Aktualności

TOP50: wzrosty na Liście, stabilnie na górze

Znamy wyniki zestawienia największych dealerów w Polsce. Pozycję rynkowego lidera utrzymała Grupa Cichy-Zasada, a na kolejnych szczeblach podium uplasowały się Grupy PGD oraz Plichta.

Podczas tegorocznego Forum TOP100 mogliśmy po raz kolejny poznać ranking największych polskich firm dealerskich pod względem sprzedaży nowych samochodów. Do trzęsienia ziemi nie doszło, ale na Liście za 2021 r. pojawiło się kilka nowych twarzy, a wyniki poszczególnych firm odzwierciedlają problemy z dostępnością, z którymi mierzy się większość marek.

Znakomity rok mają za sobą dealerzy Toyoty, z których aż 16 zameldowało się w najlepszej pięćdziesiątce. O dobrych rezultatach mogą mówić także stacje związane z Hyundaiem, Kią czy BMW. A kto się znalazł po drugiej stronie? To głównie dealerzy z autoryzacjami marek Grupy Volkswagen i Stellantisa.

Pamiątkowy dyplom dla lidera Listy TOP50 odebrał Karol Obiegły, prezes zarządu Grupy Cichy-Zasada. Gratulacje w imieniu Złotych Sponsorów Forum TOP100 złożyli Paweł Kopeć z BNP Paribas, oraz Remigiusz Wolak z Shell Polska

Pomimo kłopotów podażowych większość przedstawicieli dealerskiego topu odnotowała progres względem pandemicznego roku 2020. Na plusie znalazło się aż 35 z 50 firm uwzględnionych w rankingu – co ciekawe, wśród nich zabrakło tegorocznego lidera – Grupy Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive, który zakończył rok niewielkim 3,2-proc. spadkiem, sprzedając łącznie 20 583 nowe auta. Słabszy wynik nie przeszkodził dealerowi w utrzymaniu dość bezpiecznej przewagi nad konkurentami w walce o najwyższy stopień podium – Grupą PGD i Grupą Plichta, które wykorzystały ostatni okres do ciekawych inwestycji. W czołówce nie doszło zresztą do większych zmian, a skład ubiegłorocznego TOP10 uchował się w komplecie, chociaż między poszczególnymi firmami doszło do niewielkich roszad.

Symboliczny puchar lidera wręczył Karolowi Obiegłemu Marek Konieczny, partner zarządzający DCG Dealer Consulting

Przed rokiem tytuł lidera wzrostu przypadł Toyocie Romanowski, która także i tym razem może mieć powody do zadowolenia, bo dealer wskoczył na 11. miejsce, zwiększając sprzedaż o ponad 40 proc. Tegoroczny laur przypadł jednak innej firmie związanej z japońskim producentem – Grupie Sabaj, która w tym aspekcie urosła o… połowę, a przy tym awansowała o rekordowe 20 miejsc, zapisując znakomity debiut na Liście.

Najnowsza Lista TOP50 dostępna jest na stronie: www.top100forum.pl/listatop50

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
BYD wygra z Teslą? Prognoza na 2024 r.
Redakcja
3/10/2023
Aktualności
Niezbędni dealerzy
Redakcja
2/10/2023
Aktualności
Grupa Gezet z kolejną Hondą
Redakcja
2/10/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.