Dealerski Przegląd Prasy

Partner projektu:
Archiwum
25/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Mniej aut dostawczych w Europie

Według danych ACEA w styczniu liczba rejestracji nowych pojazdów użytkowych w Unii Europejskiej spadła o 7,2 proc., do 141 462 sztuk. Segment lekkich samochodów dostawczych skurczył się o 7,1 proc. – w całej UE zarejestrowano łącznie 116 177 nowych aut tego typu.

Część dealerów nie chce angażować się w elektromobilność. „The Wall Street Journal” pisze, że około 150 amerykańskich dealerów zdecydowało się rozstać z marką Cadillac i przyjąć ofertę wykupu przez producenta, zamiast inwestować w kosztowne modernizacje wymagane do sprzedaży samochodów elektrycznych.

Tymczasem, według doniesień „Financial Times’a”, Mitsubishi może zacząć produkować auta w Europie. A dokładniej… Renault może zacząć produkować samochody dla Mitsubishi we Francji. Japoński koncern ma rozważyć taką opcję na posiedzeniu zarządu.

ACEA: Spadek w segmencie aut użytkowych

Źródło: acea.be

W styczniu rejestracje nowych samochodów użytkowych w Unii Europejskiej spadły o 7,2 proc., do 141 462 sztuk. Z wyjątkiem Francji, która ma na koncie wzrost o 5,7 proc., wszystkie główne rynki UE odnotowały w zeszłym miesiącu spadki: Hiszpania -29,3 proc., Niemcy -17,1, a Włochy -6,7 proc.

Segment lekkich samochodów dostawczych do 3,5 tony skurczył się o 7,1 proc. – w całej UE zarejestrowano łącznie 116 177 nowych samochodów dostawczych. Francja była jedynym dużym rynkiem samochodów dostawczych, który w styczniu odnotował wzrost (+7,4 proc.). Z kolei Hiszpania odnotowała największy spadek (-31,2 proc.). Niemcy straciły 18,5 proc. rynku, zaś Włochy 9,2 proc.

„The Wall Street Journal”: Część dealerów Cadillaca woli zrezygnować z marki

Źródło: wsj.com

Według źródeł „The Wall Street Journal” około 150 amerykańskich dealerów General Motors zdecydowało się rozstać z marką Cadillac, zamiast inwestować w kosztowne modernizacje wymagane do sprzedaży samochodów elektrycznych.

W artykule czytamy, że GM niedawno dał dealerom Cadillaca wybór: przyjąć ofertę wykupu i zrezygnować z marki lub wydać około 200 tys. dolarów na ulepszenia swoich obiektów, m.in. zakup stacji ładowania i narzędzi naprawczych, w celu przygotowania do sprzedaży pojazdów elektrycznych. Oferty wykupu wahały się od około 300 tys. dolarów do ponad 1 mln dolarów. Około 17 proc. dealerów Cadillaca w USA zgodziło się skorzystać z oferty zakończenia umów franczyzowych.

Automotive News: Renault będzie budować modele Mitsubishi?

Źródło: autonews.com

Mitsubishi poinformowało w zeszłym roku, że zakończy sprzedaż nowych modeli w Europie. Teraz koncern rozważa… produkcję nowych samochodów na Starym Kontynencie. Według doniesień „Financial Times’a” samochody dla Mitsubishi może budować we Francji Renault. Japoński koncern ma rozważyć taką opcję na posiedzeniu zarządu w czwartek. Dzięki zmianie strategii Mitsubishi może utrzymać obecność w Europie i sprzedawać modele produkowane w niedostatecznie wykorzystywanych fabrykach Renault we Francji – podał brytyjski dziennik.

Mitsubishi nie buduje samochodów w Europie, odkąd w 2012 roku sprzedało swój zakład produkcyjny Nedcar w Holandii.

Automotive News: Prezes Hondy zrezygnował

Źródło: autonews.com

W Suzuki kończy się pewna epoka. Osamu Suzuki, 91-letni prezes Suzuki Motor, ustąpił ze stanowiska. Suzuki był dyrektorem generalnym japońskiego producenta samochodów przez 22 lata, a następnie prezesem przez kolejne dwie dekady. Pozostanie w firmie jako starszy doradca.

Wcześniej dyrektor generalny innej japońskiej marki, Hondy, Takahiro Hachigo poinformował, że odejdzie ze stanowiska w czerwcu.

Wirtualny Nowy Przemysł: Duża akcja naprawcza w Hyundaiu

Źródło: wnp.pl

Hyundai ogłosił, że wymieni baterie w 82 tys. swoich elektrycznych aut ze względu na zagrożenie pożarem. W połączeniu z wcześniejszą akcją serwisową polegającą na aktualizacji oprogramowania samochodów będzie to kosztowało koreańską firmę 900 mln dolarów.

Wymiana baterii w przeważającej części dotyczy Hyundaia Kona EV, w którym jesienią Hyundai dokonał modyfikacji oprogramowania po serii pożarów tych pojazdów. LG Energy Solution, oddział LG Chem produkujący akumulatory dla Hyundaia, oświadczył, że firma motoryzacyjna nie wprowadziła poprawnie sugerowanych przez LG programowych modyfikacji do systemu sterującego szybkim ładowaniem baterii i same akumulatory nie są przyczyną pożarów – relacjonuje Wirtualny Nowy Przemysł. Akcja naprawcza jest jedną z pierwszych masowych wymian akumulatorów przeprowadzonych przez dużego producenta samochodów – ma ona objąć auta na całym świecie.

24/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Wzrost po dwóch dekadach lutego

Zaczynamy od wyników rejestracji z 20 dni lutego. PZPM informuje, że w tym czasie zarejestrowano w Polsce łącznie 29 174 auta osobowe i dostawcze, czyli o 6,7 proc. więcej niż rok temu. Samochody osobowe mają na koncie ponad 25 tys. rejestracji i wzrost o 2,6 proc.

Nic nie wskazuje na szybkie otwarcie salonów dealerskich w Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson przedstawił plany, z których wynika, że tamtejsze salony samochodowe będą zamknięte dla klientów także w marcu, czyli zwyczajowo miesiącu najwyższej sprzedaży aut na Wyspach.

Tymczasem Carsmile poszerza działalność na polskim rynku o sprzedaż jednośladów. Firma uruchamia nowy projekt we współpracy ze swoim właścicielem, grupą OLX. Będzie to platforma oferująca motocykle na abonament – w formie najmu długoterminowego i leasingu.

PZPM: 25 tys. „osobówek” po 20 dniach lutego

Źródło: pzpm.org.pl

W pierwszych dwóch dekadach lutego zarejestrowano 25 406 nowych samochodów osobowych, o 2,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Samochody dostawcze do 3,5 tony – z wynikiem 3 768 szt. – zaliczyły wzrost aż o 45,2 proc. rok do roku.

W czasie 20 dni lutego zarejestrowano łącznie 29 174 auta osobowe i dostawcze, czyli o 6,7 proc. więcej niż rok temu.

Automotive News: Brytyjskie salony wciąż zamknięte

Źródło: autonews.com

Brytyjscy dealerzy nie mają powodów do radości. Premier Boris Johnson przedstawił plany, wedle których tamtejsze salony samochodowe będą zamknięte dla klientów także w marcu, zwyczajowo miesiącu najwyższej sprzedaży aut na Wyspach.

Ze względu na zamknięcie salonów styczniowa sprzedaż aut w Wielkiej Brytanii spadła o 40 proc. rok do roku, mimo iż dealerzy prowadzili działalność w internecie i realizowali usługi w modelu „kliknij i odbierz”. – Fakt, że salony dealerskie muszą pozostać zamknięte przynajmniej do kwietnia, jest głęboko rozczarowujący. Stały spadek sprzedaży detalicznej przełoży się na zmniejszenie wielkości produkcji, a także spowoduje inne problemy operacyjne – powiedział Mike Hawes, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Silników.

Business Insider: OLX będzie sprzedawać motocykle w abonamencie

Carsmile uruchamia nowy projekt we współpracy ze swoim właścicielem, grupą OLX. Będzie to platforma oferująca motocykle na abonament – w formie najmu długoterminowego i leasingu. Pomysł zrodził się w głowie Grigoriya Grigorieva, który w grupie OLX pełni rolę szefa ds. rozwoju korporacyjnego europejskiego pionu motoryzacji. – Naszym dążeniem jest ruszyć wraz z początkiem sezonu – zapowiada Grigoriev. Jak jednak dodaje, trudno tu wskazać dokładną datę, bo chociaż projekt jest w „zaawansowanej fazie”, to nadal trwają rozmowy z partnerami. – Wytypowaliśmy kilka firm. Obecnie rozmawiamy z trzema markami i to one prawdopodobnie znajdą się w ofercie motocyklowej Carsmile na początek. Udało nam się znaleźć kilku dealerów, którzy mocno wierzą w model sprzedaży online, w najem i leasing – mówi nam Łukasz Domański, prezes i jeden z założycieli Carsmile.

Hyundai, Automotive News: Koreańska marka pokazała model Ioniq 5

Hyundai zaprezentował pierwszy model submarki aut elektrycznych Ioniq. Auto będzie oferowane na wybranych rynkach, w tym w Europie, od połowy 2021 roku. Ioniq 5 to średniej wielkości elektryczny SUV zbudowany na platformie Hyundai Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Automotive News pisze, że Hyundai spodziewa się sprzedaży 70 tys. pojazdów Ioniq 5 w tym roku i 100 tys. rocznie, począwszy od roku 2022. Około 40 proc. sprzedaży będzie pochodzić z Europy, a kolejne 30 proc. z Ameryki Północnej.

Interia: Mazda z uznaniem amerykańskich klientów

Źródło: interia.pl

Interia pisze o wynikach najnowszego raportu satysfakcji amerykańskich klientów Consumer Reports 2020. W przypadku samochodów oceny końcowe Consumer Reports opierają się na wynikach poszczególnych modeli danego producenta, z których następnie wyciągana jest średnia. Pod uwagę brane są wyniki testów zderzeniowych, ogólnie pojęte bezpieczeństwo (np. obecność dodatkowych systemów wspomagających), niezawodność oraz satysfakcja nabywców. Co pokazał ostatni raport? Za najlepszego producenta samochodów oferowanych w USA uznano Mazdę. Z wynikiem 80 punktów japońska marka wyprzedziła: 2. BMW (78 punktów) i 3. Subaru (76 punktów). Tuż za podium znalazło się Porsche (76 punktów). Na 5. pozycji sklasyfikowano Hondę (75 punktów). Kolejne dwie pozycje należą do koncernu Toyota. 6. miejsce zajął Lexus (75 punktów), 7. przypadło w udziale samej Toyocie (74 punkty) – czytamy w artykule.

Top Auto: Kolejny film białostockiego dealera

Źródło: facebook.com

Firma Top Auto, autoryzowany dealer Opla oraz Isuzu z Białegostoku, opublikowała na platformie Facebook kolejny własny film promocyjny, tym razem dotyczący marki Isuzu, a konkretnie modelu Isuzu D-Max. Stworzony z wykorzystaniem drona materiał został wyreżyserowany bez udziału podmiotów zewnętrznych. Scenariusz, sprzęt, ujęcia z drona – wszystko zostało zaprojektowane przez pracowników firmy. Film można obejrzeć po wejściu w poniższy link.

23/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: 19 tys. „elektryków” w Polsce

Z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PSPA oraz PZPM wynika, że pod koniec stycznia w Polsce było zarejestrowanych łącznie 19 671 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W ubiegłym miesiącu przybyło ich 796 sztuk – o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Resort finansów szykuje uproszczenia w podatku VAT. Zmiany planowane w pakiecie SLIM VAT 2 mają dotyczyć m.in. fakturowania, odliczeń VAT i rozliczeń w obrocie międzynarodowym. – Podatnicy nie będą już musieli wskazywać choćby przyczyny korekty faktur. Rezygnujemy także z duplikatów oraz wydłużamy możliwość wystawienia faktury z 30 do 60 dni przed dostawą towarów, wykonaniem usługi czy otrzymaniem zaliczki. Zwiększy się również elastyczność realizacji prawa do odliczenia VAT – wylicza Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Polski rząd rozważa wprowadzenie kolejnych restrykcji w walce z pandemią. Politycy zastanawiają się nad zamknięciem granic i zmianami dotyczącymi zakrywania twarzy. Szczegóły mają być znane w najbliższych dniach.

PZPM: Przybywa aut na prąd

Źródło: pzpm.org.pl

Z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PSPA oraz PZPM wynika, że pod koniec stycznia 2021 r. po polskich drogach jeździło 19 671 elektrycznych samochodów osobowych, z których 52 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część hybrydy typu plug-in. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych zwiększył się do 864 szt. – Choć w styczniu dynamika rejestracji pojazdów bateryjnych i hybryd plug-in nieco zmalała, to dane za rok 2020 pokazują, że aż 18,5 proc. nabywców w Polsce wybrało pojazdy z napędami alternatywnymi, i że jest to poziom zbliżony do popytu na takie pojazdy w Europie, gdzie wynosi on 24,5 proc. Kilkukrotnie gorszy wynik, jeżeli chodzi o rejestrację samochodów bateryjnych i hybryd plug-in w Polsce, w porównaniu z Europą, wynika m.in. z braku systemu wsparcia zakupu pojazdów elektrycznych dla firm. Pozostaje mieć nadzieję, że już niebawem taki program zostanie ogłoszony, gdyż – co bardzo ważne – to właśnie nabywcy instytucjonalni w Polsce są odpowiedzialni za ok. trzy czwarte nowych rejestracji – mówi prezes PZPM Jakub Faryś.

„Puls Biznesu”: Kolejne ułatwienia w podatku VAT

Źródło: pb.pl

Rozpoczęły się wstępne konsultacje kolejnych uproszczeń w podatku VAT. Zmiany planowane w pakiecie SLIM VAT 2 mają dotyczyć fakturowania, odliczeń VAT, rozliczeń w obrocie międzynarodowym, handlu nieruchomościami oraz stosowania mechanizmu podzielnej płatności (split payment) i korzystania z ulgi na złe długi. – Podatnicy nie będą już musieli wskazywać choćby przyczyny korekty faktur. Rezygnujemy także z duplikatów oraz wydłużamy możliwość wystawienia faktury z 30 do 60 dni przed dostawą towarów, wykonaniem usługi czy otrzymaniem zaliczki. Zwiększy się również elastyczność realizacji prawa do odliczenia VAT – wylicza Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Ministerstwo chce także zniesienia ograniczeń w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących. „Puls Biznesu” tłumaczy, że będzie można stosować je na przykład, gdy przedsiębiorca udzieli rabatu dla poszczególnych dostaw lub usług. – SLIM VAT 2 to także realna poprawa płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności. Wprowadzamy oczekiwaną przez przedsiębiorców możliwość przekazywania pieniędzy między rachunkami VAT podatnika prowadzonymi w różnych bankach – wyjaśnia wiceminister.

„Rzeczpospolita”: Rząd szykuje nowe restrykcje

Źródło: rp.pl

Polski rząd rozważa wprowadzenie kolejnych pandemicznych restrykcji. Media informują, że poznamy je do środy. Rząd zastanawia się nad zamknięciem granic i wprowadzeniem obowiązku przedstawiania wyniku testu na covid przy wjeździe do Polski nie tylko transportem publicznym, ale też prywatnym samochodem – pisze „Rzeczpospolita”. Nie ma planów zamknięcia szkół w całym kraju, ale oddala się szansa na powrót do ławek dzieci z klas IV–VIII. Zmienią się także przepisy dotyczące maseczek. Zabronione będą przyłbice, a także zakrywanie twarzy szalikiem czy chustą. Według informacji mediów, rząd będzie rekomendował noszenie maseczek chirurgicznych, najlepiej FFP2 albo N95.

„Rzeczpospolita”: Rośnie sprzedaż Suzuki

Źródło: moto.rp.pl

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że Suzuki odnotowało w styczniu największą dynamikę sprzedaży spośród wszystkich marek dostępnych na polskim rynku. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku Suzuki uzyskało o 133,6 proc. wyższe wyniki rejestracji. W pierwszym miesiącu tego roku zarejestrowano 890 samochodów, co pozwoliło zwiększyć udział japońskiej marki w rynku do 2,76 procent – pisze „Rzeczpospolita”.

Automotive News: Koncerny walczą z niedoborem części

Koncerny motoryzacyjne wciąż odczuwają braki dostaw części. Największy zakład Volkswagena w Wolfsburgu walczy o zaspokojenie dużego popytu na Golfa z powodu niedoborów ogniw akumulatorowych do wersji hybrydowych i elementów półprzewodnikowych. VW ostrzegł w grudniu, że niedobór elementów półprzewodnikowych zakłóci produkcję.

