Aktualności

Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Grupa Cichy-Zasada wzbogaci się o 4 stołeczne stacje marki Skoda. Wolumenowy lider polskiego rynku zarządzałby wówczas 5 z 7 punktów sprzedaży Skody w aglomeracji warszawskiej. Dealer podpisał już z Auto Wimarem list intencyjny, zaś do UOKiK-u wpłynął wniosek o zgodę na koncentrację.

W grudniu 2022 r. Holding 1, właściciel Grupy PGD, nabył dealerstwa Renault i Dacii działające pod szyldem RRG Warszawa. Minęło kilka miesięcy i wygląda na to, że kolejna duża transakcja czai się tuż za rogiem. Tym razem Grupa Cichy-Zasada, numer jeden pod względem sprzedaży nowych aut w Polsce, zdecydowała się na zakup 100 proc. udziałów w spółce Auto Wimar, prowadzącej cztery dealerstwa Skody (w tym oryginalny koncept Store by Auto Wimar) w aglomeracji warszawskiej. Podobnie jak w przypadku Grupy PGD i RRG, chodzi tu o zakup całej spółki – zarówno działalności operacyjnej (w tym kadry pracowniczej), jak i nieruchomości. Transakcja, oczywiście po uzyskaniu formalnej zgody z UOKiK-u, będzie kolejnym sprzedażowym hitem. Czy pod względem wartości przebije zakup RRG Warszawa? Raczej nie, ale i tym przypadku mowa zapewne o kwocie opiewającej na kilkadziesiąt milionów złotych.

Oficjalne otwarcie dealerstwa na warszawskim Wawrze przy ul. Heliotropów, pierwszego warszawskiego salonu Skody Grupy Cichy-Zasada. Wkrótce mogą do niego dołączyć cztery kolejne

Tak duże przejęcie to oczywiście szansa na potężne wzmocnienie dotychczasowej pozycji polskiego lidera sprzedaży, która w teorii została nieco zagrożona w obliczu przejęcia przez Holding 1 RRG Warszawa (to nastąpiło formalnie w grudniu ub.r.). W 2021 r. Auto Wimar sprzedał 5446 szt. nowych aut Skody, trafiając na 14. miejsce Listy TOP50. Łączna sprzedaż wszystkich marek Grupy Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive (razem z Mercedesem, Jeepem, Alfą Romeo i Subaru) wynosiła wtedy z kolei 20 583 szt. Wicelider, wspomniana Grupa PGD, w roku poprzedzającym przejęcie RGG Warszawa, osiągnęła wolumen 17 155 szt. Dane sprzedażowe za 2022 r. podamy już dziś wieczorem na Forum TOP100 w Jachrance.

Finalizacja transakcji oznaczać będzie również duże przetasowania na warszawskim rynku Skody. Grupa Cichy-Zasada, wraz ze swoim dotychczasowym salonem w dzielnicy Wawer, dysponowałaby aż pięcioma lokalizacjami volkswagenowej marki. Wśród stołecznych konkurentów pozostałyby tylko dwa pojedyncze obiekty – jeden należący do grupy Emil Frey (Bohemia Motors w Jankach), drugi – do Porsche Inter Auto (przy ul. Połczyńskiej).

„Kazus RRG to nie wyjątek, ale raczej początek. Początek nowego rozdziału w historii transakcji między polskimi dealerami. Zobaczyli oni, że da się u nas robić nie tylko zakupy za 10 czy 15 mln zł, ale i takie, które oscylują wokół 100” – mówił w lutym na łamach miesięcznika „Dealer” Marek Konieczny, partner zarządzający DCG Dealer Consulting. Wygląda na to, że miał rację. Co jeszcze ciekawsze, w tym samym numerze Karol Obiegły, prezes zarządu Grupy Cichy-Zasada, nadmienił: „Rosnące grono dealerów stoi przed koniecznością przekazania władzy w swojej firmie – rodzinie, sukcesorom zewnętrznym, menedżerom. Jeśli ktoś nie ma sukcesora w ramach rodziny, może być bardziej skłonny do wyjścia z biznesu”. Jak widać, trudno odmówić dealerowi przewidywalności.

**
Czytaj również: Rajdowa sylwetka Sobiesława Zasady; Grzechy polskiej sukcesji

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Firmy z opłatą za auta spalinowe
Redakcja
11/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.