Wydarzenia

„Rzeczpospolita”, Volkswagen: Herbert Diess zastępuje Matthiasa Müllera na stanowisku prezesa Volkswagena


„Rzeczpospolita” pisze o zmianach w Volkswagenie po zebraniu zarządu i rady nadzorczej 12 kwietnia. Władze Volkswagena zdecydowały, że Herbert Diess zastąpi Matthiasa Müllera na stanowisku prezesa koncernu. „Zastąpienie Müllera przez dotychczasowego szefa marki VW wynika z małego postępu w reorganizacji marek całej grupy, co jest filarem „Strategii 2025″ mającej przekształcić największą niemiecką firmę samochodową w lidera ekologicznych pojazdów i odejść od skandalu z emisjami spalin z 2015 r. Zmiana na szczycie ma też uspokoić inwestorów, że ten mocno scentralizowany moloch przemysłowy jest zdolny do reformy” – czytamy w dzienniku. Według nowego planu Volkswagen podzieli się na 6 nowych obszarów biznesowych plus część obejmującą Chiny. Zmiany mają na celu decentralizację odpowiedzialności i poprawę efektywności.

W artykule czytamy, że główna marka koncernu przejmie większość nakładów na prace rozwojowe w grupie, a Herbert Diess będzie odpowiadać w niej za całość prac badawczo-rozwojowych. Prezes Audi Rupert Stadler przejmie obowiązki szefa działu sprzedaży, a szef Porsche Oliver Blume będzie nadzorować organizację produkcji. Dziennik informuje, że Diess, Stadler i Blume przejmą też kierowanie grupami nowych kategorii: masową (VW, Seat, Skoda), premium (Audi) i super premium (Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche).

Dział Trucks&Buses stanie się spółką akcyjną, co będzie wstępem do debiutu giełdowego.

Volkswagen na anglojęzycznej stronie pisze, że Matthias Müller ustępuje ze stanowiska za obopólną zgodą, ze skutkiem natychmiastowym.