Od tego czasu problem rozprzestrzenił się na całą branżę. Renault ma nadzieję ograniczyć straty produkcyjne wynikające z niedoboru półprzewodników do 100 tys. sztuk lub mniej – powiedział prezes firmy Luca de Meo. Analitycy twierdzą, że globalny niedobór czipów w pierwszej połowie roku może osiągnąć milion sztuk lub więcej, ale spodziewają się też, że odpowiednie zapasy czipów powinny zostać przywrócone w drugiej połowie roku.

22/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Strefy bez aut na LPG

Nadchodzą zmiany dotyczące stref czystego transportu. Z nowej wersji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wynika, że samochody z instalacją LPG nie dostaną zgody na wjazd do takich obszarów. Z rządowej tabeli wynika, że wjazd do stref od I do IV ma zależeć od spełnianej normy emisji spalin. Do strefy V nie mogą wjeżdżać jakiekolwiek pojazdy spalinowe. Tam zielone światło mają auta elektryczne, z ogniwami paliwowymi np. wodorowe i autobusy zeroemisyjne – tłumaczy serwis dziennik. pl.

Pandemia mocno uderzyła w sprzedaż kabrioletów w Polsce. Według danych Samaru w 2020 roku zarejestrowano w Polsce zaledwie 383 nowe auta tego rodzaju, co oznacza spadek o 52,6 proc. w ciągu roku.

Grupa Renault poinformowała o ubiegłorocznych wynikach. Firma odnotowała w 2020 roku stratę netto w wysokości 8 mld euro. Wyniki poprawiły się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ubiegłego roku, kiedy koncern wygenerował marżę operacyjną w wysokości 3,5 proc. i dodatnie przepływy pieniężne.

Dziennik: Strefy czystego transportu po nowemu

Źródło: auto.dziennik.pl

Rząd zmieni przepisy dotyczące funkcjonowania stref czystego transportu. Z nowej wersji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wynika, że samochody z instalacją LPG nie dostaną pozwolenia na wjazd do takich obszarów. Swobodnie do SCT wjadą samochody elektryczne, wodorowe i z instalacją CNG (gaz ziemny). Strefy będą podzielone na klasy. Z rządowej tabeli wynika, że wjazd do stref od I do IV ma zależeć od spełnianej normy emisji spalin. Do strefy V nie mogą wjeżdżać jakiekolwiek pojazdy spalinowe. Tam zielone światło mają auta elektryczne, z ogniwami paliwowymi np. wodorowe i autobusy zeroemisyjne – tłumaczy serwis dziennik. pl.

Zgodnie z nowymi przepisami samochody z prawem wjazdu mają być oznaczane na przedniej szybie specjalną nalepką, która będzie kosztować maksymalnie 5 zł, a pieniądze trafią do budżetu gminy. Opłata za wjazd do strefy czystego transportu nie może być wyższa niż 2,50 zł za godzinę w przypadku opłaty jednorazowej i 500 zł w przypadku opłaty abonamentowej. Opłatę pobiera wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Kierowca za nieprzestrzeganie zakazu wjazdu do strefy czystego transportu ma podlegać karze grzywny do 500 zł.

W nowym projekcie nie ma już zapisanego obowiązku tworzenia stref czystego transportu w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców. – Obowiązkowe (strefy czystego transportu) będą tylko w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie występuje średnioroczne przekroczenie poziomu zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu NO2. Organy gminy otrzymają możliwość nadania indywidualnych wyłączeń związanych z ruchem pojazdów – czytamy w rządowych propozycjach.

Samar: Kabriolety ze spadkiem o połowę

Źródło: samar.pl

W 2020 roku zarejestrowano w Polsce zaledwie 383 nowe kabriolety, co oznacza spadek w ciągu roku o 52,6 proc. Kabriolety są rejestrowane głównie przez firmy (blisko 90 proc. nabywców). W segmencie zdecydowanie dominują silniki benzynowe, które odpowiadają za ponad 96 proc. udziału w sprzedaży.

Automotive News: Renault z dużą stratą

Źródło: autonews.com

Koncern Renault poinformował o ubiegłorocznych wynikach. Producent odnotował stratę netto w wysokości 8 mld euro za 2020 rok. Wiele szkód zostało wyrządzonych w pierwszej połowie roku, kiedy blokady dotyczące pandemii sparaliżowały dostawy samochodów. – Rok 2021 będzie trudny, biorąc pod uwagę niewiadome związane z kryzysem zdrowotnym i niedoborami w dostawach podzespołów elektronicznych. Priorytetem jest rentowność i generowanie gotówki – powiedział prezes Renault Luca de Meo w piątkowym oświadczeniu.

Renault poinformowało, że wyniki znacznie poprawiły się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ubiegłego roku, kiedy koncern wygenerował marżę operacyjną w wysokości 3,5 proc. i dodatnie przepływy pieniężne.

De Meo ma przed sobą wiele wyzwań. Obecnie forsuje plany mające na celu zwiększenie zysków, naprawienie partnerstwa z Nissanem i obniżenie kosztów poprzez zamknięcie zakładów i wyeliminowanie 14 600 miejsc pracy.

„Puls Biznesu”: Kolejna motoryzacyjna inwestycja w Polsce

Źródło: pb.plpb.pl

Według informacji „Pulsu Biznesu” w Polsce ma zostać zrealizowana kolejna motoryzacyjna inwestycja. Chodzi o zakład modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt. — Firma zainwestuje prawie 1 mld zł w budowę zakładu w Gdańsku. Zatrudni w nim kilkaset osób. Otrzyma na tę inwestycję grant rządowy oraz zwolnienia podatkowe — mówi źródło „PB”. Dziennik wskazuje, że Northvolt działa w Gdańsku od 2018 r. Zainwestował tu 5 mln euro i zatrudnia 100 osób. W wynajmowanej hali produkuje podmoduły i moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle, systemy sterowania i elektroniki, systemy chłodzenia i ogrzewania. W artykule czytamy, że w Gdańsku może powstać np. podwozie do auta elektrycznego. Northvolt chce produkować czystą energię, a jego misją jest stworzenie „zielonej” baterii litowo-jonowej z minimalnym śladem węglowym.

Wirtualne Media: Nowa kampania promocyjna Suzuki

Dziennikarze Rafał Jemielita i Jarosław Maznas zostali ambasadorami marki Suzuki. W ramach współpracy Suzuki Motor Poland przekazało do dyspozycji ambasadorów modele Vitara Hybrid. Oprócz tego dziennikarze będą promować również inne modele oraz produkty marki. Nowi ambasadorzy Suzuki są także bohaterami kampanii reklamowej „Suzuki Show. Czas hybryd”, gdzie w spotach opowiadają o zaletach samochodów Suzuki wyposażonych w technologię hybrydową i zachęcają do odwiedzania strony suzukishow. pl, na której można uzyskać więcej informacji na temat prezentowanych modeli.

19/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Auta w Polsce mają średnio 14,1 roku

Według danych ACEA samochody osobowe w UE mają obecnie średnio 11,5 roku. Najstarsze floty mają Litwa, Estonia i Rumunia – w tych krajach pojazdy mają średnio ponad 16 lat. Najnowsze samochody można znaleźć w Luksemburgu (6,5 roku) i Austrii (8,3 roku). Średni wiek samochodu osobowego w Polsce wynosi 14,1 roku.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego poinformował, że w 2020 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali spadki sprzedaży sięgające średnio 13 proc., przy czym sprzedaż opon całorocznych wzrosła aż o 48,4 proc., a opon do aut osobowych spadła o 14,9 proc.

Samar podaje wyniki sprzedaży aut do sektora rent a car. W ubiegłym roku wypożyczalnie zarejestrowały na siebie 13 799 nowych samochodów osobowych, o 19,1 proc. mniej niż w 2019 roku.

ACEA, Interia: Luksemburg ma najmłodsze auta w UE

Stowarzyszenie ACEA opublikowało zestawienie dotyczące średniego wieku samochodów na drogach Starego Kontynentu. Z danych wynika, że samochody osobowe w UE mają obecnie średnio 11,5 roku. Najstarsze floty mają Litwa, Estonia i Rumunia, z pojazdami liczącymi ponad 16 lat. Z kolei najnowsze samochody można znaleźć w Luksemburgu (6,5 roku) i Austrii (8,3 roku). Średni wiek samochodu osobowego w Polsce wynosi według ACEA 14,1 roku.

Tymczasem średni wiek lekkich samochodów dostawczych w Unii to 11,6 lat. Hiszpania ma najstarszą flotę samochodów dostawczych (13 lat) spośród czterech głównych rynków UE.

PZPO: Dwucyfrowy spadek w sprzedaży opon

Źródło: pzpo.org.pl

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego w czwartym kwartale 2020 roku widać było częściowe odbicie w sprzedaży opon na polskim rynku – wzrosty zanotowano w segmencie opon motocyklowych (+45,6 proc.), rolniczych (+21,2 proc.), ciężarowych (+19,8 proc.), przemysłowych (+10,4 proc.) i do SUV-ów (+1,8 proc.). – Czwarty kwartał 2020 rzeczywiście przynosi nadzieję na powrót optymizmu – zahamował częściowo spadki sprzedaży opon i potwierdził już wcześniej obserwowane trendy rosnącej popularności opon całorocznych, premium i do SUV-ów. Udział opon całorocznych w ogólnej sprzedaży wzrósł już do 16 proc. Bardzo cieszy duży udział opon premium w ogólnej sprzedaży – który sięgnął aż 30 proc. – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

W całym 2020 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali spadki sprzedaży sięgające średnio 13 proc. Jedynie sprzedaż opon całorocznych wzrosła aż o 48,4 proc., motocyklowych o 11 proc., zaś ciężarowych o 1,9 proc. Najmniejszy spadek notowano w segmencie przemysłowym (-2,2 proc.) i premium (-4,9 proc.), a największy w segmencie opon do lekkich samochodów dostawczych (-17,3 proc.). Sprzedaż opon do aut osobowych spadła o 14,9 proc., a do SUV-ów o 13,7 proc.

Samar: Wypożyczalnie z dużym spadkiem

Źródło: samar.pl

Samar podaje wyniki sprzedaży aut do sektora rent a car. Wypożyczalnie aut to najmniejszy kanał sprzedaży nowych samochodów w Polsce. W 2020 roku stanowił tylko 4,4 proc. rejestracji firmowych, czyli zaledwie 3,2 proc. całego rynku – czytamy w artykule. W ubiegłym roku wypożyczalnie zarejestrowały na siebie 13 799 nowych samochodów osobowych, o 19,1 proc. mniej niż w rekordowym 2019 roku (17 059 sztuk).

„Rzeczpospolita”: FSO Syrena w konkursie na auto dostawcze

Źródło: moto.rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma przeznaczyć 52 mln zł na opracowanie polskiego elektrycznego samochodu dostawczego. Wśród czterech propozycji zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu na polskiego „dostawczaka” są dwa auta o napędzie bateryjnym (BEV) oraz dwa wyposażone w ogniwa paliwowe (FCEV). W konkursie startuje m.in. firma FSO Syrena, która pracuje nad modelem EVAN, wyposażonym w ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Dziennik pisze, że NCBiR na tym etapie przedsięwzięcia przekaże po 3 mln zł z budżetu programu. Firmy mają rok na opracowanie szczegółów i dokumentacji technicznej. Następnie wykonane zostaną dwa finałowe projekty (po jednym dla auta w pełni elektrycznego i wodorowego). Zwycięzca w kategorii BEV otrzyma ponad 20 mln zł, a o dwa miliony złotych więcej otrzyma auto z kategorii FCEV. Przewidywany czas realizacji prac określa się na rok 2023 – informuje gazeta.

Automotive News: JLR tnie koszty

Źródło: autonews.com

Jaguar Land Rover ogłosił plany zwolnienia około 2000 miejsc pracy w ciągu następnego roku. Brytyjski producent reorganizuje działalność i obniża koszty w ramach swojego nowego planu na przyszłość, zakładającego elektryfikację oferty. JLR zatrudnia 37 tys. pracowników, w tym około 30 tys. w Wielkiej Brytanii. Firma twierdzi, że jej reorganizacja nie wpłynie na etatowych pracowników produkcyjnych.

Interia: Nowy spot Toyoty

Źródło: interia.pl

„Zakochaj się na nowo” – tak nazywa się nowa kampania promocyjna Toyoty w Europie, która została zrealizowana przez Toyota Motor Poland we współpracy z polskimi agencjami i twórcami. Jest to pierwsza reklama w całości przygotowana i wyprodukowana przez polski oddział Toyoty na europejski rynek. Reklama promuje Toyotę Corollę w wersji GR Sport.

18/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Unijne rynki z dużym spadkiem

Stowarzyszenie ACEA podało styczniowe wyniki rejestracji w Europie. W ubiegłym miesiącu liczba rejestracji nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła o 24 proc., z 956 447 szt. w 2020 r. do 726 491 szt. w tym roku. Prawie wszystkie 27 rynków UE odnotowało w zeszłym miesiącu dwucyfrowe straty.

Kolejny koncern motoryzacyjny poinformował o planach pełnej elektryfikacji swoich aut. Ford zapowiedział, że do 2030 r. będzie sprzedawać w Europie wyłącznie w pełni elektryczne samochody osobowe. – Z powodzeniem zrestrukturyzowaliśmy Ford of Europe i wróciliśmy do rentowności w czwartym kwartale 2020 r. Teraz wkraczamy w całkowicie elektryczną przyszłość – poinformował prezes Ford of Europe Stuart Rowley.

„Puls Biznesu” pisze o wynikach sieci AAA Auto. W 2020 r. wolumen sprzedaży na wszystkich rynkach, gdzie działa firma, skurczył się o prawie 19 proc. Nabywców znalazło łącznie około 70 tys. używanych samochodów oferowanych przez placówki AAA Auto, podczas gdy rok wcześniej sprzedaż sięgnęła 86 tys. sztuk. W Polsce spadek sięgnął 10 proc. W 2020 r. komisy AAA Auto sprzedały nad Wisłą 13,5 tys. pojazdów.

ACEA: Słaby styczeń w Europie

Źródło: acea.be

Według danych ACEA w styczniu liczba rejestracji nowych samochodów w UE spadła o 24 proc., z 956 447 szt. w ubiegłym roku do 726 491 szt. w tym roku, co oznacza najsłabszy styczniowy wynik w historii badania. ACEA zwraca uwagę, że na styczniowy spadek wpłynęła trwająca pandemia i kalendarz. Na wielu europejskich rynkach w tym roku był o jeden dzień roboczy mniej niż w styczniu 2020 r.

Prawie wszystkie 27 rynków UE odnotowało w zeszłym miesiącu dwucyfrowe straty, w tym trzy największe: Hiszpania (-51,5 proc.), Niemcy (-31,1 proc.) i Włochy (-14 proc.). Francja była najlepiej prosperującym krajem wśród głównych gospodarek UE. Tamtejszy rynek w styczniu zaliczył stratę o 5,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Dane wskazują, że Szwecja (ze wzrostem o 22,5 proc.) i Francja były jedynymi krajami UE, które nie odnotowały dwucyfrowych spadków w styczniu.

Ford: Elektryfikacja europejskiej oferty do 2030 roku

Źródło: media.ford.com

Ford zapowiedział, że do 2030 r. będzie sprzedawać w Europie wyłącznie w pełni elektryczne samochody osobowe. Krok ten będzie wspierany przez strategiczny sojusz firmy z Grupą Volkswagena w celu wykorzystania platformy samochodów elektrycznych VW MEB.

Ford zainwestuje miliard dolarów w nowe centrum produkcji pojazdów elektrycznych w swojej fabryce w niemieckiej Kolonii. – Z powodzeniem zrestrukturyzowaliśmy Ford of Europe i wróciliśmy do rentowności w czwartym kwartale 2020 r. Teraz wkraczamy w całkowicie elektryczną przyszłość w Europie. Oczekujemy, że w tym roku będziemy kontynuować naszą silną dynamikę w Europie i pozostaniemy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest sześcioprocentowa marża EBIT w ramach planu mającego na celu zmianę naszej globalnej działalności motoryzacyjnej – powiedział prezes Ford of Europe Stuart Rowley.

Amerykański producent zobowiązał się, że do połowy 2026 r. cała gama jego samochodów osobowych w Europie będzie składała się z „elektryków” oraz hybryd plug-in, a do 2030 r. oferta będzie w pełni elektryczna. Również gama pojazdów użytkowych Forda w Europie będzie w pełni elektryczna lub hybrydowa (PHEV) do 2024 r. Firma spodziewa się, że do 2030 r. za dwie trzecie sprzedaży pojazdów użytkowych odpowiadać będą auta niskoemisyjne.

