Aktualności

Bloomberg: SAIC i Geely objęte niższymi cłami

Koncerny SAIC i Geely zostaną objęte niższymi cłami, niż dotychczas wynikałoby to z zapowiedzi Komisji Europejskiej – podaje nieoficjalnie Bloomberg.

Osoba zaznajomiona ze sprawą poinformowała, że UE zmieniła nieznacznie proponowane stawki celne na „elektryki” importowane z Chin, już po otrzymaniu większej liczby informacji od zainteresowanych przedsiębiorstw (przypomnijmy: KE, zanim podjęła decyzję o cłach, przeprowadziła dochodzenie, którego efekty były uzależnione od tego, co ujawnili zainteresowani producenci).

Obniżki, o ile rzeczywiście wejdą w życie, będą stosunkowo niewielkie. Według nieoficjalnych informacji cła dla SAIC (m.in. MG) wyniosą 37,6 proc. (zamiast 38,1 proc.), z kolei koncern Geely (przede wszystkim Volvo i Polestar) otrzyma stawkę 19,9 proc. (pierwotnie było to 20 proc.). W wypadku BYD nic się nie zmienia – obowiązująca stawka to nadal 17,4 proc. Do powyższych stawek konieczne jest doliczenie standardowej 10-proc. stawki celnej.

Przypomnijmy, że zapowiedziane przez Komisję Europejską 12 czerwca cła wyrównawcze na „elektryki”, które miałyby wejść w życie 4 lipca (choć byłyby to tymczasowe taryfy celne, a ostateczne obowiązywałyby od listopada), nie pozostały bez odpowiedzi MG Motor Europe. Producent związany z koncernem SAIC opublikował oświadczenie, w którym poinformował, że „sprzeciwia się tego typu protekcjonistycznym praktykom handlowym”. Tymczasem Pekin nie daje UE za wygraną i z jednej strony ostrzega przed działaniami odwetowymi, a z drugiej – oferuje korzyści w zamian za wycofanie się z projektu.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Europa na półmetku
Redakcja
22/7/2024
Aktualności
Tomasz Wróbel. Koszykarska szkoła życia
Redakcja
18/7/2024
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.