Aktualności

Twardy brexit może zachwiać branżą

Unia Europejska i Wielka Brytania nadal nie mogą dojść do porozumienia w sprawie warunków brexitu. Jeśli do końca roku nie znajdą wspólnego języka, branża motoryzacyjna może stracić ponad 100 mld euro.

Rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków brexitu stanęły w martwym punkcie. Przedstawiciele przemysłu samochodowego na obu rynkach ostrzegają, że brak porozumienia może branżę motoryzacyjną srogo kosztować – nawet 110 mld euro w przeciągu najbliższych 5 lat, z czego UE poniosłaby stratę na poziomie 57 mld euro, a UK – około 52 mld euro. „Te liczby pokazują stopień dewastacji rynku, jeśli dojdzie do bezumownego brexitu” – powiedział Mike Hawes, dyrektor generalny SMMT, organizacji zrzeszającej brytyjskich producentów i dealerów.

Jeśli obie strony nie znajdą wspólnego rozwiązania, to od 2021 r. na samochody osobowe sprowadzane z Wielkiej Brytanii będzie obowiązywać 10-proc. akcyza – zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Handlu (WTO). Aby tego uniknąć, 23 stowarzyszenia związane z sektorem samochodowym, w tym Europejskie Stowarzyszenie Producentów Aut (ACEA), wydały wspólne oświadczenie, w którym oceniają konsekwencje twardego Brexitu: spadek produkcji aut nawet o 3 mln pojazdów w okresie pięcioletnim i przerzucenie dodatkowych kosztów na konsumentów.

Do kiedy obie strony muszą uzyskać porozumienie? Teoretycznie umowa o wystąpieniu przewiduje możliwość przedłużenia negocjacji o kolejne dwa lata, ale wydaje się, że takim scenariuszem nie jest zainteresowany premier Boris Johnson, który dąży do zakończenia procesu wyjścia do końca bieżącego roku.

Zdjęcie: Pixabay, Tumisu

Skontaktuj się z autorem
Artur Białek
dziennikarz miesięcznika "Dealer"
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Europa na półmetku
Redakcja
22/7/2024
Aktualności
Tomasz Wróbel. Koszykarska szkoła życia
Redakcja
18/7/2024
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.