„Puls Biznesu”: Pandemia hamuje AAA Auto

Źródło: pb.pl

„Puls Biznesu” pisze, że wywodząca się z Czech firma Aures Holdings, która prowadzi sieć komisów samochodowych AAA Auto, chciała w tym roku sprzedać ponad 90 tys. aut. Koronawirus spowodował jednak, że w 2020 r. wolumen sprzedaży na wszystkich rynkach skurczył się o prawie 19 proc. Nabywców znalazło łącznie około 70 tys. używanych samochodów oferowanych przez placówki AAA Auto, podczas gdy rok wcześniej sprzedaż sięgnęła 86 tys. sztuk.

W Polsce spadek sięgnął 10 proc. W 2020 r. komisy AAA Auto sprzedały u nas 13,5 tys. pojazdów. Rok wcześniej było to prawie 15 tys., a założenia na 2020 r. mówiły o przekroczeniu poziomu 20 tys. szt – czytamy w dzienniku.

Kierownictwo Aures Holdings zdecydowało się zwolnić setki pracowników i wstrzymać plany zagranicznej ekspansji. Przypomnijmy, że kolejnym – po Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech – krajem, w którym miały się pojawić autokomisy AAA Auto, była Rumunia. Na podbój tego rynku firma miała ruszyć w 2021 r. Ten plan został odroczony – pisze dziennik.

Firma liczy na to, że w 2021 r. – o ile pandemia będzie pod kontrolą – w Polsce uda się wrócić do takiego poziomu sprzedaży, jaki osiągnięto w 2019 r. Ma także nadzieję, że uda się ponownie poszerzać sieć. Rok temu pod marką AAA Auto działało u nas w sumie 13 oddziałów, z których część prowadziła tylko skup, a cześć zarówno skup, jak i sprzedaż samochodów. Obecnie pozostało sześć podmiotów zajmujących się pełną obsługą samochodów oraz cztery zajmujące się wyłącznie skupem – analizuje „Puls Biznesu”.

Samar: Które marki straciły najmniej?

Źródło: samar.pl

Korzystając z danych ACEA, Samar sprawdził popularność poszczególnych producentów na europejskich rynkach w 2020 r. Które marki straciły najwięcej, a które nieco mniej? Najlepiej radziły sobie marki premium. Wśród nich najmniejszy spadek odnotowało Porsche (-7,6 proc.). Niewielkie spadki wykazała także sprzedaż innych marek premium: DS (-13,4 proc.), Volvo (-15,6 proc.), Lexusa (-16,4 proc.), Mercedesa (-17,3 proc.), BMW (-18,8 proc.) oraz Audi (-19,2 proc.). W gronie 10 producentów, którzy ponieśli najmniejsze straty wolumenowe są także marki popularne: Toyota (-12,7 proc.), Skoda (-15,7 proc.) i Kia (-17,1 proc.). Najbardziej drastyczny spadek w skali rynku odnotował w minionym roku smart (-75,8 proc.), który stracił 0,5 proc. udziału w rynku (do 0,2 proc.). Ponad 40-procentowy spadek rejestracji wykazały marki Mazda (-41,7 proc.) i Opel/Vauxhall (-40,4 proc.). Do tej drugiej marki należy także największy wskaźnik utraty udziału w rynku, wynoszący 1,1 proc. – czytamy w artykule.

Samar: Wiele wyzwań przed branżą

Źródło: samar.pl

Samar publikuje również wywiad z Pawłem Tuzinkiem, radcą prawnym Związku Dealerów Samochodów, prezesem Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Rozmowa dotyczy wyzwań, jakie stoją przed branżą dealerską w tym roku. Jedną z nowości będzie rejestracja aut za pośrednictwem salonu dealerskiego. – Bardzo czekamy na możliwość rejestracji samochodów poprzez salony, bo to duże ułatwienie dla dealerów i możliwość świadczenia dodatkowych usług klientom. Było to podstawowe zadanie lobbingowe ZDS w zeszłym roku i co ważne – zakończone powodzeniem. Problem stanowi jednak to, że mamy obecnie luty, nowe regulacje mają wejść w czerwcu, a w dalszym ciągu nie wiemy, jak będzie wyglądała procedura po stronie dealera – przyznaje Paweł Tuzinek. Samar pyta również o to, czego można się spodziewać po nowych rozporządzeniach GVO, które są zapowiadane na 2022 i 2023 rok. – Unia Europejska zmierza moim zdaniem do zamknięcia się i protekcjonizmu. A motoryzacja to tak naprawdę jedna z ostatnich branż, gdzie Stary Kontynent jest potęgą, bo w przypadku całej reszty zostaliśmy wysadzeni z siodła przez Amerykę i Azję. Oznaczać to będzie, że władze UE mogą spróbować iść w kierunku większej ochrony koncernów motoryzacyjnych, co zapewne nastąpi kosztem dealerów. Na bieżąco współpracujemy z kolegami z innych krajów w ramach organizacji AECDR i trzymamy rękę na pulsie. Kluczowe będzie w nowym GVO/BER zdjęcie obowiązku uzyskania zgody importera na transfer majątku w ramach tej samej sieci dealerskiej – mówi prezes Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Opowiada także o planach ZDS-u na przyszłość. – Na pewno będziemy chcieli „ruszyć” wspomnianą rejestrację profesjonalną. Chcemy, żeby została ona rozszerzona na serwisy samochodowe, czyli wprowadzenia tzw. tablic serwisowych. (…) Chcemy uregulowania kwestii szkody całkowitej, tak by auta (lub dokumenty) po zaistnieniu takowej nie wracały na rynek. Na pewno pojawią się kwestie dotyczące obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzanych z zagranicy oraz zawiadomień o ich nabyciu lub zbyciu – wylicza Paweł Tuzinek.

„Rzeczpospolita”: Mini auto ze Szwajcarii

Źródło: moto.rp.pl

Na koniec ciekawostka ze świata motoryzacji. Szwajcarska firma Micro opublikowała nowy raport o stanie projektu samochodu elektrycznego nazwanego Microlino 2.0. Pokazano już pierwszy prototyp, po którym mają pojawić się inne egzemplarze przedprodukcyjne, a latem 2020 r. rozpocznie się proces homologacji pojazdu. Szwajcarzy zaplanowali oficjalną prezentację wersji seryjnej i homologacji w Unii Europejskiej na 21 sierpnia. Co ciekawe, dwumiejscowy pojazd elektryczny ma długość zaledwie 2,43 metra. Mikro elektryk waży nieco ponad 500 kg, rozpędza się do prędkości 90 km/h. Akumulatory o pojemności 8 lub 14,4 kWh mają zapewniać zasięg 125 lub 200 km. Cena podstawowa powinna wahać się w okolicy 12 000 euro – pisze „Rzeczpospolita”.

17/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: JLR stawia na „elektryki”

Zaczynamy od nowej strategii koncernu Jaguar Land Rover o nazwie „Reimagine”. Firma zdecydowała, że przeprowadzi elektryfikację obu swoich marek. Zgodnie z planem Jaguar do 2025 r. stanie się marką w pełni elektryczną z całkowicie nową paletą modeli. Tymczasem Land Rover ma od 2024 r. wprowadzać na rynek elektryczne wersje wszystkich sześciu obecnie istniejących modeli.

KPMG i PZPM przedstawiły nowy „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych”. Jego wyniki wskazują na większy optymizm w branży niż w połowie ubiegłego roku. 44 proc. ankietowanych firm motoryzacyjnych prognozuje, że powrót do sytuacji sprzed pandemii zajmie im 2 lata. Z kolei co 5. respondent badania uważa, że sytuacja wróci do normy w ciągu roku.

Grupa Zdunek rozpoczęła prace budowlane przy nowym salonie BMW w Gdańsku. Serwis Moto3m. pl informuje, że w salonie eksponowanych będzie kilkanaście nowych samochodów na dwóch kondygnacjach.

Jaguar Land Rover, Wirtualny Nowy Przemysł: Nowa strategia JLR

Koncern Jaguar Land Rover przedstawił strategię na przyszłość o nazwie „Reimagine”. Firma zamierza przeznaczać 2,5 mld funtów rocznie na przejście swoich samochodów na silniki elektryczne. Zgodnie z planem przedstawionym przez nowego prezesa Jaguar Land Rover Thierry’ego Bollore, Jaguar do 2025 r. stanie się marką w pełni elektryczną z całkowicie nową paletą modeli – relacjonuje Wirtualny Nowy Przemysł.

Land Rover ma od 2024 r. wprowadzać na rynek elektryczne wersje wszystkich sześciu obecnie istniejących modeli. Do końca obecnej dekady samochody elektryczne powinny stanowić ok. 60 proc. sprzedaży tej marki.

Celem JLR jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto w całym łańcuchu dostaw, produktach i działalności do 2039 r. Firma będzie również dążyła do uzyskania wyższego poziomu marż. Jaguar Land Rover jest na drodze do dwucyfrowych marż EBIT i dodatnich przepływów pieniężnych, z ambicją osiągnięcia dodatniego salda gotówkowego netto do 2025 r. – czytamy w komunikacie koncernu.

PZPM: Branża motoryzacyjna w lepszych nastrojach

Źródło: pzpm.org.pl

Wyniki najnowszego badania KPMG i PZPM pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wskazują na większy optymizm w branży niż w połowie ubiegłego roku. Z najnowszej edycji badania wynika, że wskaźnik nastrojów menedżerów wynosi 50 pkt i jest wyższy o 30 pkt w porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania, przeprowadzonego w połowie 2020 r. W komunikacie czytamy, że wskaźnik nastrojów menedżerów dotyczący przyszłości sektora wynosi 60 pkt, co przekłada się na wzrost o 16 pkt w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca 2020 r. Nastroje dystrybutorów względem perspektyw dla branży poprawiły się od tego czasu o 25 pkt, osiągając wartość 67 pkt, a w grupie producentów motoryzacyjnych (pojazdów, zabudów lub części zamiennych) wskaźnik wzrósł o 9 pkt do poziomu 57 pkt.

Co respondenci myślą o perspektywach na przyszłość? Połowa ankietowanych dystrybutorów oraz 4 na 10 producentów przewiduje poprawę sytuacji w branży w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 1/3 zarówno dystrybutorów, jak i producentów uważa, że sytuacja sektora motoryzacyjnego przez najbliższy rok nie ulegnie zmianie. Z drugiej strony 26 proc. przedstawicieli producentów oraz 17 proc. przedstawicieli dystrybutorów uważa, że sytuacja w branży motoryzacyjnej ulegnie pogorszeniu lub zdecydowanemu pogorszeniu.

Firmy biorące udział w badaniu przyznały, że wybuch pandemii i jej gospodarcze następstwa skutkowały spadkiem sprzedaży (83 proc.). 71 proc. firm musiało zmierzyć się z problemami związanymi z zakłóceniem łańcucha dostaw, a 40 proc. zredukowało etaty i tyle samo obniżyło wynagrodzenia swoich pracowników. Co 6. firma wystąpiła z wnioskiem o pomoc oferowaną w ramach tzw. tarcz antykryzysowych.

44 proc. ankietowanych firm motoryzacyjnych prognozuje, że dojście do sytuacji sprzed pandemii zajmie im 2 lata. Co 5. respondent badania uważa, że sytuacja wróci do normalności w ciągu roku. Z kolei 8 proc. badanych nie spodziewa się w ogóle powrotu do sytuacji sprzed pandemii. 2/3 ankietowanych producentów i dystrybutorów spodziewa się dalszego wzrostu znaczenia wirtualnych salonów umożliwiających sprzedaż samochodów online.

Moto3m: Grupa Zdunek buduje nowy salon BMW

Źródło: moto3m.pl

Przy ulicy Miałki Szlak 43/45 w Gdańsku rozpoczęły się prace budowlane przy nowym salonie BMW należącym do Grupy Zdunek. W salonie eksponowanych będzie kilkanaście nowych samochodów na dwóch kondygnacjach. Ponadto w obiekcie zlokalizowana będzie także hala sprzedaży samochodów używanych. Dotychczasowy salon od strony Miałkiego Szlaku zostanie w całości zaadoptowany na potrzeby działu motocyklowego, czyli BMW Motorrad – informuje serwis Moto3m. pl.

Volkswagen: Polacy mało wiedzą o hybrydach

Źródło: Volkswagen

Z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen wynika, że ośmiu na dziesięciu ankietowanych Polaków deklaruje, że orientuje się, czym są samochody hybrydowe. 36 proc. respondentów twierdzi, że wie, czym różnią się zwykłe hybrydy (HEV) od hybryd typu plug-in (PHEV). 64 proc. przyznaje otwarcie, że nie ma wiedzy, która pozwala odróżnić oba rodzaje napędów.

Zdaniem 26 proc. badanych każdy samochód hybrydowy może być ładowany z zewnętrznego źródła, czyli np. z domowego gniazdka lub z publicznej ładowarki. 13 proc. twierdzi, że w ten sposób można ładować tylko zwykłą hybrydę, a 14 proc. – że ani HEV, ani PHEV nie może być ładowany w ten sposób. Oznacza to, że 39 proc. ankietowanych jest zdania, że zwykłą hybrydę można ładować z zewnętrznego źródła. Tylko 46 proc. respondentów wskazało poprawną odpowiedź, czyli hybrydę typu plug-in.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Inflacja pnie się w górę

Według wstępnych danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w styczniu średnio o 2,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny poszły w górę o 1,2 proc. Większy miesięczny wzrost ostatni raz zanotowano w styczniu 2000 r. Było to 1,8 proc. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Ekonomiści zwracają uwagę, że styczniowe wzrosty były związane nie tyle z presją cenową wynikającą z procesów gospodarczych, ile ze wzrostem cen administrowanych. – Skumulowało się wiele podwyżek wynikających z wyższych podatków, cen regulowanych. Wprowadzono podatek cukrowy, opłatę mocową, mamy wyższy abonament RTV, w wielu miejscach w górę poszły ceny biletów, opłaty parkingowe – wylicza Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska.

Nissan: Nowe auta dostawcze produkowane we Francji

Nissan potwierdził plany dotyczące nowej generacji małych samochodów dostawczych dla klientów w Europie. Firma informuje, że przyszła gama małych samochodów dostawczych Nissana będzie produkowana w Maubeuge we Francji. Wśród nowych aut znajdą się pojazdy w pełni elektryczne i z silnikami spalinowymi, a także warianty osobowe i użytkowe o różnych rozmiarach.

16/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Branża leasingowa odrobi straty w 2021 r.

Związek Polskiego Leasingu informuje, że branża leasingowa w 2020 r. udzieliła łącznego finansowania o wartości 70,1 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie -10,1 proc. r/r. W ubiegłym roku branża sfinansowała pojazdy lekkie o łącznej wartości 33,3 mld zł, co stanowiło wynik o 5,7 proc. niższy niż rok wcześniej. – Z analizy ZPL wynika, że w ciągu 2021 r. branża leasingowa odrobi straty wywołane przez pandemię COVID-19 i wróci do poziomu finansowania sprzed kryzysu – mówi Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Firma analityczna LMC szacuje, że niedobór półprzewodników kosztował przemysł samochodowy co najmniej 450 tys. utraconych jednostek produkcji tylko w styczniu i lutym br. Według IHS Markit z powodu deficytu podzespołów elektronicznych w pierwszym kwartale roku zostanie utraconych 672 tys. pojazdów.

Na warszawskiej Woli otwarto pierwszy w Polsce i trzeci na świecie butikowy concept store marki CUPRA. W salonie można zapoznać się z autami marki, jak również z kolekcją specjalnych akcesoriów i gadżetów.

ZPL: W tym roku rynek wróci do poziomu sprzed pandemii

Źródło: leasing.org.pl

Związek Polskiego Leasingu opublikował najnowsze dane dotyczące rynku leasingu w Polsce. Wynika z nich, że branża leasingowa w 2020 r. udzieliła łącznego finansowania o wartości 70,1 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie -10,1 proc. (r/r.). – Pozytywny sygnał dla przedsiębiorstw jest taki, że z analizy ZPL wynika, że w ciągu 2021 r. branża leasingowa odrobi straty wywołane przez pandemię COVID-19 i wróci do poziomu finansowania sprzed kryzysu, co oznacza odbicie rynku – mówi Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

W 2020 r., przy pomocy leasingu i pożyczki inwestycyjnej, przedsiębiorcy najczęściej finansowali pojazdy lekkie (mające 47,5 proc. w strukturze rynku leasingu) oraz maszyny i inne urządzenia (odpowiadające za 29,1 proc.). Branża leasingowa w 2020 r. sfinansowała pojazdy lekkie (tj. pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 t.) o łącznej wartości 33,3 mld zł, co stanowiło wynik o 5,7 proc. niższy niż rok wcześniej.

