Aktualności

Szykują się zmiany w Volkswagenie?

Herbert Diess, dyrektor generalny Grupy Volkswagen, może ustąpić ze stanowiska prezesa rady nadzorczej w markach Skoda i SEAT – wynika z informacji, które przekazała gazeta „Handelsblatt”.

Chairman of the Board of Management of Volkswagen AG

Ostatnie miesiące  były dla Volkswagena bardzo pracowite. Co rusz na stronie producenta pojawiały się informacje o kolejnych programach związanych najczęściej z ochroną środowiska, elektryfikacją czy wprowadzaniem nowych technologii. To właśnie potrzeba skupienia się na rozwoju innowacyjnego oprogramowania miałaby stać za pogłoskami o możliwej rezygnacji Diessa z funkcji prezesa rady nadzorczej w dwóch markach należących do koncernu – Skodzie i Seacie.

Według informacji Automotive News Volkswagen szuka oszczędności, które pomogłyby w realizacji znaczących inwestycji z zakresu elektromobilności, a jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu byłoby bliższe powiązanie Skody oraz Seata z marką Volkswagen. Wszystko po to by uniknąć dublowania kosztów, choćby w kontekście opracowywania nowych rozwiązań technologicznych.

Z doniesień „Handelsblatt”, niemieckiej gazety o profilu ekonomicznym, wynika, że zaniepokojenie taką sytuacją wyraża część menedżerów związanych z obiema markami, którzy obawiają się, że decyzja Diessa o odejściu może wpłynąć negatywnie na pozycję brandów.

Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? W 2019 r. w wywiadzie dla „Suddeutsche Zeitung” Diess podkreślał, że zależy mu na tym, aby marki należące do producenta zachowały indywidualny charakter. – „Jeśli 3-4 nasze marki oferują podobny produkt i walczą o tego samego klienta, wtedy wszystkie na tym tracą” – powiedział wówczas szef Volkswagena.

A kto może zastąpić Diessa? Z informacji, które przekazał Reuters wynika, że kandydatem na prezesa rady nadzorczej Skody mógłby zostać Murat Aksel, a Seata – Thomas Schmall.

Źródło: Automotive News, Reuters

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Firmy z opłatą za auta spalinowe
Redakcja
11/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.