Aktualności

Zmienne losy tyskiej fabryki Stellantis

Zakład FCA Poland w Tychach planował na początku października wstrzymanie produkcji z powodu deficytu układów scalonych. Ale nagły zwrot pozwolił fabryce należącej do Stellantis na niezakłócone funkcjonowanie – podaje IBRM Samar.

Jeszcze parę dni temu przedstawiciele firmy FCA Poland przekazali informację o planowanym wstrzymaniu od 1 października produkcji w Tychach, gdzie powstają Fiat 500 i Lancia Ypsilon. Powodem był niedobór półprzewodników, ale ostatecznie wszystko wróciło do normy. „W piątek i sobotę (1-2 października) zakład pracuje normalnie, tzn. mamy zagwarantowane dostawy wrażliwych komponentów. Również prognozy dostaw półprzewodników na przyszły tydzień wyglądają optymistycznie, aczkolwiek będą wymagały bieżących potwierdzeń” – przekazał IBRM Samar Rafał Grzanecki, rzecznik prasowy spółki FCA Poland.

Z problemem dostępności półprzewodników fabryka boryka się już od kilku miesięcy. W rezultacie od czerwca br. produkcja w Tychach spadła o około połowę w stosunku do poprzednich miesięcy. Warto przypomnieć, że zakład po pierwszym półroczu miał największą w Polsce produkcję samochodów – mógł pochwalić się ponad 104 tys. wyprodukowanych aut (o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.).

Pomimo kłopotów z bieżącą produkcją w Tychach na wszystkich wydziałach trwają obecnie prace zmierzające do uruchomienia od przyszłego roku produkcji nowych modeli. I tak produkcja małego SUV-a Jeepa ma się rozpocząć w czwartym kwartale 2022 r., zaś w kolejnych miesiącach małego crossovera Fiata oraz nowej Alfy Romeo.

Fot. mat. prasowe

Skontaktuj się z autorem
Kacper Czachor
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Elektromobilność – obawa czy nadzieja dla rynku pracy w Polsce?
Redakcja
21/10/2021
Aktualności
Giganci technologiczni wchodzą do sektora automotive
Redakcja
20/10/2021
Aktualności
Brak surowców storpeduje ambitne plany w zakresie elektromobilności?
Redakcja
19/10/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.