Aktualności

Spadki produkcji liczymy w milionach

W pierwszej połowie 2020 r. produkcja nowych samochodów na terenie Unii Europejskiej spadła o 3,65 mln szt. Wszystkiemu winien koronawirus.

Pandemia oraz związane z nią kłopoty producentów – przestoje w fabrykach i przerwanie łańcuchów dostaw – w znacznym stopniu ograniczyły produkcję nowych pojazdów w Europie. Według danych ACEA z zakładów produkcyjnych wyjechało 3,65 mln szt. aut mniej niż zakładano – w te statystyki wliczona jest Wielka Brytania, która ograniczyła podaż o 311 tys. pojazdów.

Największe straty w Unii poniósł niemiecki przemysł motoryzacyjny – u naszego zachodniego sąsiada z taśm zjechało prawie milion samochodów mniej. Warto dodać, że Niemcy są największym europejskim producentem aut – w 2019 r. wyprodukowały ponad 4,5 mln pojazdów. Kryzys w znacznym stopniu uderzył także w Hiszpanię, gdzie produkcja zmniejszyła się o 693 tys. aut. Wśród największych unijnych gospodarek stosunkowo najlepiej poradziła sobie Francja, notując spadki na poziomie 380 tys. Słaby wynik osiągnęły za to Włochy, które, pomimo niższej mocy produkcyjnej, poniosły porównywalne straty wolumenowe do Czech i większe niż Słowacja. Polska, która zredukowała produkcję o 138 tys. aut, znalazła się na 8. miejscu zestawienia.

Zdjęcie: Volkswagen Newsroom

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Grupa Gezet większościowym właścicielem spółki Auto Plus
Redakcja
1/4/2023
Aktualności
Bońkowscy podsumowali wyniki za 2022 rok
Redakcja
31/3/2023
Aktualności
PSPA: 10-krotny wzrost rejestracji „elektryków” w Polsce do końca dekady
Redakcja
30/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.