Automotive News: Rosnący problem z produkcją aut

Problem z dostępnością podzespołów elektronicznych wciąż hamuje produkcję nowych aut w Europie i na świecie. Z szacunków firmy analitycznej LMC wynika, że niedobór półprzewodników kosztował przemysł samochodowy co najmniej 450 tys. utraconych jednostek produkcji tylko w styczniu i lutym br. LMC prognozuje obecnie, że globalna produkcja spadnie o 10 proc. w pierwszym kwartale roku w porównaniu z rokiem 2019. Przekłada się to na ogólną utratę 1,1 mln pojazdów. 600 do 700 tys. aut z tej puli zostanie utraconych z uwagi na niedobór czipów, a pozostała część z powodu ponownych blokad dotyczących koronawirusa.

Tymczasem firma IHS Markit twierdzi, że z powodu deficytu czipów w pierwszym kwartale roku zostanie utraconych 672 tys. pojazdów.

LMC prognozuje, że produkcja aut w Europie spadnie o 17 proc. w pierwszym kwartale bieżącego roku w porównaniu z rokiem 2019.

SEAT: CUPRA Studio w Warszawie

Źródło: seatmedia.pl

Na warszawskiej Woli otwarto pierwszy w Polsce butikowy concept store marki CUPRA o nazwie CUPRA Studio. Obiekt łączy funkcję butikowego concept store’u z miejscem wydarzeń kulturalnych i lifestyle’owych. Jest jednym z trzech takich miejsc na świecie – obok Mexico City oraz Hamburga. Podczas wizyty goście mogą skorzystać z pomocy ekspertów marki – CUPRA Masterów. Wnętrze salonu zostało zaprojektowane zgodnie z najnowszymi światowymi trendami. Oprócz ekspozycji specjalnych akcesoriów, które uwydatniają styl marki CUPRA, a także gadżetów lifestyle’owych, znajduje się tu pełna gama aktualnych modeli marki, jak Formentor, Ateca czy Leon. W 2021 r. trafi tu również pierwszy produkcyjny, w pełni elektryczny model marki – CUPRA el-Born.

BMG Goworowski: Salon Mercedes-Benz przy Łużyckiej z nagrodą „Czas Gdyni”

Źródło: BMG Goworowski

10 lutego Gdynia obchodziła 95-lecie nadania praw miejskich. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”, a także nagrody plebiscytu „Czas Gdyni”, który wyróżnia gdyńskie inwestycje w dwóch kategoriach: „inwestycje” i „architektura”. Firma BMG Goworowski otrzymała wyróżnienie w kategorii „inwestycja” za swój nowy salon marki Mercedes-Benz znajdujący się w Gdyni przy ulicy Łużyckiej 9.

Automotive News: Niemieccy producenci obawiają się przestojów w produkcji

Źródło: autonews.com

Od niedzieli tylko obywatele i mieszkańcy Niemiec mogą wjeżdżać do kraju z Czech i austriackiego Tyrolu – dwóch stref, w których rozpowszechnione są bardziej zakaźne warianty koronawirusa. Według niemieckiego stowarzyszenia producentów samochodów VDA, nowe restrykcje na granicy Niemiec z Czechami grożą przerwaniem łańcucha dostaw w motoryzacji i mogą wywołać falę przestojów w produkcji. Automotive News wskazuje, że BMW i Grupa Volkswagen prowadzą zakłady w pobliżu granic Niemiec, które są uzależnione od dostaw części samochodowych, zwłaszcza z Czech. – Uważnie obserwujemy sytuację i mamy nadzieję, że części będą w stanie płynnie przekraczać granicę – powiedział rzecznik VDA.

15/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Wzrost na początku lutego

Zaczynamy od wyników rejestracji z pierwszej dekady lutego. PZPM informuje, że w tym czasie odnotowano w Polsce 15 163 rejestracje aut osobowych i dostawczych, czyli o 32,4 proc. więcej niż przed rokiem. Auta osobowe mają na koncie wzrost o 28 proc.

Niemieckie władze zdecydowały o utrzymaniu obecnego lockdownu, dotyczącego także salonów samochodowych, do 7 marca. Tamtejsi dealerzy apelują o przedłużenie rządowej pomocy finansowej.

Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy gospodarcze, z których wynika, że gospodarka UE urośnie o 3,7 proc. w 2021 r. i 3,9 proc. w roku 2022. W Polsce wzrost PKB ma wynieść 3,1 proc. w tym roku i 5,1 proc. w 2022 r.

PZPM: 28 proc. wzrostu w „osobówkach”

Źródło: pzpm.org.pl

W ciągu pierwszych 10 dni lutego zarejestrowano 13 314 nowych samochodów osobowych, o 28,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większy wzrost mają na koncie samochody dostawcze. 1 849 takich pojazdów to aż o 73,5 proc. więcej niż przed rokiem. Łącznie, w ciągu pierwszej dekady lutego odnotowano 15 163 rejestracje aut osobowych i dostawczych, czyli o 32,4 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Samar: Przybywa aut na prąd

Źródło: samar.pl

Samar informuje, że po pierwszym miesiącu 2021 r. liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 t z wtyczką wyniosła 20 959 szt., z czego 10 010  szt. stanowią modele w pełni elektryczne (47,8 proc.), a 10 949 szt. – hybrydy plug-in (udział 52,2 proc.). W  bazie park samochodów – stan w dniu 31 stycznia 2021 roku – dominują wtyczkowozy pochodzące od autoryzowanych dealerów. Z salonów na krajowe drogi wyjechało łącznie 15 166 aut, co stanowi 72 proc. rynku. 5 793 samochody sprowadzono do Polski z zagranicy jako pojazdy używane – czytamy w artykule. Zdecydowanie więcej samochodów z wtyczką zarejestrowały dotychczas firmy (14 699 szt.), osoby prywatne są właścicielami pozostałych 6 290 aut.

Wirtualny Nowy Przemysł: W Polsce najwięcej Volkswagenów

Źródło: wnp.pl

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM poinformował, że w styczniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów przybyło niemal 123 tys. pojazdów, w tym niemal 91,5 tys. osobowych. Najpopularniejsze rejestrowane marki to Volkswagen, Toyota i Ford. Na kolejnych miejscach pod względem popularności wśród nowo rejestrowanych w styczniu 2021 r. pojazdów znalazły się: Opel, Audi, Skoda, BMW, Renault, Mercedes-Benz i Peugeot.

Z danych CEP wynika, że w Polsce najwięcej jest Volkswagenów – 2 727 004 szt. Na drugim miejscu są Fordy – 1 496 675 szt. Trzecia lokata należy do Toyoty z liczbą 1 116 265 aut.

Automotive News: Niemieccy dealerzy apelują o wsparcie

Źródło: autonews.com

Na spotkaniu rządów federalnych i stanowych pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel zdecydowano o utrzymaniu w Niemczech obecnych obostrzeń względem tych sektorów biznesu, które nie są postrzegane jako kluczowe, w tym salonów samochodowych, do 7 marca. Środek ten obowiązuje już od połowy grudnia. Przed spotkaniem w Berlinie organizacja branżowa ZDK ostrzegła rząd, że wielu dealerom grozi bankructwo, jeśli lockdown w Niemczech będzie trwał także w marcu i kwietniu. – Liczyliśmy na ponowne otwarcie naszych biznesów na sezon wiosenny ze względu na bardzo niskie ryzyko infekcji w salonach – powiedział Jürgen Karpinski, prezes ZDK. Wobec ostatnich decyzji niemieckich władz ZDK apeluje do rządu o przedłużenie na drugą połowę bieżącego roku pomocy publicznej dla firm dotkniętych koronawirusem, która ma wygasnąć pod koniec czerwca.

Niemiecki rząd wraz z władzami regionalnymi zdecydował, że mniej istotne przedsiębiorstwa pozostaną zamknięte, dopóki siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na region nie spadnie do poziomu 35 nowych przypadków koronawirusa lub mniej na każde 100 tys. mieszkańców przez co najmniej trzy kolejne dni.

„Rzeczpospolita”, „Puls Biznesu”: KE liczy na wzrost gospodarczy

Źródło: rp.plpb.pl

Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy gospodarcze. Wynika z nich, że gospodarka UE wzrośnie o 3,7 proc. w 2021 r. i 3,9 proc. w roku 2022. W Polsce ta dynamika będzie szybsza, bo wzrost PKB ma wynieść 3,1 proc. w tym roku i 5,1 proc. w 2022 r. Z szacunków KE wynika, że w 2020 r. jedyną gospodarką ze wzrostem była Irlandia, której PKB był wyższy o 3 proc. Nieźle wypadła też Litwa, gdzie PKB zmniejszył się o 0,9 proc. Następna jest Polska, ze spadkiem o 2,8 proc. Jak wygląda koniec listy? W Hiszpanii PKB zmniejszył się o 11 proc., w Grecji o 10 proc. na Malcie o 9 proc., a we Włoszech o 8,8 proc.

ACEA: UE potrzebuje więcej ładowarek

Źródło: acea.be

Organizacje ACEA, T&E i BEUC skierowały do Komisji Europejskiej wspólne pismo w sprawie przeglądu dyrektywy dotyczącej infrastruktury paliw alternatywnych. Wynika z niego, że Unia Europejska powinna wyznaczyć wiążące cele dla uruchomienia miliona publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych do 2024 r. i trzech milionów do 2029 r., aby dać konsumentom pewność przejścia na technologię aut elektrycznych. – Europejscy producenci samochodów są motorem przejścia na elektromobilność i dosłownie wyprzedzają się nawzajem, wprowadzając nowe samochody elektryczne. Jednak powodzenie tego ogromnego wysiłku jest poważnie zagrożone przez opóźnioną instalację infrastruktury ładowania w UE. Komisja Europejska musi szybko podjąć działania i ustalić wiążące cele w zakresie rozbudowy infrastruktury ładowania w państwach członkowskich. W przeciwnym razie zagrożone są nawet obecne cele redukcyjne w walce ze zmianami klimatu. Oprócz publicznej infrastruktury ładowania musimy również położyć większy nacisk na ładowanie w miejscu pracy i w domu – powiedział Oliver Zipse, prezes ACEA i dyrektor generalny BMW.

W piśmie czytamy, że cele dotyczące rozbudowy infrastruktury ładowania powinny być przydzielane każdemu krajowi w oparciu o prostą i uczciwą metodologię, która uwzględnia takie czynniki, jak dostępność prywatnych ładowarek. Liczba publicznie dostępnych ładowarek powinna rosnąć wraz z liczbą pojazdów elektrycznych na drogach.

12/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Kia stawia na „elektryki”

Wirtualny Nowy Przemysł pisze o nowej strategii Kia Corporation. Plan zakłada, że odsetek aut elektrycznych i hybrydowych w sprzedaży Kii wzrośnie z 10 proc. w tym roku do 40 proc. w roku 2030. Marka oprze swoją przyszłość na trzech filarach: samochodach elektrycznych, samochodach specjalnych dla biznesu i usługach nowej mobilności. Koncern deklaruje także wzrost zysku operacyjnego w tym roku o 70 proc.

Ignacy Morawski, dyrektor SpotData i główny ekonomista „Pulsu Biznesu” analizuje styczniowe wyniki rejestracji aut w Polsce. – Z moich szacunków wynika, że odsezonowany spadek rejestracji wyniósł 11,1 proc. rok do roku – nie był tak głęboki, jak sugerują surowe dane. Jest to oczywiście wynik słaby, spójny z głębokim spowolnieniem gospodarki, ale nie dochodzi już na rynku do tak poważnych zaburzeń jak podczas wiosennych restrykcji – pisze Morawski.

Amerykańska administracja będzie korzystać z aut elektrycznych, wyprodukowanych w USA – zapowiada prezydent Joe Biden. Według General Services Administration w 2019 r. rząd USA posiadał 645 tys. pojazdów. Zdaniem Reutersa wymiana floty pojazdów może kosztować 20 mld dolarów lub więcej.

Kia, Wirtualny Nowy Przemysł: Kia zdradza plany na przyszłość

Prezes Kia Corporation Ho-sung Song ogłosił zmiany w strategii firmy, która w roku 2030 chce osiągnąć 40 proc. udziału aut hybrydowych i elektrycznych w swojej masie sprzedaży. W tymże roku Kia ze sprzedażą aut elektrycznych na poziomie 880 tys. chce zostać globalnym liderem tego segmentu. Plan zakłada, że odsetek aut elektrycznych i hybrydowych wzrośnie z 10 proc. w tym roku do 22 proc. w 2025.

Marka oprze swoją przyszłość na trzech filarach: samochodach elektrycznych, samochodach specjalnych dla biznesu i usługach nowej mobilności. Według prezesa Kia Corporation koncern znacznie poprawi zyskowność aut elektrycznych już w tym roku, wypuszczając na rynek model CV. W roku 2025 Kia chce już zarabiać na samochodach elektrycznych tak samo, jak na spalinowych. Tajemnica sukcesu to z jednej strony efekt skali, a z drugiej redukcja kosztów materiałowych – relacjonuje Wirtualny Nowy Przemysł.

W artykule czytamy, że w tym roku Kia chce sprzedać 2,922 mln samochodów, co stanowi wzrost o 12,1 proc. rok do roku. Niemal jedenastoprocentowy wzrost koncern przewiduje w przychodach, które mają sięgnąć 65,6 bln wonów, czyli 218,69 mld złotych. Zysk operacyjny ma natomiast skoczyć aż o 70 proc., do 3,5 bln wonów, czyli 11,67 mld złotych. Prezes firmy zapowiedział także, że wielkość marży operacyjnej będzie wyższa niż koncern zapowiadał w ubiegłym roku. Obecnie ma sięgnąć 5,4 proc. w tym roku i 7,9 proc. w roku 2025.

„Puls Biznesu”: Styczeń trudny dla motoryzacji

Źródło: pb.pl

Ignacy Morawski, dyrektor SpotData i główny ekonomista „Pulsu Biznesu”, na łamach dziennika dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat wyników sektora motoryzacyjnego z początku roku. Według danych Samaru w styczniu zarejestrowano w Polsce 32 266 samochodów osobowych, czyli o 18,26 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. – Z moich szacunków wynika, że odsezonowany spadek rejestracji wyniósł 11,1 proc. rok do roku – nie był tak głęboki, jak sugerują surowe dane. Jest to oczywiście wynik słaby, spójny z głębokim spowolnieniem gospodarki, ale nie dochodzi już na rynku do tak poważnych zaburzeń jak podczas wiosennych restrykcji – pisze Morawski.

Jego zdaniem najlepszym sposobem zobrazowania sytuacji rynku może być uśrednienie danych rejestracyjnych z grudnia i stycznia. – Dynamika rejestracji wynosi wtedy -8,3 proc. I to jest prawdopodobnie najlepszy wskaźnik trendów w sprzedaży. Rynek wciąż znajduje się poniżej poziomów aktywności sprzed epidemii ze względu na ograniczony popyt i słabe nastroje – analizuje dyrektor SpotData.

W artykule czytamy, że według analiz firmy badawczej Wards Intelligence, ze względu na ograniczenia podażowe w pierwszym kwartale produkcja samochodów na świecie będzie o milion sztuk mniejsza niż pierwotnie zakładano. – Jednak analizy wskazują, że od drugiego kwartału produkcja powinna nadrabiać straty. Jednocześnie będzie to okres, kiedy poprawić się powinien popyt na samochody. Prognoza, że cały rynek aut osobowych urośnie w tym roku w dwucyfrowym tempie, jest wciąż aktualna – uważa Morawski.

Samar: 8,5 tys. aut na prąd w styczniu

Źródło: samar.pl

W styczniu zarejestrowano w Polsce 8 505 nowych, osobowych samochodów elektrycznych i hybrydowych. Rezultat ten jest o 26 proc. mniejszy niż w grudniu, ale o 67 proc. lepszy w zestawieniu ze styczniem roku ubiegłego. Segment klasycznych hybryd miał na swoim koncie w styczniu br. 3 986 rejestracji. To wynik o 27 proc. mniejszy niż w grudniu ubiegłego roku, ale też o 27 proc. lepszy w zestawieniu ze styczniem 2020 r.

