Wydarzenia

83 proc. dealerów ma problem z cenami transferowymi


Duża część dealerów dokonuje transakcji z podmiotami powiązanymi. Dotyczy to przede wszystkim przypadków wynajmu nieruchomości (salonów dealerskich), sprzedaży i/lub wynajmu samochodów (w tym reeksportu), świadczenia usług serwisowych, centrów usług wspólnych lub grupowego zakupu towarów, w tym wyposażenia biura. Jeśli suma transakcji dokonywanych przez dealerów z podmiotami powiązanymi przekracza określone progi, to zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą oni przygotować dokumentację cen transferowych oraz złożyć stosowne oświadczenia do Urzędu Skarbowego.

 

 

Wbrew początkowym przewidywaniom dostosowanie się do wymogów przewidzianych przez przepisy dotyczące cen transferowych okazało się problematyczne. Według przeprowadzonej przez miesięcznik „Dealer” ankiety aż 83 proc. firm dealerskich, których dotyczą nowe obowiązki, ma problem z identyfikacją podmiotów powiązanych, kalkulacją progów transakcyjnych oraz przygotowaniem samej dokumentacji. I choć zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, która wydłużałaby czas na sporządzenie dokumentacji cen transferowych z 31 marca do 30 września 2018 r., to proces przygotowania się do obowiązków dokumentacyjnych pozostanie skomplikowany, czasochłonny i kosztowny.

Aby pomóc dealerom z dostosowaniem się do nowych przepisów, Dealerska Akademia Podatkowa miesięcznika „Dealera” zdecydowała o bezzwłocznej organizacji szkolenia dla firm dealerskich, które są objęte nowymi przepisami. Odbędzie się ono 14 marca 2018 r. w Warszawie.

Podczas szkolenia będzie analizowana sytuacja każdej firmy z osobna – zdecydowano więc o ograniczeniu liczby uczestników do maksymalnie 25 osób. Aktualnie na szkolenie pozostało kilka ostatnich miejsc.

Szkolenie poprowadzi Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej, wraz z zespołem.

Szczegółowe informacje na temat szkolenia znajdują się na stronie:
miesiecznikdealer.pl/ct