Wydarzenia

Wirtualny Nowy Przemysł, SPRM: Profesjonalna rejestracja zaczyna działać


11 lipca weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, wprowadzająca nową formę czasowej rejestracji pojazdów – profesjonalną rejestrację. „Profesjonalna rejestracja pojazdów ma umożliwić legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów, bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu i wizyty w organie rejestrującym” – przypomina Wirtualny Nowy Przemysł. Nowelizacja przepisów zakłada, że dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Litery i cyfry na nowych tablicach będą w kolorze zielonym na białym tle.

Starosta będzie organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów. Decyzję o wydaniu dowodu  (blankietu i tablic rejestracyjnych) podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł. Profesjonalna rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

Serwis wskazuje, że profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się m. in. przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, w tym dealerzy samochodowi.„Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta – osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika” – czytamy w artykule.

wnp.pl, sprm.org.pl