Drugą pod względem liczby rejestracji grupę samochodów z alternatywnym napędem stanowiły tzw. miękkie hybrydy. W Polsce zarejestrowanych zostało 3 915 takich samochodów, o 13 proc. mniej niż w grudniu 2020 r., ale o 154 proc. więcej niż w styczniu roku ubiegłego. Kolejne miejsce pod względem wielkości rejestracji zajęły hybrydy typu plug-in. W pierwszym miesiącu nowego roku wydziały komunikacji zanotowały w swoich bazach 456 hybryd ładowanych z gniazdka, o 49 proc. mniej w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 119 proc. więcej w zestawieniu ze styczniem 2020 r. Najmniej jest aut wyłącznie elektrycznych. W styczniu 2021 r. zarejestrowanych zostało 148 egzemplarzy takich pojazdów, o 79 proc. mniej niż w grudniu oraz o 31 proc. mniej w zestawieniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Automotive News: Rivian zbuduje fabrykę w Europie?

Źródło: autonews.com

Źródła agencji Bloomberga informują, że Rivian, producent pojazdów elektrycznych wspierany przez firmę Amazon, szuka w Europie lokalizacji pod budowę nowej fabryki. Według tych doniesień Rivian prawdopodobnie najpierw wyprodukowałby samochód dostawczy dla Amazona, a później powstałyby  modele aut dla konsumentów. Automotive News pisze, że jako lokalizację fabryki rozważa się kilka krajów, w tym Wielką Brytanię, Niemcy i Węgry. Pod uwagę brane są również kraje poza Unią Europejską. Przedstawiciele Riviana odmówili komentarza w tej sprawie.

„Rzeczpospolita”: Biden chce elektrycznej floty

Źródło: moto.rp.pl

Według doniesień agencji Reutera nowy prezydent USA Joe Biden chce, by rządowa flota aut została wymieniona na elektryczną. – Rząd federalny posiada ogromną flotę pojazdów, którą zamierzamy zastąpić ekologicznymi pojazdami elektrycznymi, wyprodukowanymi tutaj, w Ameryce, przez amerykańskich pracowników – powiedział Joe Biden. Według General Services Administration w 2019 r. rząd USA posiadał 645 tys. pojazdów. Zdaniem Reutersa wymiana floty pojazdów może kosztować 20 mld dolarów lub więcej.

AAA AUTO: Mniej aut używanych na rynku

Źródło: AAA AUTO

Według analiz AAA AUTO liczba samochodów używanych w wieku do 5 lat oferowanych na sprzedaż w 2020 r. była niższa o 13 034 szt. niż w roku 2019. W ubiegłym roku na rynku wtórnym zaoferowano 203 499 aut w wieku do 5 lat i z przebiegiem do 50 tys. km. Mediana ceny takich aut wzrosła o 3 060 zł, z 76 840 zł w 2019 r. do 79 900 zł. rok później.

11/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Firmy napędzają elektromobilność

Związek Polskiego Leasingu informuje, że w 2020 r. nabywcy instytucjonalni odpowiadali za rejestracje 85,4 proc. nowych pojazdów elektrycznych w Polsce. Tego rodzaju nabywcy zarejestrowali w ubiegłym roku 6 914 nowych elektrycznych samochodów osobowych, z czego 51,6 proc. pojazdów zarejestrowały firmy leasingowe, firmy CFM i rent a car, 35,1 proc. dealerzy lub inni sprzedawcy, 6,9 proc. importerzy, natomiast za 6,4 proc. rejestracji odpowiadały pozostałe firmy.

W styczniu wydziały komunikacji w Polsce zarejestrowały 6 555 nowych pojazdów użytkowych, czyli samochodów dostawczych (w tym minibusów) oraz ciężarowych. To wynik o 44,13 proc. mniejszy niż w grudniu, ale jednocześnie o 1,66 proc. wyższy w zestawieniu ze styczniem 2020 r.

Koncern Hyundai poinformował, że nie prowadzi rozmów z firmą Apple w sprawie autonomicznych pojazdów doładowywanych elektrycznie. Ogłoszenie to spowodowało, że akcje Hyundaia spadły o 6 proc., tracąc 3 mld dolarów wartości rynkowej.

ZPL: „Elektryki” korzystają z leasingu

Źródło: leasing.org.pl

Związek Polskiego Leasingu informuje, że pod koniec grudnia 2020 r. po polskich drogach jeździło 18 875 elektrycznych samochodów osobowych. W ubiegłym roku przybyło 8 099 nowych aut z tego segmentu. W 2020 r. nabywcy instytucjonalni zarejestrowali 6 914 nowych elektrycznych samochodów osobowych, z czego 51,6 proc. pojazdów zarejestrowały firmy leasingowe, firmy CFM i rent a car, 35,1 proc. dealerzy lub inni sprzedawcy, 6,9 proc. importerzy, natomiast za 6,4 proc. rejestracji odpowiadały pozostałe firmy.

W ubiegłym roku nabywcy instytucjonalni odpowiadali za rejestracje 85,4 proc. nowych „elektryków” i 18,6 proc. rejestracji pojazdów używanych sprowadzonych w tym czasie do Polski. Odmienna proporcja jest widoczna w przypadku wyborów klientów indywidualnych – w ubiegłym roku zarejestrowali oni 81,4 proc. używanych samochodów elektrycznych zza granicy i zaledwie 14,6 proc. nowych aut na prąd.

Samar: Użytkowych więcej niż rok temu

Źródło: samar.pl

Według danych z CEPiK-u w styczniu wydziały komunikacji w Polsce zarejestrowały 6 555 nowych pojazdów użytkowych, czyli samochodów dostawczych (w tym minibusów) oraz ciężarowych. To wynik o 44,13 proc. mniejszy niż w grudniu, ale jednocześnie o 1,66 proc. wyższy w zestawieniu ze styczniem 2020 r.

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 5 100 nowych samochodów dostawczych o DMC do sześciu ton. To wynik o 46,17 proc. mniejszy niż w grudniu, ale o 0,14 proc. (siedem egzemplarzy) większy, w porównaniu ze styczniem 2020 r.

Automotive News, Grupa Autovista: Hyundai nie prowadzi rozmów z Apple

Wbrew wcześniejszym informacjom płynącym z mediów, koncern Hyundai poinformował, że nie prowadzi rozmów z Apple w sprawie autonomicznych pojazdów doładowywanych elektrycznie. Ogłoszenie to spowodowało, że akcje Hyundaia spadły o 6 proc., tracąc 3 mld dolarów ze swojej wartości rynkowej. Udziały w należącej do grupy Hyundai marce Kia, która w lokalnych mediach była wskazywana jako prawdopodobny partner operacyjny Apple, spadły aż o 15 proc. – Otrzymujemy prośby o współpracę w zakresie wspólnego rozwoju autonomicznych pojazdów elektrycznych od różnych firm, ale są one na wczesnym etapie i nic nie zostało postanowione – poinformowali w poniedziałek koreańscy producenci samochodów.

Wirtualny Nowy Przemysł: Ile kosztuje jazda autem na prąd?

Źródło: wnp.pl

W ramach kampanii społecznej elektromobilni. pl uruchomiono wirtualną porównywarkę, która pozwala oszacować koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu. Z danych porównywarki wynika, że w przypadku uwzględnienia w analizie kompaktowego Volkswagena ID.3, średniego, rocznego przebiegu w Polsce na poziomie 13 426 km oraz realizację 80 proc. ładowań z wykorzystaniem domowego źródła prądu, zapotrzebowanie na energię elektryczną dla samochodu wyniesie 1488 kWh. Przy wyborze taryfy G12 operatora PGE, założono, że wspomniane 80 proc. ładowań odbywać się będzie w porze nocnej. Z analizy wynika, że we wszystkich sprawdzanych wariantach najkorzystniej wypadła taryfa G12. Wirtualny Nowy Przemysł relacjonuje, że koszt przejechania 100 km wynosi wówczas 7,4 zł. Porównywalny samochód z silnikiem spalinowym pokona ten dystans za ok. 30 zł.

„Puls Biznesu”: W Europie przybywa aut na prąd

Źródło: pb.pl

Powołując się na dane ACEA, „Puls Biznesu” pisze, że w czwartym kwartale 2020 r. prawie co szósty samochód osobowy zarejestrowany w Unii Europejskiej był pojazdem umożliwiającym zewnętrzne ładowanie prądem (16,5 proc.). Liczba rejestracji aut ładowanych z gniazdka (elektrycznych i hybryd typu plug-in) wzrosła o niespełna 263 proc. Zarejestrowano blisko pół miliona takich samochodów, wobec 131 tys. w ostatnim kwartale 2019 r. Liczba rejestracji aut bateryjnych w analizowanym okresie była większa o 216,9 proc., a hybryd typu plug-in o 331 proc.

10/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Rosną problemy niemieckich dealerów

Automotive News zwraca uwagę na coraz trudniejszą sytuację niemieckich dealerów. Tamtejsze salony samochodowe są zamknięte od połowy grudnia, kiedy niemiecki rząd zaostrzył środki mające spowolnić wzrost liczby przypadków koronawirusa. Stowarzyszenie branżowe ZDK ostrzega, że zamknięcie salonów w marcu i kwietniu może doprowadzić do bankructwa części dealerów.

British Automotive Holding postanowił kontynuować działalność dealerską w odniesieniu do spółek ze swojej grupy kapitałowej. Zarząd firmy chce wypracować warunki niezbędne do dalszego rozwoju w zakresie obrotu pojazdami zarówno marek Jaguar i Land Rover, jak i innych brandów.

„Rzeczpospolita” publikuje wywiad z Mariuszem Nyczem, dyrektorem Customer Experience w Volvo Car Poland, który mówi o planach na obecny rok. – Chcielibyśmy rosnąć dwucyfrowo. Ambicje mamy naprawdę duże. Co nam się uda osiągnąć? Nie wiem, bo z dużą pokorą podchodzimy do roku 2021 – wskazuje Nycz.

Automotive News: Niemieccy dealerzy pod ścianą

Źródło: autonews.com

Automotive News pisze, że salony samochodowe w Niemczech są zamknięte od połowy grudnia, kiedy niemiecki rząd zaostrzył środki mające spowolnić wzrost liczby przypadków koronawirusa. Stowarzyszenie branżowe ZDK podkreśla, że dealerzy są w coraz trudniejszej sytuacji. Problemy z dostawami szczepionek mogą spowodować, że niemiecki rząd zdecyduje się przedłużyć obecne restrykcje. ZDK ostrzega, że możliwe zamknięcie salonów w marcu i kwietniu, tradycyjnie najsilniejszych miesiącach pod względem sprzedaży samochodów, może doprowadzić do bankructwa części dealerów.

Money, Wirtualny Nowy Przemysł: BAH będzie kontynuował działalność dealerską

Źródło: money.plwnp.pl

Po przeprowadzeniu analizy i oceny aktualnej sytuacji biznesowej British Automotive Holding postanowił kontynuować działalność dealerską w odniesieniu do spółek ze swojej grupy kapitałowej. Przypomnijmy, że 30 listopada 2020 r. spółka zależna BAH – British Automotive Polska przestała być importerem samochodów Jaguar i Land Rover. Firma prowadzi negocjacje w sprawie porozumienia z Jaguar Land Rover. – Stan na dzień podjętego przez zarząd emitenta postanowienia o kontynuacji działalności dealerskiej jest taki, że porozumienie z JLR oraz z Inchcape PLC nie zostało osiągnięte w pełnym zakresie. Do uzgodnień w zakresie operacyjnego przejęcia przez IPLC działalności importerskiej doszło i przejęcie to już nastąpiło, jednak dotychczas nie zostały ustalone warunki rozliczeń finansowych – czytamy w komunikacie.

BAH przyznaje, że podejmowała działania zmierzające do ewentualnej sprzedaży części aktywów. Zaangażowano w tym celu zewnętrznego doradcę, ale firma informuje, że „efekty tych działań w żadnej mierze nie spełniły oczekiwań. Nie został wskazany ani jeden podmiot realnie zainteresowany nabyciem całej sieci dealerskiej”. –  Próba sprzedaży poszczególnych, wybranych spółek dealerskich, z jednej strony nie doprowadziłaby do istotnego zmniejszenia zadłużenia GK BAH, a z drugiej strony, uniemożliwiałaby realną kontynuację działalności w istotnej skali. Zarząd podjął zatem decyzję o niekontynuowaniu działań nakierowanych na sprzedaż aktywów długoterminowych – wyjaśnia BAH. Holding informuje przy tym, że „intencją zarządu jest wypracowanie warunków do kontynuacji długoterminowej działalności o większej skali w zakresie obrotu pojazdami zarówno marek Jaguar i Land Rover, jak i innych marek, ze szczególnym rozwojem kanału e-commerce, a także usług serwisowych”.

„Rzeczpospolita”, Automotive News: Volvo liczy na dobry rok

„Rzeczpospolita” publikuje wywiad z Mariuszem Nyczem, dyrektorem Customer Experience w Volvo Car Poland. Rozmowa dotyczy m.in. wyników 2020 roku. – Globalny spadek sprzedaży Volvo wyniósł zaledwie 6,2 proc. A w Chinach mieliśmy nawet wzrost o 7 proc., Stany Zjednoczone były lekko na plusie. W Polsce spadek wyniósł zaledwie 0,45 proc. – mówi przedstawiciel Volvo. Jego zdaniem Polska przestaje być „dieslowym rynkiem”, a klienci coraz częściej decydują się na hybrydy. – Udział tego ostatniego rodzaju napędu jest w Polsce nadal mniejszy, niż w Europie Zachodniej, ale szybko rośnie. Nie mamy także problemu ze spełnianiem warunków wysokości emisji CO2, podczas gdy niektóre inne marki wpadają właśnie w panikę. Natomiast w Volvo nie zniknie ani jeden model. Nie potrzebujemy też „mariaży” z innymi markami, jak jest to w tej chwili praktykowane na rynku. A nawet mogliśmy sprzedać trochę emisji – podkreśla Nycz.

Mówi także o planach sprzedażowych na 2021 rok. – Chcielibyśmy rosnąć dwucyfrowo. Ambicje mamy naprawdę duże. Co nam się uda osiągnąć? Nie wiem, bo z dużą pokorą podchodzimy do roku 2021. Przecież nie mamy żadnej gwarancji, że pandemia nie da się jeszcze naszej branży we znaki – przyznaje Nycz.

O wynikach i planach Volvo na 2021 rok pisze także Automotive News. Volvo ma zamiar ponownie pobić swój roczny rekord globalnej sprzedaży. – Jest to osiągalny cel, o ile nie wystąpią żadne nieprzewidziane wydarzenia związane z pandemią – powiedział dyrektor generalny Hakan Samuelsson w wywiadzie dla Automotive News Europe. Obecny rekordowy poziom sprzedaży samochodów Volvo na świecie, ustanowiony w 2019 r., to 705 452 szt.

„Rzeczpospolita”: Car-sharing ma pod górkę

Źródło: rp.pl

Wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty innogy go! kończy działalność w połowie marca. Jej auta będą stopniowo znikać z ulic. Firma tłumaczy, że biznes był nierentowny, a dodatkowo zaszkodziła mu pandemia COVID, która odstraszyła użytkowników. „Rzeczpospolita” pisze, że flota innogy go! liczy około 500 BMW i3. Mniej więcej połowa samochodów wróci do leasingodawcy, a pozostałe zostaną sprzedane. Elektryczne pojazdy firmy dostępne są w Warszawie. Innogy zapewnia, że nie wycofuje się ze wspierania elektromobilności (w Polsce spółka dysponuje siecią ok. 100 punktów ładowania e-pojazdów), a nowa strategia firmy dotycząca rozwoju tego sektora będzie gotowa w ciągu najbliższych tygodni.

Nie jest to pierwsza firma, które rezygnuje z elektrycznego car-sharingu. W 2020 roku swój biznes zamknęła Vozilla, z e-aut wycofały się też eCar od Taurona i GreenGoo, a kupiony przez PGE operator 4Mobility, po próbach np. w Rzeszowie, zahamował takie projekty.

Wirtualne Media: Koncerny motoryzacyjne na Super Bowl

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu odbył się Super Bowl, czyli finał ligi futbolu amerykańskiego. W USA Super Bowl to także ważne wydarzenie reklamowe – wiele firm przygotowuje specjalne spoty, które są premierowo emitowane przy transmisji telewizyjnej. Swoje reklamy na Super Bowl pokazały w tym roku między innymi Jeep, General Motors i Toyota.

9/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: BMW liderem segmentu premium w styczniu

Zaczynamy od wyników rejestracji aut z segmentu premium. W styczniu zarejestrowano w Polsce 6 183 nowe samochody tej klasy, o 28,96 proc. mniej niż w grudniu 2020 r, ale o 1,54 proc. więcej w zestawieniu ze styczniem minionego roku. Liderem rynku jest BMW przed Mercedesem i Audi.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, wynajem długoterminowy samochodów w Polsce zakończył rok 2020 ze wzrostem łącznej floty na poziomie 2 proc. r/r. W minionym roku w wynajmie długoterminowym znajdowało się już co czwarte nowe auto nabywane przez przedsiębiorców w Polsce.

