Forum TOP100 oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie:
www.top100forum.pl