Aktualności

Norma Euro 7 tuż za rogiem

Nie powinno być już żadnych opóźnień w związku z przygotowywaną od dawna normą Euro 7 – tak przynajmniej wynika z zapowiedzi Automotive News. Informacje na temat nowych wytycznych miałyby się pojawić jeszcze w październiku.

European flags in front of Berlaymont

O Euro 7 mówi się już od przynajmniej dwóch lat. Pierwotnie norma miała ukazać się przed rokiem, ale od tego czasu terminy zmieniały się już kilkukrotnie – mówiono o kwietniu 2022 r., kolejną datę wyznaczono na lipiec, a kiedy okazało się, że czasu jest nadal za mało, ustalono, że projekt ukaże się w październiku. Nie brak opinii, że tym razem do żadnych dalszych opóźnień już nie dojdzie, co wcale nie znaczy, że Euro 7 wejdzie w życie w najbliższym czasie.

Według źródeł z Brukseli, na które powołał się Automotive News, nowe rozwiązania, jakie by one nie były, nie zaczną obowiązywać wcześniej niż w 2025 r., a mówi się, że może to nastąpić rok lub nawet dwa lata później. Unijni urzędnicy przyznają, że problemy ze stworzeniem dokumentu wynikają z konieczności przygotowania prawa, które będzie obowiązywać zarówno samochody osobowe, ciężarowe, jak i motocykle, a także po części z obowiązku uwzględnienia zmian wynikających z pakietu „Fit for 55”.

I to właśnie przegłosowanie zakazu sprzedaży aut spalinowych wraz z wdrożeniem okresów przejściowych sprawia, że część przedstawicieli branży podważa sens odrębnej normy, która ich zdaniem wprowadzi tylko dodatkowe zamieszanie w i tak już niełatwym okresie. Paul Greening, dyrektor ds. emisji i paliw w stowarzyszeniu ACEA, uznał, że w sytuacji, kiedy wielu producentów zadeklarowało odejście od napędów spalinowych w 2030 lub 2035 r. tego typu rozwiązanie po prostu „nie ma sensu”.

Wytycznych bronią jednak członkowie Komisji Europejskiej, wskazując, że Euro 7 nie sprowadza się wyłącznie do problemu emisyjności, i w związku z tym różni się zakresem od ustaleń przegłosowanych kilka miesięcy temu na szczycie Rady UE.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Europa na półmetku
Redakcja
22/7/2024
Aktualności
Tomasz Wróbel. Koszykarska szkoła życia
Redakcja
18/7/2024
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.