Kia planuje sprzedać w Europie w tym roku 500 tys. pojazdów i zwiększyć swój udział w rynku. Kierownictwo marki zastrzega jednak, że zrewiduje swoje cele, jeśli pandemia będzie przybierać na sile.

Samar: Segment premium większy niż rok temu

Źródło: samar.pl

W styczniu zarejestrowano w Polsce 6 183 nowe samochody klasy premium, o 28,96 proc. mniej niż w grudniu 2020 r, ale o 1,54 proc. więcej w zestawieniu ze styczniem minionego roku. Samar pisze, że był to najlepszy styczeń w historii tej klasy samochodów w Polsce.

Liderem rynku w pierwszym miesiącu nowego roku było BMW. Koncern z Monachium może pochwalić się 1 809 zarejestrowanymi w styczniu autami, co jest wynikiem aż o 30,61 proc. większym niż w styczniu roku 2020. Drugie miejsce zajął Mercedes. W wydziałach komunikacji zostało zarejestrowanych 1 566 samochodów tej marki, o 2,67 proc. mniej w zestawieniu ze styczniem 2020 r.

Brąz przypadł Audi. Producent z Ingolstadt zarejestrował 1 219 aut osobowych. To rezultat o 9,9 proc. mniejszy w względem ubiegłego roku.

PZWLP: Wynajem długoterminowy ze wzrostem o 2 proc.

Źródło: pzwlp.pl

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, rok 2019 wynajem długoterminowy zakończył ze wzrostem łącznej floty na poziomie 10,6 proc. r/r, a na koniec roku 2020 r. wartość ta wynosiła już jedynie 2 proc. r/r. Wyniki wynajmu długoterminowego zaowocowały jednak zwiększeniem udziału tej formy finansowania w całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm o 1,9 proc. w porównaniu z rokiem 2019. W minionym roku w wynajmie długoterminowym znajdowało się już co czwarte (24 proc.) nowe auto nabywane przez przedsiębiorców w Polsce. Branża zakupiła w 2020 r. łącznie 74,7 tys. nowych samochodów osobowych.

Spośród wszystkich form wynajmu pojazdów pandemia okazała się najbardziej dotkliwa dla branży Rent a Car, czyli wypożyczalni samochodów, która rok 2020 zakończyła ze spadkiem wynoszącym 17,3 proc. r/r.

„Puls Biznesu”: CarForFriend chce się rozwijać

Źródło: pb.pl

Zajmująca się doradztwem oraz handlem i dostawą używanych aut w Polsce i Czechach platforma CarForFriend zamierza kontynuować działalność jako spółka akcyjna – pisze „Puls Biznesu”. Sprzedaż udziałów w firmie przygotowana została z myślą o inwestorach indywidualnych. Dodatkowy kapitał firma chce przeznaczyć na rozwój działań marketingowych na rynkach polskim i czeskim, rozbudowę zaplecza warsztatowego i ekspansję na rynek rumuński. – Plan na najbliższe dwa lata zakłada zdobycie pozycji lidera pod względem sprzedaży używanych pojazdów przez internet w Polsce, Czechach i Rumunii, a następnie w całej centralnej Europie – mówi Jacek Fijołek, twórca CarForFriend. pl.

GOV, „Rzeczpospolita”: Rząd powoli otwiera gospodarkę

Źródło: gov.plrp.pl

Rząd zapowiedział odmrożenie kolejnych branż gospodarki. Na razie warunkowe – tylko na dwa tygodnie. Przez ten czas rządzący będą obserwować, jak otwarcie części branż wpływa na rozwój epidemii. Zgodnie z nowymi przepisami od 12 lutego otwarte będą mogły być hotele, pensjonaty, miejsca noclegowe, kina, teatry, opery i filharmonie. Ich właściciele będą mogli udostępniać gościom maksymalnie połowę miejsc w swoich obiektach. Restauracje, bary i stołówki w hotelach i w pensjonatach mają być zamknięte, ale będzie możliwość zamawiania posiłków do pokojów. Dodatkowo rząd zgodził się na uruchomienie obiektów sportowych na otwartym powietrzu, co oznacza, że czynne będą mogły być m.in. stoki narciarskie. Otwarte będą też kryte baseny. Wszystko z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego – pisze „Rzeczpospolita”. Nadal zamknięte będą bary, kawiarnie, puby i restauracje, a ponadto m.in. siłownie, kluby fitness, solaria, firmy organizujące targi, kongresy, koncerty.

Automotive News: Kia chce zwiększyć udział w europejskim rynku

Źródło: autonews.com

Emilio Herrera, dyrektor operacyjny Kia Europe powiedział, że marka zamierza w tym roku zwiększyć swój udział w rynku europejskim, ale zrewiduje swój cel, jeśli pandemia koronawirusa nie zostanie opanowana. Kia planuje sprzedać w Europie w tym roku 500 tys. pojazdów. Po raz ostatni marka osiągnęła taki wynik w 2019 roku, kiedy to liczba sprzedanych aut wyniosła 502 841 szt.

Automotive News: Coraz więcej „elektryków” VW

Źródło: autonews.com

Marka Volkswagen planuje dostarczyć w tym roku ponad 100 tys. w pełni elektrycznych crossoverów ID.4, z czego dwie trzecie pojazdów trafi do Europy, a pozostała część do Stanów Zjednoczonych i Chin – informuje Automotive News. W marcu sprzedaż modelu ID.4 rozpocznie się w Europie i Chinach. Dostawy do USA ruszą w połowie roku.

8/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Znaczące spadki w Europie

Zaczynamy od styczniowych wyników rejestracji na głównych europejskich rynkach. Według danych organizacji branżowych liczba rejestracji nowych samochodów w ubiegłym miesiącu spadła w Niemczech o 31,1 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 r. Brytyjska sprzedaż była niższa o 40 proc., hiszpańska o 52 proc., zaś francuska tylko o 5,8 proc., co jest zasługą wyników Dacii.

Z informacji przekazanych przez PZPM wynika, że w styczniu po raz pierwszy zarejestrowano w Polsce 59 tys. używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. To o 20,5 proc. mniej niż przed rokiem.

Amerykański koncern technologiczny Apple chce produkować autonomiczne samochody we współpracy z Hyundaiem – piszą Wirtualne Media. Umowa w tej sprawie ma zostać ogłoszona w lutym.

Automotive News, Grupa Autovista: Styczeń z dużą stratą na europejskich rynkach

Według danych organizacji KBA liczba rejestracji nowych samochodów spadła w Niemczech w styczniu o 31,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2020 r. W sumie zarejestrowano 169 754 samochody osobowe. Grupa Autovista zauważa, że w styczniu handel na niemieckim rynku był utrudniony nie tylko przez pandemię, ale również przez powrót do 19-proc. stawki VAT od aut od 1 stycznia 2021 r. Przypomnijmy, że stawka podatku została obniżona do 16 proc. od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Grupa Autovista szacuje, że zmiana ta przyspieszyła około 40 tys. rejestracji nowych samochodów do grudnia 2020 r., kiedy rynek wzrósł o 9,9 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego.

Rejestracje nowych samochodów w Wielkiej Brytanii spadły w styczniu do ​​najniższego poziomu od 1970 r. Według organizacji SMMT sprzedaż spadła o 40 proc. do 90 249 pojazdów. Automotive News pisze, że tamtejsze salony samochodowe zostały zmuszone do zamknięcia swoich drzwi dla klientów, ale wielu dealerów korzysta z usług online i systemu „kliknij i odbierz”. Według grupy branżowej ANFAC styczniowa sprzedaż nowych samochodów w Hiszpanii spadła o 52 proc. do 41 966 sztuk. Był to najgorszy styczeń od 1989 r.

Stosunkowo niewielki spadek ma na koncie Francja. Liczba rejestracji nowych samochodów w tym kraju spadła w styczniu o 5,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r. Grupa branżowa CCFA podała, że ​​w poprzednim miesiącu dokonano 126 381 rejestracji. Co ciekawe, aż 95-proc. wzrost sprzedaży odnotowała marka Dacia.

PZPM: Duży spadek w autach używanych

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM podaje najnowsze informacje na temat pierwszych rejestracji w Polsce używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. Analiza obejmuje lata 2020-2021 i powstała na podstawie danych z CEPiK-u. Z informacji wynika, że w styczniu po raz pierwszy zarejestrowano w Polsce 59 227 używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. To o 20,5 proc. mniej niż przed rokiem. 55,2 proc. aut używanych zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce w ubiegłym miesiącu miało silnik benzynowy, a 41,8 proc. posiadało silnik Diesla.

Auto1, „Puls Biznesu”: Grupa Auto1 na giełdzie we Frankfurcie

Grupa Auto1, europejska platforma kupna i sprzedaży używanych samochodów online dla konsumentów i dealerów, 4 lutego zadebiutowała na giełdzie we Frankfurcie. „Puls Biznesu” pisze, że akcje firmy notowane były na otwarciu po 55 euro, czyli 45 proc. drożej niż sprzedawano je w ofercie. Startup z Berlina został w niej wyceniony na 7,9 mld euro. Założona w 2012 r. Grupa Auto1 to wielomarkowa firma technologiczna, która tworzy nowe sposoby kupowania i sprzedawania używanych samochodów w internecie. W ramach lokalnych europejskich marek konsumenckich, takich jak wirkaufendeinauto. de, Grupa oferuje konsumentom możliwość sprzedaży ich samochodów. Z kolei pod marką handlową Auto1, firma prowadzi platformę hurtową dla profesjonalistów zajmujących się handlem samochodami. Dzięki detalicznej marce Autohero grupa umożliwia klientom kupowanie używanych samochodów przez internet. Grupa Auto1 działa w sumie w ponad 30 krajach i osiągnęła w 2019 r. przychody w wysokości około 3,5 mld euro.

Emil Frey Polska: Jiří Picek nowym prezesem Emil Frey Polska

Źródło: Emil Frey Polska

Firma Emil Frey Polska Sp. z o.o. poinformowała o zmianach kadrowych w swoim kierownictwie. Jiří Picek został mianowany nowym prezesem firmy. Wcześniej Picek pracował jako dyrektor zarządzający Emil Frey Cr (działalność detaliczna Emil Frey) i Subaru Cr (sprzedaż hurtowa Subaru w Czechach). Nowy prezes przejmie obowiązki 8 lutego 2021 r. i zastąpi na tym stanowisku Kurta M. Dekkera.

Emil Frey Polska to jedna z większych firm motoryzacyjnych w Polsce. W całej Polsce posiada salony reprezentujące marki BMW, Mercedes, MINI, Peugeot, Skoda i Volkswagen.

Wirtualne Media: Autonomiczne samochody z logo Apple

Amerykański koncern technologiczny Apple wchodzi w produkcję autonomicznych samochodów – piszą Wirtualne Media. Według medialnych doniesień firma zaprosiła do współpracy koncern Hyundai-Kia. Bloomberg poinformował, że Amerykanie mają wyłożyć 3,6 mld dolarów na rozbudowę i modernizację fabryk należących do koreańskiego producenta na terenie Stanów Zjednoczonych.

Umowa ma zostać ogłoszona 17 lutego. Jak podają źródła cytowane przez CNBC, „pierwsze Apple Cars nie będą zaprojektowane tak, aby mieć kierowcę. Będą to autonomiczne, elektryczne pojazdy zaprojektowane do działania bez kierowcy”.

5/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Daimler chce się podzielić

Niemiecki koncern Daimler poinformował, że zamierza podzielić się na dwie niezależne firmy. Pierwsza z nich będzie się nazywać Mercedes-Benz i zajmie się produkowaniem luksusowych samochodów osobowych oraz rozwijaniem oprogramowania. Natomiast Daimler Truck zachowa swoją nazwę i będzie rozwijać technologie stosowane w ciężarówkach i autobusach oraz produkować te pojazdy.

Według prognoz ACEA, w 2021 r. sprzedaż nowych samochodów na rynkach UE wzrośnie o 10 proc. Organizacja szacuje, że skutki COVID utrzymają się w pierwszym kwartale br.

W styczniu zarejestrowano w Polsce 65 542 sprowadzone z zagranicy używane samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony, co oznacza spadek o 19,9 proc. na przestrzeni roku – informuje Samar.

Daimler, Automotive News, Interia: Daimler zapowiada zmiany strukturalne

Daimler planuje duże zmiany organizacyjne – koncern zamierza podzielić się na dwie firmy. Pierwsza z nich będzie się nazywać Mercedes-Benz i zajmie się produkowaniem luksusowych samochodów osobowych oraz rozwijaniem oprogramowania.

Natomiast Daimler Truck zachowa swoją nazwę i będzie rozwijać technologie stosowane w ciężarówkach i autobusach oraz produkować te pojazdy, jednocześnie stawiając nacisk na napędy zeroemisyjne. Interia podkreśla, że Daimler Truck stanie się niezależnym od Mercedes-Benz przedsiębiorstwem, z własnym zarządem, radą nadzorczą i akcjami. – Mercedes-Benz Cars & Vans i Daimler Trucks & Buses to różne firmy z określonymi grupami klientów, ścieżkami technologicznymi i potrzebami kapitałowymi. Biorąc pod uwagę ten kontekst, wierzymy, że będą one w stanie działać najefektywniej jako niezależne podmioty, wyposażone w dużą płynność netto i wolne od ograniczeń struktury konglomeratu – powiedział szef Daimlera Ola Källenius.

ACEA: W tym roku europejski rynek urośnie o 10 proc.

Źródło: acea.be

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) prognozuje, że w 2021 r. sprzedaż nowych aut na rynkach UE wzrośnie o 10 proc. Organizacja szacuje, że skutki COVID utrzymają się w pierwszym kwartale br., ale rynek samochodowy powinien się ożywić w drugiej połowie roku wraz z postępem programów szczepień. – Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, abyśmy współpracowali ramię w ramię z decydentami z UE w celu wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu samochodowego na arenie światowej – powiedział nowy prezes ACEA Oliver Zipse, który pełni również funkcję dyrektora generalnego BMW.

ACEA: Coraz mniej diesli w Europie

Źródło: acea.be

Stowarzyszenie ACEA przeanalizowało również rynek nowych aut w Unii Europejskiej według rodzaju paliwa. Z danych wynika, że od października do grudnia 2020 r. sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla i benzynowych odnotowała znaczne straty. Liczba pojazdów z silnikami wysokoprężnymi zarejestrowanych w UE spadła o 23 proc., do 730 837 szt. Udział oleju napędowego w rynku samochodowym zmniejszył się z 30,5 proc. w czwartym kwartale 2019 r. do 25,4 proc. w tym samym okresie w 2020 r. – obniżając całoroczny udział oleju napędowego w europejskim rynku do 28 proc.

Popyt na samochody benzynowe spadł jeszcze bardziej (o 33,7 proc.), z ponad 1,7 mln sztuk w ostatnim kwartale 2019 r. do 1,2 mln w czwartym kwartale 2020 r. Udział aut na benzynę w rynku unijnym zmniejszył się do 40,6 proc. w czwartym kwartale 2020 r., z 56,6 proc. w ostatnim kwartale 2019 r. W całym minionym roku auta na benzynę nadal stanowiły prawie połowę (47,5 proc.) całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w UE.

Samar: Duży spadek w imporcie

Źródło: samar.pl

Samar informuje, że w styczniu zarejestrowano w Polsce 65 542 sprowadzone z zagranicy używane samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony, co oznacza spadek o 19,9 proc. na przestrzeni roku. Średni wiek sprowadzonych w styczniu aut wyniósł dokładnie 12,1 roku.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Rośnie zależność między motoryzacją a nowoczesnymi technologiami

Współpraca Forda z Alphabetem czy rozmowy Apple z Hyundaiem pokazują, że producenci aut coraz bardziej uzależniają się od gigantów technologicznych – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Gazeta informuje, że Ford wchodzi w zaawansowany alians technologiczny i przez sześć lat będzie w swoich autach korzystał z systemu Android. Oznacza to, że będzie mógł używać map, asystenta głosu i innych aplikacji opracowanych przez cyfrowego potentata. Ford będzie także wykorzystywał sztuczną inteligencję do produkcji, zarządzania zasobami i przygotowania łańcucha dostaw.  Mimo nowego porozumienia władze Forda zapewniają, że firmie nie grozi zostanie „motoryzacyjną montownią Google’a”.

