Wydarzenia

„Rzeczpospolita”, Polsat News: Rząd wprowadza kolejne ograniczenia


„W Polsce będą obowiązywały bardziej radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Decyzję podjęto podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Nowe obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia” – informuje „Rzeczpospolita”. O planach rządu i nowych ograniczeniach poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Wdrażamy ograniczania w przemieszczaniu się. Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas. Ta decyzja ma maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie inne działania poza wyjściem do pracy, apteki, wyprowadzenia psa na spacer  odłóżmy na później – mówił premier. Nowe rozporządzenie wprowadza też zakaz gromadzenia się czy przemieszczania się w grupach powyżej dwóch osób (nie dotyczy rodzin czy członków gospodarstwa domowego).

Rząd wprowadzi też ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej. W każdym środku komunikacji można zajmować maksymalnie połowę miejsc siedzących (z odstępem między jednym a drugim rzędem siedzeń). Nadal obowiązują ograniczenia, które wprowadzono wcześniej. Przestrzegania nowych obostrzeń będzie pilnować policja. Za złamanie przepisów grozi do 5 tysięcy złotych kary. – Chcemy, żeby Polacy wrócili do pracy po Wielkanocy i żeby odbyły się w tym roku egzaminy maturalne. Będziemy musieli się wystrzegać wielu zachowań, które wcześniej były naturalne – mówił premier.

Co z działalnością dealerów? Dealerstwa i serwisy będą mogły pozostać otwarte, natomiast pozostaje pytanie o pojawianie się w nich (przynajmniej fizycznie) klientów… Polacy mają przecież pozostać w domu. Wyjątkiem są: droga do pracy i do domu, wolontariat w walce z koronawirusem oraz niezbędne sprawy życia codziennego. Czy w tym ostatnim pojęciu mieści się zakup i serwis auta? W niektórych przypadkach pewnie tak, ale sprawa nie wydaje się zero-jedynkowa.

 rp.plpolsatnews.pl