Aktualności

Spadki produkcji liczymy w milionach

W pierwszej połowie 2020 r. produkcja nowych samochodów na terenie Unii Europejskiej spadła o 3,65 mln szt. Wszystkiemu winien koronawirus.

Pandemia oraz związane z nią kłopoty producentów – przestoje w fabrykach i przerwanie łańcuchów dostaw – w znacznym stopniu ograniczyły produkcję nowych pojazdów w Europie. Według danych ACEA z zakładów produkcyjnych wyjechało 3,65 mln szt. aut mniej niż zakładano – w te statystyki wliczona jest Wielka Brytania, która ograniczyła podaż o 311 tys. pojazdów.

Największe straty w Unii poniósł niemiecki przemysł motoryzacyjny – u naszego zachodniego sąsiada z taśm zjechało prawie milion samochodów mniej. Warto dodać, że Niemcy są największym europejskim producentem aut – w 2019 r. wyprodukowały ponad 4,5 mln pojazdów. Kryzys w znacznym stopniu uderzył także w Hiszpanię, gdzie produkcja zmniejszyła się o 693 tys. aut. Wśród największych unijnych gospodarek stosunkowo najlepiej poradziła sobie Francja, notując spadki na poziomie 380 tys. Słaby wynik osiągnęły za to Włochy, które, pomimo niższej mocy produkcyjnej, poniosły porównywalne straty wolumenowe do Czech i większe niż Słowacja. Polska, która zredukowała produkcję o 138 tys. aut, znalazła się na 8. miejscu zestawienia.

Zdjęcie: Volkswagen Newsroom

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Ford poszukuje dealera w Warszawie
Redakcja
22/10/2020
Aktualności
Grupa Zdunek z salonem Peugeota
Redakcja
22/10/2020
Aktualności
Rabat za… fotowoltaikę
Redakcja
21/10/2020
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.