„DGP” zauważa, że firmy motoryzacyjne coraz częściej obawiają się utraty niezależności w wyniku porozumień z firmami technologicznymi. – Rynek szybko się zmienia i coraz częściej mówi się o tym, że potrzeba samochodów, które będą jeżdżącymi centrami multimedialnymi z dodatkiem nadwozia i bezemisyjnego silnika. Wiadomo więc, że same koncerny motoryzacyjne, które przez dekady specjalizowały się wyłącznie w konstrukcji spalinowych aut, muszą polegać dziś na technologii z zewnątrz. Opracowanie własnej technologii zabrałoby dekady. Wydaje się jednak, że z tego samego powodu scenariusz, w którym big techy całkowicie wyprą w ten sposób dotychczasowych producentów, jest przedwczesny – uważa Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

AAA Auto: Mniej ofert aut używanych w styczniu

Źródło: AAA AUTO

Według miesięcznego raportu AAA Auto, w styczniu w Polsce pojawiło się 196 300 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli o 21 376 ofert mniej niż w grudniu ubiegłego roku. Mediana ceny samochodu używanego w porównaniu do grudnia wzrosła aż o 600 zł i wynosiła 21 600 zł.

4/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: 16 proc. spadku w styczniu

Zaczynamy od wyników rejestracji z ubiegłego miesiąca. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w styczniu zarejestrowano w Polsce 36 887 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t, czyli o 15,95 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o 37,93 proc. mniej niż w grudniu 2020 r. Liderem rynku jest Toyota.

Renault informuje o ubiegłorocznych wynikach.  W 2020 r. zarejestrowano w Polsce 52 500 nowych aut marek Renault i Dacia. Renault awansowało na czwarte miejsce pod względem sprzedaży w Polsce, a Dacia zajęła ósmą pozycję na rynku.

Mimo trwającej pandemii organizatorzy Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Monachium potwierdzili, że tegoroczna impreza odbędzie się 7-12 września.

Samar: 18 proc. mniej w „osobówkach”

Źródło: samar.pl

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w styczniu zarejestrowano w Polsce 36 887 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t, czyli o 15,95 proc. (-7 002 szt.) mniej niż rok wcześniej oraz o 37,93 proc. (-22 543 szt.) mniej niż w grudniu 2020 r. 

W ubiegłym miesiącu odnotowano 32 266 rejestracji samochodów osobowych, o 18,26 proc. (-7 206 szt.) mniej niż rok wcześniej i o 37,36 proc. (-19 246 szt.) mniej niż w grudniu. Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 32,28 proc. Udział firm osiągnął poziom 67,72 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 21 849 aut.

Liderem rynku jest Toyota. W styczniu klienci zarejestrowali 5 857 aut tej marki, o 12,58 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Toyoty w rynku wyniósł 18,15 proc. Druga lokata należy do Skody, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 4 120 szt., o 26,83 proc. mniej niż w styczniu 2020 r. Udział marki wyniósł 12,77 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Volkswagen. Klienci zarejestrowali 3 327 samochodów niemieckiego producenta, o 15,88 proc. mniej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku wyniósł 10,31 proc.

Renault: 52 tys. aut w Polsce

Źródło: Renault

W 2020 r. zarejestrowano w Polsce 52 500 nowych aut marek Renault i Dacia – czytamy w oficjalnym komunikacie. Renault awansowało na czwarte miejsce pod względem sprzedaży w Polsce, a Dacia zajęła ósmą pozycję na rynku. Renault zostało liderem polskiego rynku samochodów dostawczych. Zarejestrowano 8 950 samochodów dostawczych Renault, co odpowiada 15 proc. udziału w rynku.

W ubiegłym roku zarejestrowano 30 tys. samochodów Renault. Udział marki w polskim rynku wyniósł 6,1 proc., co zapewniło jej awans na czwarte miejsce pod względem sprzedaży.

Dacia zajęła ósme miejsce na rynku sprzedaży w Polsce z udziałem 4,6 proc. Zarejestrowano 22 500 egzemplarzy samochodów tej marki. – Rok 2020 był trudny dla całego sektora motoryzacyjnego ze względu na pandemię COVID-19. Mimo to udało nam się zrealizować nasze cele: wejście do TOP5 sprzedaży samochodów osobowych oraz powrót na pozycję lidera na rynku samochodów dostawczych. Renault awansowało także na czwarte miejsce w Polsce pod względem sprzedaży ogółem i znalazło się w TOP3 sprzedaży samochodów elektrycznych. W 2021 r. (…) chcemy umocnić swoją pozycję w tym segmencie. Naszą ambicją jest również awans Dacii o dwa miejsca w rankingu sprzedaży oraz utrzymanie pozycji Renault i zachowanie tytułu lidera na rynku samochodów dostawczych. Ważnym elementem naszej strategii jest rozwijanie naszych narzędzi sprzedaży online – mówi Tomasz Mróz, dyrektor wykonawczy Renault w Polsce.

Wirtualny Nowy Przemysł: Poszukiwane elektryczne auto dostawcze

Źródło: wnp.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podlegające resortowi nauki w maju 2020 r. wszczęło postępowanie publiczne pod kryptonimem „e-Van”. Chodzi o wyłonienie firm, które opracują elektryczne i wodorowe pojazdy dostawcze do 3,5 t oraz technologie poprawiające ich parametry. NCBiR podało listę firm, które zakwalifikowały się do drugiej fazy przedsięwzięcia. Po ocenie wyników ich prac Centrum wskazało cztery najlepsze projekty: dwa dotyczą pojazdów o napędzie bateryjnym, a dwa – wodorowym. Przy pomocy trybu finansowania w ramach procedury zamówień przedkomercyjnych opracowane zostaną elektryczne i wodorowe pojazdy dostawcze kat. N1 o uniwersalnym zastosowaniu, charakteryzujące się zasięgiem co najmniej 250 km w przypadku pojazdu BEV oraz 400 km w przypadku pojazdu FCEV przy ładowności w obydwu przypadkach co najmniej 1000 kg – pisze Wirtualny Nowy Przemysł.

W drugim etapie zakwalifikowani wykonawcy pracować będą nad dokumentacją techniczną pojazdów oraz nad koncepcją zabudów testowych.

„Rzeczpospolita”: Firmy dostosowują się do pandemii

Źródło: rp.pl

Z nowych danych Eurostatu wynika, że unijny produkt krajowy brutto skurczył się w IV kwartale 2020 r. o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. „Rzeczpospolita” analizuje, że nieznaczny spadek PKB w trzech ostatnich miesiącach roku oznacza stabilizację na niezłym jak na warunki pandemii poziomie. Podczas pierwszej fali koronawirusa wiele firm nauczyło się jak funkcjonować w nowych warunkach i chronić pracowników, przez co wiele biznesów mogło pozostać otwartych jesienią.

Zdaniem dziennika ożywienie będzie postępowało, szczególnie wraz z rozszerzaniem się akcji szczepień. Komisja Europejska planuje, że do końca lata będzie zaszczepione 70 proc. dorosłej populacji UE, co pozwoli na powrót do normalności. Nie wszystkim branżom uda się jednak wyrównać straty. – Nawet jeśli wszystkie ograniczenia zostaną zniesione i turystyka będzie miała świetny sezon, to przecież nie skompensuje to strat poniesionych w poprzednich sezonach. Bo nie będziemy mieli więcej wakacji – mówi Zsolt Darvas, ekspert think tanku Bruegel.

Das WeltAuto: 23 tys. aut sprzedanych w 2020 roku

Źródło: Das WeltAuto

Dealerzy należący do programu sprzedaży samochodów używanych Das WeltAuto zakończyli 2020 rok z wynikiem sprzedaży samochodów używanych na poziomie 23 268 szt. – Mimo że sprzedaż spadła o 1,1 proc., to biorąc pod uwagę okoliczności, możemy zdecydowanie powiedzieć, że wynik zbliżony do 2019 roku jest sukcesem. Szczególnie patrząc na drugą połowę roku oraz liczbę samochodów z certyfikatem, która wzrosła. Dealerzy wykonali fantastyczną pracę – mówi Daniel Ciachowski, odpowiedzialny za Das WeltAuto. 

„Rzeczpospolita”: Salon samochodowy w Monachium planowany na wrzesień

Źródło: moto.rp.pl

Organizatorzy Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Monachium potwierdzili, że tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 7-12 września. Media piszą, że tegoroczne targi będą skromniejsze niż dotychczasowe edycje z Frankfurtu. Udział w monachijskim salonie zapowiedziały niemieckie koncerny: Grupa Volkswagena, BMW oraz Daimler. Z wystawców zagranicznych obecni mają być Ford, Hyundai i kilka marek chińskich.

3/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: SsangYong w trudnej sytuacji

Media piszą o problemach finansowych koreańskiej marki SsangYong, która szuka inwestora. Obecnie większość udziałów firmy należy do indyjskiej grupy motoryzacyjnej Mahindra & Mahindra, która stara się sprzedać swoje aktywa amerykańskiemu holdingowi HAAH. Według doniesień portalu The Korea Times porozumienie o przejęciu SsangYonga przez Amerykanów najprawdopodobniej nie dojdzie jednak do skutku.

W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano 428,3 tys. nowych samochodów osobowych, czyli 23 proc. mniej w porównaniu do 2019 roku – wynika z najnowszego raportu KPMG i PZPM dotyczącego branży motoryzacyjnej. Rynek samochodów premium+ okazał się bardziej odporny na skutki pandemii niż sektor marek popularnych. W całym 2020 roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych marek premium+ wyniosła 76,6 tys. i była niższa o 4,8 proc. w porównaniu do 2019 roku.

Kolejne dobre wieści dotyczące Toyoty. Portal comparethemarket. com. au ocenił, że w 2020 roku uwaga miłośników motoryzacji na całym świecie w największym stopniu skupiała się na Toyocie. Japońska marka była najczęściej wpisywana w okienko wyszukiwarki Google w 55 ze 158 analizowanych krajów.

Wirtualny Nowy Przemysł: Coraz większe problemy SsangYonga

Źródło: wnp.pl

W grudniu światowe media obiegła informacja o możliwym bankructwie południowokoreańskiego producenta samochodów SsangYong – przypomina serwis Wirtualny Nowy Przemysł. Szansą na wyjście z kłopotów miało być szybkie przejęcie przez nowego inwestora. Według koreańskich mediów, perspektywy, by był to inwestor z USA znacząco stopniały w ostatnim czasie. Większość udziałów koreańskiej marki należy obecnie do indyjskiej grupy motoryzacyjnej Mahindra & Mahindra, która w ramach postępowania restrukturyzacyjnego stara się sprzedać swoje udziały amerykańskiemu holdingowi samochodowemu HAAH. Jednak według doniesień portalu The Korea Times porozumienie o przejęciu SsangYonga przez Amerykanów najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku. HAAH miał oczekiwać od indyjskiej firmy zachowania mniejszościowych udziałów w koreańskiej spółce, co stanowiłoby dla pozostałych wierzycieli dodatkową gwarancję spłaty ich zobowiązań. Hindusi byli natomiast zdeterminowani, aby sprzedać całość swojego pakietu – czytamy w artykule.

SsangYong odnotowywał ujemny wynik finansowy w ciągu ostatnich 15 kwartałów z rzędu, a w 2020 roku ilość sprzedanych przez niego samochodów spadła o 19 proc. (z 132,8 tys. do 107,3 tys. szt.). Pod koniec stycznia SsangYong ogłosił, że w związku z trudnym położeniem finansowym firmy, w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku pensje pracowników zostaną zmniejszone o połowę.

KPMG: „Elektryki” rosną mimo kryzysu

Źródło: KPMG

Z najnowszego raportu KPMG i PZPM dotyczącego branży motoryzacyjnej wynika, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowano 428,3 tys. nowych samochodów osobowych – o 23 proc. mniej w porównaniu do 2019 roku. Spadki rejestracji, z wyjątkiem motocykli, dotyczą również aut dostawczych, ciężarowych, przyczep i naczep, autobusów oraz motorowerów. – Rok 2020 był rokiem bezprecedensowych spadków zarówno w rejestracjach pojazdów, jak i produkcji motoryzacyjnej. Tak drastycznego obniżenia popytu na wszystkie kategorie pojazdów – z wyjątkiem motocykli – nie notowano w powojennej historii Europy. Co oczywiste – brak popytu przełożył się na wyhamowanie produkcji w całym sektorze motoryzacyjnym. Niestety, obserwując wstępne wyniki ze stycznia br., można przyjąć, że powrót do sytuacji sprzed roku 2020 potrwa wiele lat – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Rynek samochodów premium+ okazał się bardziej odporny na skutki pandemii niż sektor marek popularnych. W całym 2020 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych marek premium+ wyniosła 76,6 tys. i była niższa o 4,8 proc. w porównaniu do 2019 roku. Na rynku dominuje segment klientów instytucjonalnych, który skurczył się o 6,7 proc., natomiast liczba rejestracji w segmencie klientów indywidualnych wzrosła o 13,2 proc.

Duży wzrost mają na koncie auta na prąd. W 2020 roku liczba rejestracji pojazdów z napędami alternatywnymi wyniosła 79,2 tys. i była wyższa o 50,2 proc. niż rok wcześniej. Wzrost liczby rejestracji odnotowały wszystkie napędy alternatywne, największy dotyczy hybryd typu plug-in – o 260,1 proc. r/r, oraz samochodów elektrycznych – o 147,1 proc. r/r.

Compare The Market: Toyota najczęściej wyszukiwana w internecie

Portal comparethemarket. com. au skorzystał z wyszukiwarki Google, by sprawdzić, którymi markami samochodowymi interesują się internauci. W 2020 roku ich uwaga w największym stopniu skupiała się na Toyocie. Japońska marka była najczęściej wpisywana w okienko wyszukiwarki Google w 55 ze 158 analizowanych krajów. Liczba krajów, w których Toyota cieszyła się największym zainteresowaniem internautów wzrosła z 28 w 2019 roku do 55 w 2020. Oznacza to, że w 34,8 proc. wszystkich przeanalizowanych krajów najczęściej szukano informacji o tej marce. Tym samym Toyota prześcignęła BMW, które, choć w 2019 roku zanotowało rekordową popularność i było numerem 1 w aż 118 państwach, to w 2020 roku budziło największe zainteresowanie w 34 krajach.

„Rzeczpospolita”: Hyundaia sprzedają roboty

Źródło: rp.pl

W salonie Hyundaia w Seulu sprzedaż aut wspiera robot DAL-e. Robot nie tylko powita klienta, ale także przypomni mu o konieczności założenia maski ochronnej. Potem udzieli podstawowych informacji i zaprowadzi do interesującego go modelu. Dzięki ekranowi dotykowemu na głowie robota klient może uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji – pisze „Rzeczpospolita”. Na razie robot w salonie samochodowym jest na etapie testów, ale Hyundai zapewnia, że wkrótce takich maszyn będzie więcej.

Automotive News: Szef VW liczy na poprawę

Źródło: autonews.com

Dyrektor generalny Grupy Volkswagen Herbert Diess w transmisji dla menedżerów przedstawił optymistyczne prognozy na drugą połowę roku. – Z niecierpliwością czekam na rok 2021 i spodziewam się, że światowa gospodarka ulegnie poprawie w drugiej połowie roku, kiedy to powinniśmy zobaczyć, że trwające programy szczepień zaczną przynosić efekty. Oczekuję, że ludzie będą kupować więcej samochodów. Powinniśmy przygotować się na znaczącą poprawę sytuacji – powiedział dyrektorom Diess.

2/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Lexus wygrywa 13. edycję Badania Satysfakcji

Dzisiejszy Dealerski Przegląd Prasy zaczynamy od wyników 13. edycji Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych. Badanie zostało zrealizowane przez DCG Dealer Consulting, przy partnerstwie merytorycznym firmy EY. Na najwyższym stopniu podium po raz pierwszy w historii znalazła się marka Lexus z wynikiem 4,17 i awansem o 5 pozycji względem ubiegłego roku. Niewiele niżej, na 3. miejscu, uplasowała się Toyota, uzyskując notę 4,10 i awans o dwa „oczka”. Toyotowskie brandy rozdzielił Mercedes-Benz, który otrzymał dokładnie taką samą ocenę jak w 2019 r., czyli 4,11.

Samar publikuje wywiad z Adamem Obidowskim, prezesem zarządu spółki P.H.U. Polmozbyt Toruń Holding. Wchodząca w skład grupy PTH spółka SsangYong Auto Polska została oficjalnym, nowym importerem samochodów koreańskiej marki w naszym kraju. Firma chce rozbudowywać sieć dealerską. – Docelowo chcemy mieć dealerów w każdym dawnym mieście wojewódzkim, a także wzmocnić reprezentację w największych aglomeracjach, wszędzie tam, gdzie jest większy potencjał sprzedażowy – mówi Obidowski.

