Wydarzenia

Bardzo słaby początek września


Zgodnie z przewidywaniami, po rekordowych wzrostach rejestracji aut w sierpniu, początek września okazał się czasem rekordowych strat. W pierwszej dekadzie  miesiąca zarejestrowanych zostało o 44,38 proc. mniej samochodów osobowych niż rok wcześniej.

Początek września przyniósł tąpnięcie na rynku nowych aut. „W pierwszej dekadzie września – na którą przypada 6 dni roboczych – zarejestrowanych zostało 4 430 samochodów osobowych, o 44,38 proc. mniej niż rok wcześniej” – informuje Instytut Samar.  I podkreśla, że jest to najgorsze rozpoczęcie miesiąca od stycznia 2011 roku (4 306 szt.), w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące aut „bez kratek”.

Blisko 12 proc. z wrześniowych rejestracji mają na koncie dealerzy, którzy zarejestrowali  658 aut „na siebie”.  Większość obecnych na rynku marek odnotowało duże spadki rejestracji. Liderami wrześniowych rejestracji są Skoda (-33,94 proc.), Toyota (-30,11 proc.) i Kia (-29,37 proc.). Mitsubishi i Nissan straciły ponad 90 proc., a Fiat i Alfa Romeo blisko 90 proc. Na liście wśród wielu marek, które mają na koncie duże minusy, wybija się Volvo, które osiągnęło we wrześniu liczący 2,46 proc. wzrost.

 

Źródło: Samar