Aktualności

Dyrektor Stellantis: kryzys z półprzewodnikami potrwa do 2022

Według Carlosa Tavaresa, dyrektora generalnego Stellantis, kryzys związany z brakiem półprzewodników przeciągnie się do 2022 r. – podaje Reuters.

„Problem z półprzewodnikami potrwa do 2022 r. Nie dostrzegam wystarczających oznak, by sądzić, że dodatkowa produkcja z azjatyckich punktów zaopatrzenia pojawi się w najbliższej przyszłości na Zachodzie” – stwierdził Carlos Tavares podczas konferencji Automotive Press Association w Detroit.

Z opinią Tavaresa zgadzają się przedstawiciele Daimlera, którzy także przewidują, że niedobór chipów potrwa do 2022 r., choć dyrektor finansowy firmy, Harald Wilhelm, ocenił, iż sytuacja w przyszłym roku będzie już mniej dotkliwa. Daimler, ze względu na niedobory części, zmuszony był obniżyć swoją prognozę sprzedaży marki Mercedes-Benz. Tymczasem jeszcze w kwietniu producent zakładał, że dzięki odradzającemu się popytowi marka będzie najbardziej rentowna od lat. Koncern podwyższył wówczas projekcję rocznej stopy zwrotu ze sprzedaży w segmencie pojazdów osobowych i dostawczych odpowiednio z 10 do 12 i 8 do 10 proc. Ostatecznie problemy z pozyskaniem odpowiedniej liczby specjalistycznych komponentów zmusiły jednak Daimlera do zrewidowania optymistycznych prognoz.

Kłopot z brakiem chipów rozpoczął się, gdy popyt na samochody gwałtownie wzrósł wraz z popandemicznym ożywieniem się gospodarki, co z kolei przełożyło się na wzrost cen nowych i używanych aut. Producenci stanęli przed nie lada wyzwaniem, a wielu z nich na dłuższy czas zawiesiło prace w fabrykach bądź zmieniło sposób produkcji, tak aby zminimalizować przestoje.

Fot. Alexander Migl / Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Używane „elektryki” z dużym spadkiem wartości
Redakcja
1/6/2023
Aktualności
Grupa Pietrzak z showroomem Bugatti
Redakcja
31/5/2023
Aktualności
Czas na używane
Redakcja
31/5/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.