Pod koniec stycznia w Mikołowie rozpoczął działalność pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej salon BMW M i M Motorsport. Właścicielem obiektu jest dealer BMW Sikora. – Chciałem, żeby ten salon był wyjątkowy i taki jest. Ma unikalną architekturę, ma niespotkane możliwości oświetleniowe oraz dźwiękowe i ma to, co dla klientów jest najważniejsze: możliwość odbycia pełnej adrenaliny jazdy testowej wszystkimi modelami samochodów BMW M – mówi Ireneusz Sikora, przedstawiciel Grupy Sikora.

Miesięcznik „Dealer”: Lexus na czele Badania Satysfakcji

Poznaliśmy zwycięzców Badania Satysfakcji Dealerów ze Współpracy z Importerami. 13. edycja badania została przeniesiona z wiosny na jesień, zaś ogłoszenie wyników nie mogło się odbyć na Kongresie Dealerów. W badaniu wzięli udział właściciele, a także osoby zarządzające stacjami dealerskimi. Swoim markom w poszczególnych kategoriach tradycyjnie wystawiali oceny w szkolnej skali od 1 do 5.

W analizie dotyczącej samochodów osobowych ocenionych zostało 26 marek. Tegoroczna średnia ocena wyniosła 3,27, będąc tym samym najniższą średnią oceną w historii badania – pomijając wynik z roku 2009, kiedy to jednak raport powstał w oparciu o ograniczoną liczbę marek. Tak niska średnia wynika w głównej mierze z niższych ocen związanych z dealerską satysfakcją z samego biznesu, zaś w mniejszym stopniu dotyczy bardziej krytycznego spojrzenia na ogólną współpracę z importerami.

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznego badania zostały marki należące do grupy Toyoty. Na najwyższym stopniu podium po raz pierwszy w historii znalazła się marka Lexus z wynikiem 4,17 i awansem o 5 pozycji względem ubiegłego roku. Niewiele niżej, na 3. miejscu, uplasowała się sama Toyota, uzyskując notę 4,10 i awans o dwa „oczka”. Toyotowskie brandy rozdzielił Mercedes-Benz (+1 miejsce r/r), który otrzymał dokładnie taką samą ocenę jak w 2019 r., czyli 4,11.

Badanie już po raz czwarty zostało rozszerzone o część dotyczącą współpracy z importerami samochodów dostawczych do 3,5 tony. Wyniki dowodzą, że pozycja marki Mercedes-Benz póki co pozostaje niezagrożona. Marka uzyskała wynik na poziomie 4,14. Drugie miejsce zajęło Renault, uzyskując minimalnie lepszy rezultat (3,37) w samochodach dostawczych niż w osobowych. Trzecia lokata należy do Iveco, które otrzymało notę 3,28.

Samar: SsangYong Auto Polska nowym importerem koreańskiej marki

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Adamem Obidowskim, prezesem zarządu spółki P.H.U. Polmozbyt Toruń Holding. Wynika z niego, że wchodząca w skład grupy PTH spółka SsangYong Auto Polska została oficjalnym, nowym importerem samochodów koreańskiej marki w naszym kraju. – Po oficjalnym komunikacie o zakończeniu w ubiegłym roku współpracy koreańskiej marki SsangYong z British Automotive Holding, PTH jako jedna z największych grup dealerskich w Polsce zaczęła ubiegać się o status oficjalnego importera. Producent analizował również wnioski innych organizacji, aby wybrać najlepszego kandydata, który zapewni swoim profesjonalizmem prawidłową reprezentację i rozwój marki. Ostatecznie wybór padł na grupę PTH, a 25 listopada 2020 r. podpisano umowę importerską z SsangYong Auto Polska, wchodzącą w skład naszej grupy – mówi Adam Obidowski.

Rozmowa dotyczy także rozwoju sieci dealerskiej SsangYonga w Polsce. – Sprzedaż samochodów oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny realizowany będzie w oparciu o sieć dealerską składającą się częściowo z dotychczasowych dealerów, ale również z nowych podmiotów, z którymi podpisujemy umowy dealerskie. (…) Docelowo chcemy mieć dealerów w każdym dawnym mieście wojewódzkim, a także wzmocnić reprezentację w największych aglomeracjach, wszędzie tam, gdzie jest większy potencjał sprzedażowy. W poszukiwaniu nowych partnerów skupiamy się w pierwszym etapie na takich lokalizacjach jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Kraków, Lublin czy Białystok. Nie wykluczamy również możliwości powołania nowych placówek spośród firm wchodzących w skład grupy PTH, tam, gdzie uzasadnia to potencjał rynku – mówi Obidowski.

BMW: W Polsce otwarto pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej salon BMW M i M Motorsport

27 stycznia w Mikołowie rozpoczął działalność pierwszy salon BMW M i M Motorsport w Europie Środkowo-Wschodniej. Właścicielem obiektu jest dealer BMW Sikora. Na terenie dotychczasowego kompleksu wybudowany został salon przeznaczony wyłącznie dla samochodów BMW M. Oprócz pełnej oferty drogowych modeli, klienci BMW M Sikora mogą wybierać także spośród pojazdów znanych z torów całego świata: BMW M2 CS Racing, M4 GT3, M4 GT4, M6 GT3, M8 GTE oraz M4 DTM.

BMW informuje, że w nowym salonie kierowcy mogą nie tylko zapoznać się z pełną gamą modelową BMW M w indywidualnych konfiguracjach, ale również przetestować możliwości tych pojazdów podczas jazd próbnych. Dealer organizuje dla swoich klientów jazdy testowe odbywające się w klasycznych warunkach drogowych, jazdy na torze oraz „road tripy” w różnych zakątkach Polski. Ponadto oferuje fanom BMW M możliwość udziału w cyklicznych wydarzeniach motorsportowych, organizowanych na prestiżowych torach wyścigowych. W czasie tych spotkań kierowcy doskonalą swoją technikę jazdy w oparciu o wiedzę i doświadczenie profesjonalistów, w tym m.in. Ireneusza Sikory – utytułowanego zawodnika sportów motorowych. – To wyjątkowy i wzruszający dla mnie moment, bo spełnia się kolejne moje marzenie, o realizację którego zabiegałem przez kilka lat. Żyłem tym projektem, myślałem o nim po nocach, projektowałem i poświęciłem mu wiele czasu. Ale było warto. Dziś jako pierwszy dealer w Europie Środkowo-Wschodniej dostąpiliśmy zaszczytu reprezentowania barw BMW M Motorsport. Chciałem, żeby ten salon był wyjątkowy i taki jest. Ma unikalną architekturę, ma niespotkane możliwości oświetleniowe oraz dźwiękowe i ma to, co dla klientów jest najważniejsze: możliwość odbycia pełnej adrenaliny jazdy testowej wszystkimi modelami samochodów BMW M – mówi Ireneusz Sikora, przedstawiciel Grupy Sikora, w której skład wchodzą autoryzowane stacje dealerskie BMW.

DS: DS Store w Poznaniu

Źródło: ds-media.pl

Marka DS otworzyła salon sprzedaży DS Store w Poznaniu. Koncesjonariuszem nowej placówki jest Grupa Bemo Motors, reprezentowana przez spółkę Auto Club. W nowym obiekcie klienci mogą zapoznać się z najnowszymi modelami DS Automobiles: DS 3 CROSSBACK E-TENSE oraz DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4. W tym roku w salonie w Poznaniu pojawi się kolejny model – DS 9.

Auto Club jako autoryzowany dealer i serwis marki DS Automobiles świadczy usługi w zakresie sprzedaży nowych samochodów, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, napraw blacharsko-lakierniczych, sprzedaży części zamiennych i akcesoriów, ubezpieczeń i usług finansowych oraz sprzedaży samochodów używanych z gwarancją.

PSPA: „Elektryków” będzie przybywać

Źródło: PSPA

PSPA zaprezentowało najnowsze wydanie raportu „Polish EV Outlook”. Opracowanie przedstawia aktualny stan oraz prognozy rozwoju polskiego rynku zero- i niskoemisyjnego transportu. Według danych Samaru, pod koniec 2020 r. park samochodów z napędem elektrycznym w Polsce liczył 20 181 szt. osobowych i dostawczych BEV oraz PHEV. Liczba pojazdów całkowicie elektrycznych wynosiła 9 751 szt., zaś hybryd typu plug-in – 10 430 szt. Od stycznia do grudnia 2020 w Polsce zarejestrowano 8 323 używane i 1 673 nowe EV. 

Z „Polish EV Outlook 2020” wynika, że najwięcej samochodów z napędem elektrycznym – ponad 25 proc. całego parku – zarejestrowano w Warszawie.  – W mniejszych ośrodkach miejskich, o liczbie mieszkańców od 150 tys. do 300 tys., zarejestrowano 11,3 proc. łącznej liczby samochodów z napędem elektrycznym w Polsce. Z kolei w miastach, których liczba mieszkańców wynosi od 50 do 150 tys. osób, jeździ 10,7 proc. wszystkich EV – mówi Jan Wiśniewski z Centrum Badań i Analiz PSPA.

Zdaniem PSPA, niezależnie od przyjętego scenariusza, sprzedaż samochodów elektrycznych w ciągu obecnej dekady z roku na rok będzie wzrastać. – W scenariuszu realistycznym, zakładającym wprowadzenie subsydiów w postaci dotacji z NFOŚiGW w podwyższonej wysokości względem uruchomionych w 2020 r. programów pilotażowych, polski park samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w roku 2025 może liczyć ok. 317 tys. szt. Bez takiego wsparcia będzie niemal dwukrotnie mniejszy. Dzięki zoptymalizowaniu zachęt natury finansowej, w 2030 r. skumulowana liczba rejestracji BEV może przekroczyć 955 tys. szt. Łącznie z hybrydami typu plug-in (PHEV), których park w Polsce prognozujemy w 2025 r. na ponad 204 tys. szt., a w 2030 r. na 653 tys., za 10 lat po polskich drogach może jeździć nawet 1,6 mln samochodów z napędem elektrycznym – mówi szef PSPA Maciej Mazur.

„Rzeczpospolita”: Niemcy ograniczą energię w ładowarkach?

Źródło: moto.rp.pl

Zostajemy w tematyce elektromobilności. „Rzeczpospolita” informuje, że niemieckie Ministerstwo Gospodarki planuje wdrożyć przymusowe przerwy w dostawie prądu do ładowarek aut elektrycznych. Zgodnie z projektem ustawy, dostawcy energii elektrycznej będą mogli wyłączyć z sieci duże odbiorniki, jeżeli będzie istniało zagrożenie przeciążenia – czytamy w artykule. Według niemieckiej prasy nowe przepisy zakładają, że „sterowalne urządzenia zużywające energię”, do których mają zaliczać się stacje ładowania samochodów elektrycznych i pompy ciepła, nie będą odbierać energii elektrycznej przez maksymalnie dwie godziny dziennie, jeżeli istnieje groźba przeciążenia sieci.

1/02/2021

Dealerski Przegląd Prasy: VGP z większym udziałem w polskim rynku

Firma Volkswagen Group Polska podsumowała ubiegły rok. Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych siedmiu marek należących do VGP wyniosła 120 009 egzemplarzy. Mimo sprzedaży mniejszej o 20,3 proc., spółka zanotowała wzrost udziału w rynku nowych aut do 28 proc.

Rząd zdecydował, że od dziś otwarte będą sklepy w galeriach handlowych. Swoje podwoje będą mogły otworzyć, z zachowaniem reżimu sanitarnego, także galerie sztuki i muzea. Z początkiem lutego zostają również zniesione godziny dla seniora.

Samar analizuje, że w 2020 r. z powodu kradzieży wyrejestrowanych zostało w Polsce 6 910 pojazdów z segmentu aut osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. To o 1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Moto: VGP podsumowuje rok

Źródło: moto.pl

W czwartek odbyła się internetowa konferencja Volkswagen Group Polska i marki Volkswagen. Poinformowano, że w ubiegłym roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych siedmiu marek należących do Volkswagen Group Polska wyniosła 120 009 egzemplarzy. Mimo sprzedaży mniejszej o 20,3 proc., spółka zanotowała wzrost udziału w rynku nowych aut do 28 proc. (+ 0,9 proc. w porównaniu z rokiem 2019).

Serwis Moto. pl relacjonuje, że najlepiej z całej grupy aut należących do VGP na polskim rynku radzi sobie Skoda. W 2020 r. marka zwiększyła swoje udziały do 13,2 proc. i sprzedała w Polsce 56 334 samochody, o 17,9 proc. mniej niż w 2019 r. Skoda była drugą po Toyocie najpopularniejszą marką w kraju. W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce w sumie 37 206 samochodów osobowych marek Volkswagen oraz Volkswagen Samochody Dostawcze (o 30,9 proc. mniej niż w 2019 r.).

GOV, WP: Mniej restrykcji od 1 lutego

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach obostrzeń dotyczących walki z pandemią. Rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące przepisy przynajmniej do 14 lutego, stosując jednak pewne wyjątki. Od 1 lutego otwarte będą sklepy w galeriach handlowych. – Ten ostrożny krok wynika z naszych wcześniejszych podjętych decyzji i obserwacji naszych sąsiadów. Chcemy jednak umożliwić powolny powrót do normalności – tłumaczył minister zdrowia. Swoje podwoje będą mogły otworzyć, z zachowaniem reżimu sanitarnego, także galerie sztuki i muzea. Z początkiem lutego zostaną ponadto zniesione godziny dla seniora.

Samar: Kradzieże aut na stałym poziomie

Źródło: samar.pl

Samar przygląda się statystykom dotyczącym kradzieży aut w Polsce. Według najnowszych danych w 2020 r. z powodu kradzieży wyrejestrowanych zostało w Polsce zaledwie 6 910 pojazdów z grupy osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. To o 1 procent mniej niż rok wcześniej – czytamy w artykule. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 3 lat liczby dotyczące kradzieży były bardzo zbliżone: w 2018 – 6 844 szt., w 2019 – 6 978 szt. Możemy zatem mówić o „stabilizacji” – ocenia Samar.

„Puls Biznesu”: Rząd ma nowy plan dla Polski

Źródło: pb.pl

„Puls Biznesu” dotarł do głównych założeń planu społeczno-gospodarczego premiera Mateusza Morawieckiego. Nowy Polski Ład (NPŁ) – jak nazwano plan – miał zostać ogłoszony jesienią, ale przeszkodziła temu druga fala koronawirusa. Ostatnio przedstawiciele PiS zapowiadali, że nastąpi to w lutym. Projekt jest obecnie omawiany w gronie koalicjantów Zjednoczonej Prawicy.

Część planu dotyczy wsparcia dla firm. NPŁ ma zapewnić konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, produktywność pracowników i pewność konsumencką gospodarstw domowych. Jednym z rozwiązań jest estoński CIT, z którego od początku roku mogą korzystać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne (roczny przychód nie przekracza 100 mln zł, udziałowcami są tylko osoby fizyczne, a zatrudnienie wynosi co najmniej trzy osoby). NPŁ przewiduje wprowadzenie tego rozwiązania, mającego zachęcać do inwestycji, dla wszystkich firm – pisze dziennik.

Dalej czytamy, że małym przedsiębiorstwom mają pomóc: ulga konsolidacyjna, ulga na prototypy, ustawa o fundacjach rodzinnych, podwyższony do 2 mln euro limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego, łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital, ryczałt dla przychodów zagranicznych i program społecznego powrotu kapitału.

Automotive News, „The Guardian”: GM chce zaprzestać sprzedaży aut spalinowych

General Motors planuje zaprzestać sprzedaży pojazdów spalinowych na całym świecie do 2035 r. – pisze Automotive News. Firma dąży do osiągnięcia celu, jakim jest neutralizacja emisji dwutlenku węgla do 2040 r. – General Motors dołącza do rządów i firm na całym świecie w celu stworzenia bezpieczniejszego, bardziej zielonego i lepszego świata. Wierzymy, że naszą skalą i zasięgiem możemy zachęcić innych do pójścia w nasze ślady i wywarcia znaczącego wpływu na branżę i całą gospodarkę – poinformowała dyrektor generalna Mary Barra w czwartkowym poście na LinkedIn.

„Rzeczpospolita”: Tesla na plusie

Źródło: moto.rp.pl

Tesla zakończyła szósty kwartał z rzędu na plusie i po raz pierwszy z zyskiem zamknęła cały rok kalendarzowy – pisze „Rzeczpospolita”. Firma Elona Muska osiągnęła nadwyżkę w wysokości 721 mln dolarów w 2020 r. W poprzednim roku Tesla poniosła stratę w wysokości 862 mln dolarów. W tym czasie przychody firmy wzrosły o 28 proc. do 31,5 mld dolarów.

Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.